July 17, 2013

2012-13 MIAC Winter and Spring Academic All-Conference honors announced

ST. PAUL, Minn. – Wednesday, the Minnesota Intercollegiate Athletic Conference (MIAC) honored the league’s top performers in athletics and in the classroom with the announcement of the 2012-13 MIAC Winter and Spring Academic All-Conference teams. More than 450 winter and spring student-athletes earned the honorable distinction, while the total number of 2012-13 honorees ranks as the most in conference history.

The conference handed out 455 Academic All-Conference awards to winter and spring student-athletes Wednesday, which is the highest total in conference history. A total of 454 student-athletes were honored in 2010-11.

Combined with the record-setting 330 Academic All-Conference selections in the fall, 2012-13’s cumulative total of 785 Academic All-Conference selections are the most in MIAC history by a significant margin. The previous high – also recorded in 2010-11 – was 762. To earn the distinction, student-athletes must meet a combination of academic and athletic criteria.

Academically, student-athletes must be a sophomore, junior, or senior with a minimum cumulative GPA of 3.5 on a 4.0 scale to qualify for MIAC Academic All-Conference recognition. Athletically, student-athletes in team sports must compete in 50 percent of their team’s regular-season varsity contests. The team sports eligible were baseball, men's and women's basketball, men's and women's hockey, softball and men's and women's tennis.

Swimming and diving student-athletes must qualify for the conference finals to be eligible and both indoor and outdoor track and field student-athletes must finish in the top eight in an individual event or be on a top-three relay team at the MIAC Championships to be eligible for the honor. Though their split season continued this spring, golf student-athletes were honored earlier this year as a fall sport.

MIAC Academic All-Conference honors are announced twice annually, after the completion of the fall and spring academic semesters. The 2012-13 winter and spring Academic All-Conference honorees are listed below, classified alphabetically first by sport, then school. To see the 2012-13 fall All-Conference honorees, click here, or click here to visit the MIAC Academic All-Conference archives.

2012-13 MIAC Winter and Spring Academic All-Conference selections
Categorized alphabetically by sport, then school
2012-13 Winter and Spring Total: 455
2012-13 Cumulative total: 785

Baseball (28)

Augsburg - Paul Hallgren (Sr., Savage, Minn.)

Augsburg - Gordon Kappers (So., Lakeville, Minn.)

Augsburg - Louie LaChapelle (Sr., Eagan, Minn.)

Augsburg - Gray Mariscal (Jr., Savage, Minn.)

Augsburg - Tanner Oakes (So., Jordan, Minn.)

Augsburg - Zach Pavlisick (Sr., Phoenix, Ariz.)

Bethel - Nik Anderson (So., Shoreview, Minn.)

Bethel - David Freed (Sr., North Oaks, Minn.)

Bethel - Luke Schultz  (Jr., Forest Lake, Minn.)

Bethel - Mike Whartnaby (Jr., Libertyville, Ill.)

Carleton - David Reynolds (So., Medina, Minn.)

Carleton - Henry Rownd (Sr., Rochester, Minn.)

Carleton - David Stillerman (Jr., Evanston, Ill.)

Carleton – Adam Zweber (Sr., Corvallis, Ore.)

Gustavus - Kellan Euerle (Jr., St Cloud, Minn.)

Hamline - Rannon Arch (Jr., Rochester, Minn.)

Hamline - Matt Eickman (Jr., Brooklyn Park, Minn.)

Hamline - Cam Smith (So., Oakdale, Minn.)

Hamline - Joe Rubbelke (So., North St. Paul, Minn.)

Macalester - Ross Bronfenbrenner (Jr., San Anselmo, Calif.)

Macalester - Colin Carpenter (Jr., Harvard, Ill.)

Macalester - Scott Foltz (So., St. Louis Park, Minn.)

Macalester - Justin Sims (Sr., Bronx, N.Y.)

Saint John’s - Brett Becker (So., North Oaks, Minn.)

Saint John’s - Dylan Graves (Jr., Mora, Minn.)

Saint Mary’s – Paul LaNasa (Jr., Mahtomedi, Minn.)

St. Olaf - Alex Lampert (So., Edina, Minn.)

St. Olaf - Chris Paradise (Jr., Mantorville, Minn.)

 

Men's Basketball (21)

Augsburg - Tyler Schmidt (Sr., Le Sueur, Minn.)

Bethel - Quinn Gorski (Jr., Batavia, Ill.)

Bethel - Bjorn Westlund (Sr., Mounds View, Minn.)

Bethel - Derek Wolhowe  (Jr., Staples, Minn.)

Bethel - Kyle Zimmerman (Jr., Champlin, Minn.)

Carleton - Scott Theisen (Sr., Champlin Park, Minn.)

Carleton - Taylor Hanson (Jr., St. Paul, Minn.)

Concordia - Scott Flotterud (So., Zumbrota, Minn.)

Gustavus - Benjamin Biewen (Sr., Edina, Minn.)

Gustavus - Martin Fedderson (So., Winona, Minn.)

Gustavus - Brian Jacobs (So., Lake Crystal, Minn.)

Gustavus - Reed Sallstrom (Sr., Winthrop, Minn.)

Gustavus - Isaac Tapp (So., Stewartville, Minn.)

Macalester - Bert Yaffe (So., Bethesda, Md.)

Saint John’s - Patrick Butcher (Jr., Louisville, Ky.)

Saint John’s - Kevin McKenzie (Jr., De Pere, Wis.)

Saint John’s - Nick Meyer (Jr., Plymouth, Minn.)

St. Olaf - Sam Daly (Jr., Rochester, Minn.)

St. Olaf - Matthew Hultgren (Jr., Maple Grove, Minn.)

St. Olaf - Andrew Sathoff (Sr., North Mankato, Minn.)

St. Thomas - Tommy Hannon (Sr., St. Paul, Minn.)

Women's Basketball (32)

Augsburg - Katie Ahlstrom (Sr., St. Paul, Minn.)

Bethel - Alicia Montbriand (Sr., Alexandria, Minn.)

Bethel - Lindy Parker (So., Rosemount, Minn.)

Bethel - Micaella Petrich (Jr., Rosemount, Minn.)

Bethel - Kristi Nye Studanski (Sr., Brentwood, Tenn.)

Bethel - Kelly Swenson (Sr., Dawson, MInn.)

Bethel - Katelyn Vavra (Jr., Askov, Minn.)

Carleton - Jessica Huang (Jr., Millbrae, Calif.)

Concordia - Erin Januschka (So., St. Cloud, Minn.)

Concordia - Tricia Sorensen (Sr., Bismarck, N.D.)

Gustavus - Rachelle Blaschko (Jr., Henderson, Minn.)

Gustavus - Julia Dysthe (Jr., White Bear Lake, Minn.)

Gustavus - Britta Rinke (Jr., Waconia, Minn.)

Gustavus - Abby Rothenbuehler (Sr., North Mankato, Minn.)

Hamline - Je’Naya Brown (Jr., Lewisville, Texas)

Hamline - Kara Poirier (Sr., Eau Claire, Wis.)

Macalester - Emma Leyden (Jr., Berkeley, Calif.)

Saint Benedict - Morgan Dale (Sr., Jamestown, N.D.)

St. Catherine - Kristen Lee (Jr., Dawson, Minn.)

St. Catherine - Sarah Mong (So., Page, Ariz.)

St. Catherine - Madison Pertler (Jr., Duluth, Minn.)

Saint Mary’s - Kaitlyn Keefe (Jr., Chatfield, Minn.)

Saint Mary’s - Sara Schoenthaler (So., Hugo, Minn.)

St. Olaf - Erin Haglund (Sr., Hastings, Minn.)

St. Olaf - Elise Raney (Jr., Eagan, Minn.)

St. Olaf - Rachel Rongstad (Soph., Middleton, Wis.)

St. Thomas - Kelly Brandenburg (Jr., Brookfield, Wis.)

St. Thomas - Jenna Dockter (So., Rosemount, Minn.)

St. Thomas - Annessa Hicks (Jr., St. Paul, Minn.)

St. Thomas - Laura Margarit (So., Bloomington, Minn.)

St. Thomas - Kellie Ring (Sr., Somerset, Wis.)

St. Thomas - Anna Smith (So., Bloomington, Minn.)

Men's Hockey (26)

Augsburg - Niklas Almstrom (Jr., Medina, Minn.)

Augsburg - Daniel Hildebrandt (So., Monument, Colo.)

Augsburg - George Jackson (So., Sewickley, Pa.)

Augsburg - Justin Lochner (Sr., Sauk Rapids, Minn.)

Augsburg - Thomas Paine (So., Superior, Wis.)

Augsburg - Tim Serratore (Jr., Colorado Springs, Colo.)

Bethel - Tony Larson (Fr., Ham Lake, Minn.)

Gustavus - Henrik Reisvang (Sr., Nesbru, Norway)

Gustavus - Blake Schammel (So., Red Wing, Minn.)

Hamline - Grant Fahnhorst (Jr., Plymouth, Minn.)

Hamline - Danny Muck (So., Inver Grove Heights, Minn.)

Hamline - Kirk Olimb (Sr., Warroad, Minn.)

Hamline - Joe Rubbelke (So., North St. Paul, Minn.)

Saint John’s - Jason Johnson (Jr., Duluth, Minn.)

Saint John’s - Phil Johnson (So., Duluth, Minn.)

Saint John’s - Tobias Linbro (Sr., Nykvarn, Sweden)

Saint John’s - Michael Palmiscno (Sr., East Grand Forks, Minn.)

Saint John’s - Axel Ramsgard (Jr., Gothenburg, Sweden)

Saint Mary’s Michael Wolter (So., Antigo, Wis.)

St. Olaf - John Avino (Jr., Mount Prospect, Ill.)

St. Olaf - Geoff Gieni (So., Sault St. Marie, Ont., Canada)

St. Olaf - Steven Papciak (So., Des Plains, Ill.)

St. Olaf - Tim Tuscher (So., Lemont, Ill.)

St. Thomas - Alex Altenbernd (So., Moorhead, Minn.)

St. Thomas - Brandon Bahnemann (Sr., Rochester, Minn.)

St. Thomas - Drew Fielding (So., Burlington, Ont., Canada)

Women's Hockey (39)

Augsburg - Erica Berthold (Sr., Issaquah, Wash.)

Augsburg - Diana Bocklund (Sr., Pine Springs, Minn.)

Augsburg - Devon Ellena (Sr., Wales, Wis.)

Augsburg - Sandra Hinz (Sr., Stockholm, Sweden)

Augsburg - Jessica Larkin (Sr., Lakeville, Minn.)

Augsburg - Casey Miller (So., Bemidji, Minn.)

Bethel - Casie Ecklund (Jr., Twig, Minn.)

Bethel - Kalie Johnson (So., Richfield, Minn.)

Bethel - Charise Kendrick (Jr., Scandia, Minn.)

Bethel - Cristina Masten (Jr., Fergus Falls, Minn.)

Bethel - Melanie Robertson (Jr., Plymouth, Minn.)

Concordia - Elizabeth Fransdal (So., Wayzata, Minn.)

Concordia - Abby Taffe (Jr., Aberdeen, S.D.)

Concordia - Kelsey Vandegrift (So., St. Paul, Minn.)

Gustavus - Madeline Bergh (Jr., Eden Prairie, Minn.)

Gustavus - Carolyn Draayer (So., Deephaven, Minn.)

Gustavus - Lindsey Hjelm (Sr., North Oaks, Minn.)

Gustavus - Leah Johnson (So., Chanhassen, Minn.)

Gustavus - Kelsey Kennedy (Sr., Eagan, Minn.)

Hamline - Jess Hunt (Jr., Bemidji, Minn.)

Hamline - Haley Johnson (Sr., Bemidji, Minn.)

Hamline - Caitlin Nosanov (Jr., Belleville, Wis.)

Hamline - Sarah Schneekloth (Sr., Marshall, Minn.)

Saint Benedict - Tara Frey (So., River Falls, Wis.)

Saint Benedict - Catherine Pollock (Sr., Hopkins, Minn.)

St. Catherine - Katie Jirik (Jr., Northfield, Minn.)

St. Catherine - Nicki Mosbeck (Jr., Emo, Ont., Canada)

Saint Mary’s - Julie Bartosz (Sr., Mokena, Ill.)

Saint Mary’s - Mackenzie Klimek (So., Hastings, Minn.)

St. Olaf - Kira Clunis (Jr., Mahtomedi, Minn.)

St. Olaf - Katie Moeller (Jr., Lansing, Mich.)

St. Olaf - Alana Patrick (Jr., Mendota Heights, Minn.)

St. Olaf - Caroline Ponessa (So., Shoreview, Minn.)

St. Olaf - Tara Reyelts (Jr., Grand Rapids, Mich.)

St. Olaf - Nicole Stumpf (Sr., Oakdale, Minn.)

St. Olaf - Lisa Tuuri (Jr., Woodbury, Minn.)

St. Thomas - Kelsey Barnier (Jr., Arden Hills, Minn.)

St. Thomas - Maria Bothwell (Jr., North St. Paul, Minn.)

St. Thomas - Christina Rozeske (Jr., Owatonna, Minn.)

 

Men's Indoor Track and Field (24)

Concordia - Levi Bachmeier (Jr., West Fargo, N.D.)

Concordia - Mark Goss (So., Fosston, Minn.)

Gustavus - Cameron Clause (Jr., Mankato, Minn.)

Hamline - Ben Dvorak (Jr., Webster, Minn.)

Hamline - Ryan Peterson (So., North St. Paul, Minn.)

Hamline - Chris Reisdorfer (Sr., Adrian, Minn.)

Hamline - Mark Volker (So., Cambridge, Minn.)

Hamline - Christian Willman (Sr., Rosemount, Minn.)

Macalester - Sebastian Roemer (Jr., Kimberton, Pa.)

Saint John’s - Kevin Horton (Sr., Eagan, Minn.)

Saint John’s - Ruairi Moynihan (Sr., Fargo, N.D.)

Saint John’s - Taylor Nauman (Jr., Blaine, Minn.)

Saint Mary’s - John Soucheray (Jr., Woodbury, Minn.)

St. Olaf - John Christian (Jr., Port Angeles, Wash.)

St. Olaf - Tim Lillehaugen (Sr., Moorhead, Minn.)

St. Olaf - Phillip Meyer (So., Woodstock, Ill.)

St. Olaf - Mike Roth (Sr., Delano, Minn.)

St. Olaf - Grant Wintheiser (So., Sartell, Minn.)

St. Thomas - Patrick Eklund (Sr., Lino Lakes, Minn.)

St. Thomas - Eyo Ekpo (Sr., Andover, Minn.)

St. Thomas - Dan Kremer (So., Blaine, Minn.)

St. Thomas - Bryan Thell (Jr., Mahtomedi, Minn.)

St. Thomas - Keaton Wendroth (Jr., Rochester, Minn.)

St. Thomas - Joe Wistrcill (Jr., Cumberland, Wis.)

 

Women's Indoor Track and Field (55)

Augsburg - Molly Allen (So., Stillwater, Minn.)

Bethel - Rachel Kalk (Jr., Isanti, Minn.)

Bethel -  KelliAnne O’Leary (So., Red Wing, Minn.)

Bethel - Stephanie Skoog (Jr., Richfield, Minn.)

Bethel - Alyssa Solberg (So., Eagle Lake, Minn.)

Carleton - Haley Johnson (Sr., Golden Valley, Minn.)

Carleton - Sarah Trautman (Sr., Lexington, Mass.)

Concordia - Morgan Christian (Jr., Moorhead, Minn.)

Concordia - Kaari Jensen (Sr., Pierz, Minn.)

Concordia - Cherae Reeves (So., Fargo, N.D.)

Gustavus - Leah Brossoit (Jr., Rochester, Minn.)

Gustavus - Caitlin Fermoyle (So., Mendota Heights, Minn.)

Gustavus - Rebecca Hare (So., Albany, Minn.)

Gustavus - Elizabeth Hauer (Sr., Little Falls, Minn.)

Gustavus - Haley Kemper (So., Prior Lake, Minn.)

Gustavus - Lauren Rothschiller (Sr., Chaska, Minn.)

Gustavus - Allison Voss (Sr., Wausau, Wis.)

Hamline - Carly Braun (Sr., Sauk Rapids, Minn.)

Hamline - Becky Culp (Sr., Lino Lakes, Minn.)

Hamline - Jessica Putland (So., Belleville, Wis.)

Hamline - Keelie Sorensen (Jr., Brooklyn Park, Minn.)

Macalester - Ana Armitage (Jr., Rickton, Ill.)

Macalester - Irene Gibson (So., Carmel, Ind.)

Macalester - Daiga Kravale (Jr., Riga, Latvia)

Macalester - Marta LeFevre-Levy (Jr., Wayland, Mass.)

Macalester - Erin Ortiz (So., Corvallis, Ore.)

Macalester - Kate Rochat (Sr., Portland, Ore.)

Macalester - Shasta Webb (Sr., Los Gatos, Calif.)

Saint Benedict - Audrey Fricke (So., Prior Lake, Minn.)

Saint Benedict - Manon Gammon-Deering (Jr., Little Falls, Minn.)

Saint Benedict - Sam Imholte (Jr., Clearwater, Minn.)

Saint Benedict - Jenna O’Donnell (So., Maple Grove, Minn.)

Saint Benedict - Erin Sand (Sr., New Prague, Minn.)

Saint Benedict - Sarah Schmitt (Sr., St. Cloud, Minn.)

Saint Benedict - Megan Smith (Sr., Lakeville, Minn.)

Saint Benedict - Anna Williams (Sr., Apple Valley, Minn.)

Saint Benedict - Mandy Witschen (Jr., Monticello, Minn.)

St. Olaf - Abby Engelhart (Jr., Minnetrista, Minn.)

St. Olaf - Meggie Exner (Jr., Wheaton, Ill.)

St. Olaf - Andie Gomoll (Sr., Whitefish Bay, Wis.)

St. Olaf - Emma Lee (Sr., St. Paul, Minn.)

St. Olaf - Moriah Novacinski (Jr., St. Joseph, Minn.)

St. Olaf - Sophie Pietrick (Sr., Minnetonka, Minn.)

St. Olaf - Elise Raney (Jr., Eagan, Minn.)

St. Olaf - Robin Stramp (Jr., Anchorage, Alaska)

St. Thomas - Abby Baier (Jr., Eagan, Minn.)

St. Thomas - Taylor Berg (Sr., Eagan, Minn.)

St. Thomas - Annie Keller (Jr., White Bear Lake, Minn.)

St. Thomas - Kristie Miller (Sr., Lino Lakes, Minn.)

St. Thomas - Erin Statz (Jr., Lincoln, Neb.)

St. Thomas - Angela Tipp (So., Hudson, Wis.)

St. Thomas - Erika Tipp (So., Hudson, Wis.)

St. Thomas - Emily Van Heel (Jr., Swanville, Minn.)

St. Thomas - Hannah Volkman (Jr., Eagan, Minn.)

St. Thomas - Haley Zajac (Jr., Mahtomedi, Minn.)

 

Men's Outdoor Track and Field (28)

Carleton - Robert Davis (Sr., Eden Prairie, Minn.)

Carleton - Brian Spisiak (Sr., Elmhurst, Ill.)

Carleton - Jacob Hoerger (Jr., Chapel Hill, N.C.)

Concordia - Levi Bachmeier (Jr., West Fargo, N.D.)

Concordia - Connor Baker (So., Webster, N.D.)

Concordia - Brad McConn (Sr., Fargo, N.D.)

Concordia - Ryan Sederquist (Jr., Moorhead, Minn.)

Gustavus - Joseph Renier (Jr., Cambridge, Minn.)

Gustavus - Isaac Tapp (So., Stewartville, Minn.)

Hamline - Nate Dobbins (Sr., Rochester, Minn.)

Hamline - Ben Dvorak (Jr., Webster, Minn.)

Hamline - Travis Latzke (Jr., Belle Plaine, Minn.)

Macalester - Bolton Howes (So., Lakewood, Colo.)

Macalester - Sebastian Roemer (Jr., Kimberton, Pa.)

Saint John’s - Kevin Horton (Sr., Eagan, Minn.)

Saint John’s - David Kahat (So., Lino Lakes, Minn.)

Saint John’s - Ruairi Moynihan (Sr., Fargo, N.D.)

Saint John’s - Taylor Nauman (Jr., Blaine, Minn.)

Saint Mary’s - Peter Borash (Sr., Bowlus, Minn.)

Saint Mary’s - Jake Traxler (Sr., Le Center, Minn.)

St. Olaf - John Christian (Jr., Port Angeles, Wash.)

St. Olaf - Christian Folken (Jr., Austin, Minn.)

St. Olaf - Stefan Lemke (Jr., Morris, Minn.)

St. Olaf - Phillip Meyer (So., Woodstock, Ill.)

St. Olaf - Grant Wintheiser (So., Sartell, Minn.)

St. Thomas - Patrick Eklund (Sr., Lino Lakes, Minn.)

St. Thomas - Eyo Ekpo (Sr., Andover, Minn.)

St. Thomas - Bryan Thell (Jr., Mahtomedi, Minn.)

 

Women's Outdoor Track and Field (56)

Augsburg - Molly Allen (So., Stillwater, Minn.)

Bethel - Nicole Berscheid (Jr., Holdingford, Minn.)

Bethel - Rachel Kalk (Jr., Isanti, Minn.)

Bethel - Stephanie Skoog (Jr., Richfield, Minn.)

Carleton - Haley Johnson (Sr., Golden Valley, Minn.)

Carleton - Sarah Trautman (Sr., Lexington, Mass.)

Concordia - Hillary Birchem (Jr., Lisbon, N.D.)

Concordia - Elisabeth Hanson (Sr., Moorhead, Minn.)

Concordia - Kaari Jensen (Sr., Pierz, Minn.)

Concordia - Cherae Reeves (So., Fargo, N.D.)

Gustavus - Caitlin Fermoyle (So., Mendota Heights, Minn.)

Gustavus - Elizabeth Hauer (Sr., Little Falls, Minn.)

Gustavus - Erica Hett (Sr., Burnsville, Minn.)

Gustavus - Lauren Rothschiller (Sr., Chaska, Minn.)

Gustavus - Allison Voss (Sr., Wausau, Wis.)

Gustavus - Elizabeth Weiers (So., Le Sueur, Minn.)

Hamline - Carly Braun (Sr., Sauk Rapids, Minn.)

Hamline - Becky Culp (Sr., Lino Lakes, Minn.)

Hamline - Hope Hertz (Jr., Elk River, Minn.)

Hamline - Hannah Toedter (Jr., Wadena, Minn.)

Hamline - Jessica Putland (So., Belleville, Wis.)

Macalester - Ana Armitage (Jr., Rickton, Ill.)

Macalester - Emily Diener (So., Duluth, Minn.)

Macalester - Irene Gibson (So., Carmel, Ind.)

Macalester - Rachel Gunsalus (Sr., Los Gatos, Calif.)

Macalester - Daiga Kravale (Jr., Riga, Latvia)

Macalester - Marta LeFevre-Levy (Jr., Wayland, Mass.)

Macalester - Kate Rochat (Sr., Portland, Ore.)

Saint Benedict - Diane Beckius (Sr., Avon, Minn.)

Saint Benedict - Kendra Coleman (Jr., Pelican Rapids, Minn.)

Saint Benedict - Clare Foley (Jr., Northfield, Minn.)

Saint Benedict - Manon Gammon-Deering (Jr., Little Falls, Minn.)

Saint Benedict - Sam Imholte (Jr., Clearwater, Minn.)

Saint Benedict - Jenna O’Donnell (So., Maple Grove, Minn.)

Saint Benedict - Erin Sand (Sr., New Prague, Minn.)

Saint Benedict - Megan Smith (Sr., Lakeville, Minn.)

Saint Benedict - Anna Williams (Sr., Apple Valley, Minn.)

Saint Benedict - Mandy Witschen (Jr., Monticello, Minn.)

St. Catherine - Faith Berg (Sr., Fall Creek, Wis.)

St. Catherine - Stephanie Meschke (Sr., Faribault, Minn.)

St. Catherine - Sarah Mong (So., Page, Ariz.)

St. Catherine - Haley Tsuji (Jr., Lansing, Mich.)

Saint Mary’s - Katie Stolz (So., Forest Lake, Minn.)

St. Olaf - Becca Bevans (Sr., Waverly, Neb.)

St. Olaf - Jorden Johnson (So., Blaine, Minn.)

St. Olaf - Emma Lee (Sr., St. Paul, Minn.)

St. Olaf - Moriah Novacinski (Jr., St. Joseph, Minn.)

St. Olaf - Elise Raney (Jr., Eagan, Minn.)

St. Thomas - Abby Baier (Jr., Eagan, Minn.)

St. Thomas - Taylor Berg (Sr., Eagan, Minn.)

St. Thomas - Annie Keller (Jr., White Bear Lake, Minn.)

St. Thomas - Christina Rozeske (Jr., Owatonna, Minn.)

St. Thomas - Angela Tipp (So., Hudson, Wis.)

St. Thomas - Erika Tipp (So., Hudson, Wis.)

St. Thomas - Emily Van Heel (Jr., Swanville, Minn.)

St. Thomas - Haley Zajac (Jr., Mahtomedi, Minn.)

 

Softball (47)

Augsburg - Bri Dorale (Sr., Ramsey, Minn.)

Augsburg - Amanda Eaton (Jr., White Bear Lake, Minn.)

Augsburg - Lindsay Helbach (Sr., Amherst, Wis.)

Bethel - Rachel Gilbert (Sr., Becker, Minn.)

Bethel - Cristina Masten (Jr., Fergus Fall, Minn.)

Bethel - Megan Matson (Sr., Mound, Minn.)

Carleton - Kaitlin Bagley (Jr., Duluth, Minn.)

Carleton - Micaela LaRose (So., Waconia, Minn.)

Carleton - Claire Willeck (So., Eden Prairie, Minn.)

Concordia - Paige Beseman (So., Little Falls, Minn.)

Concordia - Krista Bjork (So., Brainerd, Minn.)

Concordia - Kaia Sele (Sr., Bemidji, Minn.)

Concordia - Kelly Tasky (Sr., Brooklyn Park, Minn.)

Gustavus - Kathryn Dahl (Jr., Luverne, Minn.)

Gustavus - Bethany Flohrs (Jr., Ormsby, Minn.)

Gustavus - Carly Klass (So., Richfield, Minn.)

Gustavus - Breanne Rentschler (So., Lakefield, Minn.)

Gustavus - Kate Rentschler (Sr., Lakefield, Minn.)

Hamline - Bethany Hine (Sr., Carver, Minn.)

Macalester - Tara Cayton (So., Pleasanton, Calif.)

Macalester - Courtney Nussbaumer (Sr., Brookfield, Wis.)

Macalester - Saraswati Wilson (So., Olathe, Kan.)

Saint Benedict - Lexi Alm (Jr., Stacy, Minn.)

Saint Benedict - Madeline Lenker (Jr., Eden Prairie, Minn.)

St. Catherine - Raven Baker (Jr., Minneapolis, Minn.)          

St. Catherine - Jenna Brady (Jr., Greenfield, Minn.)

St. Catherine - Shae Elliott (Sr., Richfield, Minn.)    

St. Catherine - Regan Kriechbaum (Sr., Faribault, Minn.)

St. Catherine - Alyssa Luedtke (Jr., Spring Lake Park, Minn.)

St. Catherine - Kaitlyn Luedtke (So., Spring Lake Park, Minn.)

St. Catherine - Alyssa McKee (Jr., Spring Lake Park, Minn.)

Saint Mary’s - Julie Bartosz (Sr., Mokena, Ill.)

Saint Mary’s - Samantha Borawski (So., Stickney, Ill.)

Saint Mary’s - Paige Carter (Sr., Rosemount, Minn.)

Saint Mary’s - Hailey Ohl (Sr., Bloomington, Minn.)

Saint Mary’s - Kristen Thelen (Jr., Rochester, Minn.)

St. Olaf - Julie Fergus (Sr., Silverdale, Wash.)

St. Olaf - Natalie Mironov (So., St. Paul, Minn.)

St. Olaf - Amy Prok (Sr., Delano, Minn.)

St. Thomas - Kendra Bowe (So., Chippewa Falls, Wis.)

St. Thomas - Maggie Briesemeister (Jr., Bloomington, Minn.)

St. Thomas - Alyssa Dunrud (Sr., Forest Lake, Minn.)

St. Thomas - Emily Gregory (Jr., Prior Lake, Minn.)

St. Thomas - Kimmy Hassel (Sr., Bloomington, Ill.)

St. Thomas - Jenna Hoffman (Jr., Eagan, Minn.)

St. Thomas - Laura Pawlik (Sr., Brooklyn Park, Minn.)

St. Thomas - Brooke Selisker (Jr., Burnsville, Minn.)

 

Men's Swimming and Diving (18)

Carleton - Andrew Hardt (Sr., Mount Kisco, N.Y.)

Carleton - Erik Klontz (Sr., Bethesda, Md.)

Carleton - Benjamin Strasser (Sr., Avondale Estates, Ga.)

Gustavus - Ross Larson (So., Brookings, S.D.)

Gustavus - Samuel Olson-Anstett (Jr., Shoreview, Minn.)

Hamline - Ben Smidt (So., Apple Valley, Minn.)

Hamline - Andrew Wolf (Jr., Bloomington, Minn.)

Macalester - Domi Lauko (Jr., Whitefish Bay, Wis.)

Saint John’s - Brian Bohman (So., Shoreview, Minn.)

Saint John’s - Joe Duxbury (So., Long Lake, Minn.)

St. Olaf - Jacob Goll (So., Scottsdale, Ariz.)

St. Olaf - Stefan Lemke (Jr., Morris, Minn.)

St. Thomas - Evan Eklund (So., Shoreview, Minn.)

St. Thomas - Cole Fuerste (So., Dubuque, Iowa)

St. Thomas - Nick Johnson (Jr., Blaine, Minn.)

St. Thomas - Matt Rippentrop (Jr., Waukee, Iowa)

St. Thomas - Ben Ruhme (Sr., Richfield, Minn.)

St. Thomas - Dane Washenberger (So., Sioux Falls, S.D.)

 

Women's Swimming and Diving (42)

Augsburg - Elianna Bier (Jr., St. Paul, Minn.)

Augsburg - Bre Kirch (So., Waunakee, Wis.)

Augsburg - Abby Novak (Sr., Aurora, Minn.)

Carleton - Grace Comier (Sr., Rockford, Ill.)

Carleton - Erin McDuffie (Sr., Achorage, Ak.)

Carleton - Sophie Pilhofer (Sr., Inver Grove Heights, Minn.)

Concordia - Alexa Bateman (Jr., Grand Forks, N.D.)

Concordia - Emily Erickson (So., Duluth, Minn.)

Gustavus - Quinn Arnold (Sr., Marinette, Wis.)

Gustavus - Anna Eames (Sr., Hopkins, Minn.)

Gustavus - Sarah Hund (Sr., Willmar, Minn.)

Gustavus - Elizabeth Larson (So., Detroit Lakes, Minn.)

Gustavus - Abigail Lyle (Jr., Buffalo, Wyo.)

Gustavus - Catherine Olson (So., North Oaks, Minn.)

Gustavus - Alissa Tinklenberg (Jr., Willmar, Minn.)

Hamline - Ingrid Haugan (Jr., New Brighton, Minn.)

Macalester - Maggie Joyce (So., Dunwood, Ga.)

Saint Benedict - Maria Gathje (Jr., Bloomington, Minn.)

Saint Benedict - Hannah Iverson (So., Anchorage, Alaska)

Saint Benedict - Kate Kaiser (Sr., Dassel, Minn.)

Saint Benedict - Megan Lawson (So., Rochester, Minn.)

Saint Benedict - Isabel Pennings (Sr., Hayden Lake, Minn.)

Saint Benedict - Mary Wood (Sr., Rochester, Minn.)

St. Catherine - Lena Anderson (Sr., Minnetonka, Minn.)

St. Catherine - Lauren Kranig (Jr., Richfield, Minn.)

St. Catherine - Alli Witt (Sr., LaCrescent, Minn.)

Saint Mary’s - Andrea Fogel (Sr., Haifa, Israel)

Saint Mary’s - Abby Lough (Sr., South St. Paul, Minn.)

Saint Mary’s - Kaitlyn McClay (Sr., Shakopee, Minn.)

Saint Mary’s - Kristin Wilkes (Jr., Bradenton, Fla.)

St. Olaf - Rebecca Barry (Jr., Deerfield, Ill.)

St. Olaf - Carolyn Bernhardt (Jr., Northbrook, Ill.)

St. Olaf - Maggie Boling (Jr., Libertyville, Ill.)

St. Olaf - Lydia Feldman (Sr., Dubuque, Iowa)

St. Olaf - Sarah Kemp (Jr., Edian, Minn.)

St. Olaf - Lindsey Lee (Jr., White Bear Lake, Minn.)

St. Thomas - Madeline Anderson (Jr., Stillwater, Minn.)

St. Thomas - Katie Bromback (Sr., Sparta, N.J.)

St. Thomas - Wendy Consoer (Sr., Lakeville, Minn.)

St. Thomas - Elise Guenther (So., Byron, Minn.)

St. Thomas - Cassy Panka (So., New Prague, Minn.)

St. Thomas - Emily Punyko (So., Duluth, Minn.)

 

Men's Tennis (15)

Bethel - Reggie Ronning (Sr., Alexandria, Minn.)

Bethel - Steven Schull  (Jr., Eagan, Minn.)

Carleton - Andrew Hwang (So., Brookfield, Wis.)

Concordia - Devin Larson (Sr., Baxter, inn.N)

Gustavus - Bradley Entwistle (So., Sioux Falls, S.D.)

Hamline - Dylan Sperry (Jr., Scandia, Minn.)

Macalester - Max Edwards (Sr., Rochester, Minn.)

Macalester - Sam Naden (So., Middleton, Wis.)

Macalester - Kai Peterson (Sr., St. Paul, Minn.)

Macalester - Max Soghikian (Jr., Piedmont, Calif.)

Saint John’s - Willie Paul (Sr., Duluth, Minn.)

Saint John’s - Connor Rust (Jr., Rochester, Minn.)

St. Olaf - Ryan Abdella (Sr., Northfield, Minn.)

St. Olaf - Charles Reinertsen (Sr., Kohler, Wis.)

St. Thomas - Allen-Michael Muench (So., Flower Mound, Texas)

 

Women's Tennis (24)

Bethel - Abby Edin (Jr., Staples, Minn.)

Bethel - Lisa Scheevel (Sr., St. Cloud, Minn.)

Bethel - Kristine Vivian (So., Green Bay, Wis.)

Bethel - Kayla Wheeler (Sr., Oakdale, Minn.)

Concordia - Kaitlyn Davies (So., Aitkin, Minn.)

Gustavus - Heather Annis (Sr., Mapleton, Minn.)

Gustavus - LeighAnne Mahoney (So., Duluth, Minn.)

Gustavus - Mallory Shellum (Sr., St James, Minn.)

Hamline - Shamara Duwearatchi (So, Minneapolis, Minn.)

Hamline - Carissa Wallerich (Jr., West Salem, Wis.)

Macalester - Gabby Queenan (So., Bedford, Mass.)

Macalester - Kayleigh Roach (Jr., DeForest, Wis.)

Macalester - Paige Schaefer (Sr., Madison, Wis.)

Saint Benedict - Ellie Black (So., Litchfield, Minn.)

Saint Benedict - Jamie Hoffman (Jr., Bemidji, Minn.)

St. Catherine - Michaela Burroughs (Sr., Waterloo, Neb.)

St. Catherine - Maria Koval (So., Green Bay, Wis.)

Saint Mary’s - Lindsey Reinisch (So., Hastings, Minn.)

Saint Mary’s - Grace Zachman (Jr., Elk River, Minn.)

St. Olaf - Julia Ellis (Sr., Grand Rapids, Mich.)

St. Olaf - Andrea Jumes (So., Appleton, Wis.)

St. Olaf - Kristine Kroker (So., La Crosse, Wis.)

St. Thomas - Brittany Alexander (So., Rochester, Minn.)

St. Thomas - Rachel Wright (Jr., Dubuque, Iowa)

MIAC Academic All-Conference Archives 

Site Map