2017 MIAC Men's Tennis Schedule

Date Away Home Notes Status Links
 
January
Fri., Jan. 27 Martin Luther 0 Saint Mary's 9 Winona, Minn. (Winona Tennis Center) Final
Sat., Jan. 28 St. Scholastica 5 Concordia 4 Courts Plus Final
  Carleton 9 Saint Mary's 0 Winona, Minn. (Winona Tennis Center) Final
  Carleton 6 Wis.-La Crosse 3 @ Winona, Minn. (Winona Tennis Center) Final
  Bethel 9 Northwestern (Minn.) 0 @ Fridley, Minn. (Lifetime Fitness) Final
 
February
Fri., Feb. 03 Gustavus 3 Whitman 6 @ Walla Walla, Wash. Final
Sat., Feb. 04 Carleton 6 Carthage 3 @ Milwaukee, Wis. Final
  Pomona-Pitzer 7 Gustavus 2 @ Walla Walla Final
  Wartburg 1 Bethel 8 @ Owatonna, Minn. (Owatonna Tennis Center) Final
  Carleton 8 Carroll (Wis.) 1 @ Milwaukee, Wis. Final
  Luther 5 Saint John's 4 Sartell, Minn. (Fitness Evolution) Final
  Bethany Lutheran 0 Bethel 9 @ Owatonna, Minn. (Owatonna Tennis Center) Final
  Gustavus 7 Pacific (Ore.) 2 @ Walla Walla, Wash. Final
  Concordia 3 Augustana (S.D.) 6 Final
  Martin Luther   Macalester   5:30 PM
Sun., Feb. 05 Saint John's   St. Scholastica   Virginia, Minn. 1:00 PM
  Saint Mary's 0 St. Thomas 9 Minneapolis, Minn. (Baseline Tennis Center) Final
Fri., Feb. 10 North Central (Minn.)   Saint Mary's   PPD to TBA Postponed
Sat., Feb. 11 Wis.-Eau Claire 2 Gustavus 7 Final
  St. Scholastica   St. Olaf   Owatonna, Minn. (Owatonna Tennis Center) 8:30 AM
  Hamline 1 Gustavus 8 Final
  Concordia 2 Bethel 7 White Bear Lake, Minn. (Lifetime Fitness) Final
  Hamline 7 Northwestern (Minn.) 2 @ St. Peter, Minn. (GAC) Final
  Ripon 0 Macalester 9 Final
  Northwestern (Minn.)   Gustavus   6:30 PM
Sun., Feb. 12 Grinnell 3 Carleton 6 @ Owatonna, Minn. (Owatonna Tennis Center) Final
  Saint John's 1 Grinnell 8 @ Owatonna, Minn. (Owatonna Tennis Center) Final
  Cornell College 3 St. Thomas 6 Minneapolis, Minn. (Baseline Tennis Center) Final
Fri., Feb. 17 Bethany Lutheran   Saint Mary's   Winona, Minn. (Winona Tennis Center) 4:00 PM
  Hamline 5 St. Olaf 4 Owatonna, Minn. (Owatonna Tennis Center) Final
Sat., Feb. 18 Bethel 7 Morningside 2 @ St. Peter, Minn. (GAC) Final
  Morningside   Gustavus   8:30 AM
  Bethel 0 Gustavus 9 Final
  Macalester   St. Scholastica   11:00 AM
  Saint Mary's   Carroll (Wis.)   @ New Berlin, Wis. (Moorland Tennis Center) 12:00 PM
  Saint Mary's 8 Wis. Lutheran 1 Final
  Saint John's 3 Concordia 6 Courts Plus Final
  Central (Iowa)   Gustavus   6:30 PM
  Augustana (S.D.)   Gustavus   6:30 PM
  Central (Iowa)   Hamline   White Bear Lake, Minn. (Lifetime Fitness) 8:00 PM
Sun., Feb. 19 St. Thomas   Concordia   Courts Plus 9:30 AM
Fri., Feb. 24 Bethel   Wis.-Eau Claire   EC YMCA 6:00 PM
  Hamline   Saint Mary's   Winona, Minn. (Winona Tennis Center) 6:00 PM
  Wis.-La Crosse   St. Olaf   6:30 PM
Sat., Feb. 25 Kalamazoo   Gustavus   @ Janesville, Wis. 10:30 AM
  Luther   St. Olaf   Owatonna, Minn. (Owatonna Tennis Center) 1:30 PM
  Wis.-Eau Claire   Carleton   @ Rochester, Minn. (Rochester Athletic Club) 4:00 PM
  Grinnell   Gustavus   5:30 PM
Sun., Feb. 26 Gustavus   Wis.-Green Bay   @ West Bend, Wis. 10:00 AM
  Saint Mary's   MSOE   12:00 PM
  Saint John's   Carleton   Lakeville, Minn. (Lifetime Fitness) 12:30 PM
Mon., Feb. 27 Saint Mary's   Lawrence   TBA
Tue., Feb. 28 Saint Mary's   St. Norbert   TBA
 
March
Fri., Mar. 03 St. Thomas   St. Olaf   Owatonna, Minn. (Owatonna Tennis Center) 6:30 PM
Sat., Mar. 04 Wis.-Whitewater   Gustavus   9:00 AM
  Macalester   Wis.-Whitewater   @ St. Peter, Minn. (GAC) 3:00 PM
  Macalester   Gustavus   6:00 PM
Sun., Mar. 05 Saint John's   USciences   Spring Break @ Orlando TBA
  Bethel   Carleton   Lakeville, Minn. (Lifetime Fitness) 3:30 PM
Mon., Mar. 06 Saint John's   Oglethorpe   @ Orlando, Fla. 3:00 PM
Tue., Mar. 07 Saint John's   Moravian   @ Orlando, Fla. TBA
Sat., Mar. 11 St. Olaf   Gustavus   8:30 AM
  Saint Mary's   Gustavus   11:00 AM
  Southern Utah   Concordia   Choice Health & Fitness (Grand Forks, N.D.) 2:30 PM
  Luther   Gustavus   6:30 PM
Sun., Mar. 12 Grinnell   St. Thomas   Minneapolis, Minn. (Baseline Tennis Center) 3:00 PM
Mon., Mar. 13 Lake Forest   Bethel   TBA
  Dickinson   Bethel   @ Orlando, Fla. 9:00 AM
Tue., Mar. 14 Macalester   Franklin & Marshall   TBA
  Bethel   St. Ambrose   @ Orlando, Fla. TBA
  Bethel   Dallas Baptist   @ Orlando, Fla. TBA
Wed., Mar. 15 Transylvania   Bethel   @ Orlando, Fl. TBA
Thu., Mar. 16 Bethel   St. Michael's   @ Orlando, Fla. TBA
  Edgewood   Bethel   @ Orlando, Fla. TBA
Fri., Mar. 17 Coe   Gustavus   5:00 PM
  Gustavus   Concordia   Courts Plus 6:30 PM
Sat., Mar. 18 Saint John's   Gustavus   11:30 AM
  Gustavus   North Dakota   5:00 PM
Sun., Mar. 19 St. Thomas   Connecticut Col.   @ Hilton Head Island, S.C. TBA
  Concordia   Saint Mary's   Winona, Minn. (Winona Tennis Center) 9:30 AM
  Cal Lutheran   Carleton   @ Kona, Hawaii 10:00 AM
Mon., Mar. 20 St. Thomas   Earlham   @ Hilton Head Island, S.C. TBA
  Hamline   Lawrence   @ Orlando, Fla. TBA
Tue., Mar. 21 St. Thomas   Oberlin   @ Hilton Head Island, S.C. TBA
  Carleton   Hawaii Hilo   12:00 PM
Wed., Mar. 22 Hamline   Hamilton   @ Orlando, Fla. TBA
  St. Thomas   Southwestern (NAIA)   @ Hilton Head Island, S.C. TBA
Thu., Mar. 23 Hamline   Grinnell   @ Orlando, Fla. TBA
Fri., Mar. 24 St. Thomas   Allegheny   @ Hilton Head Island, S.C. TBA
  Hamline   Luther   @ Orlando, Fla. 7:00 AM
  Saint Mary's   Macalester   White Bear Lake, Minn. (Lifetime Fitness) 6:30 PM
Sat., Mar. 25 Saint John's   Hamline   Minneapolis, Minn. (U of M Baseline Tennis Center) 1:00 PM
  Concordia   Macalester   Lakeville, Minn. (Lifetime Fitness) 3:30 PM
  Wis.-La Crosse   Bethel   @ Minneapolis, Minn. (U of M Baseline Tennis Center) 6:30 PM
Sun., Mar. 26 Gustavus   Trinity (Tex.)   11:00 AM
  Concordia   Bethany Lutheran   Swanson Tennis Center at Gustavus 3:30 PM
Mon., Mar. 27 Gustavus   Middlebury   @ Austin, Texas 9:30 AM
  Gustavus   Mary Hardin-Baylor   3:00 PM
Wed., Mar. 29 Gustavus   Southwestern (Tex.)   5:00 PM
Fri., Mar. 31 Gustavus   Texas-Tyler   @ Waco, Texas 1:30 PM
 
April
Sat., Apr. 01 St. Olaf   Wis.-Eau Claire   EC YMCA 11:00 AM
  Macalester   Saint John's   12:00 PM
  Carleton   Concordia   Courts Plus 5:30 PM
  Saint Mary's   Bethel   Minneapolis, Minn. (U of M Baseline Tennis Center) 6:30 PM
Sun., Apr. 02 Augustana (S.D.)   Carleton   2:00 PM
  St. Thomas   Hamline   Minneapolis, Minn. (Baseline Tennis Center) 3:00 PM
Thu., Apr. 06 Macalester   Hamline   4:30 PM
Fri., Apr. 07 Concordia   Northwestern (Minn.)   Johnson Tennis Courts 5:00 PM
Sat., Apr. 08 Concordia   Hamline   Holt Courts 12:00 PM
  DePauw   Gustavus   @ West Bend, Wis. 1:00 PM
  Luther   Carleton   2:30 PM
  Bethel   Saint John's   3:00 PM
  St. Olaf   Saint Mary's   Winona, Minn. (Winona Tennis Center) 3:00 PM
Sun., Apr. 09 Chicago   Gustavus   @ West Bend, Wis. 10:00 AM
  St. Thomas   Saint John's   12:00 PM
  Concordia   St. Olaf   Carlson Courts 12:00 PM
Wed., Apr. 12 Carleton   St. Olaf   4:00 PM
Thu., Apr. 13 Macalester   Bethel   4:00 PM
Sat., Apr. 15 Minn.-Morris   Hamline   2:30 PM
  Concordia   North Dakota   Choice Health & Fitness 5:00 PM
Wed., Apr. 19 Northwestern (Minn.)   Saint Mary's   Winona, Minn. (Winona Tennis Center) 4:30 PM
Fri., Apr. 21 Carleton   Hamline   4:00 PM
Sat., Apr. 22 St. Thomas   Northwestern (Minn.)   TBA
  St. Thomas   Macalester   Macalester Hayden Courts 12:00 PM
  St. Olaf   Bethel   2:00 PM
  Gustavus   Carleton   3:00 PM
  Saint Mary's   Saint John's   3:00 PM
Sun., Apr. 23 Concordia   Minn.-Morris   12:30 PM
  Bethel   St. Thomas   St. Paul, Minn. (St. Paul Academy) 2:00 PM
Mon., Apr. 24 North Dakota   St. Olaf   3:30 PM
Thu., Apr. 27 St. Olaf   Macalester   5:00 PM
Sat., Apr. 29 St. Olaf   Saint John's   1:00 PM
  Macalester   Carleton   2:30 PM
  Gustavus   St. Thomas   St. Paul, Minn. (St. Paul Academy) 3:00 PM
  Hamline   Bethel   3:00 PM
Sun., Apr. 30 Carleton   St. Thomas   St. Paul, Minn. (St. Paul Academy) 12:00 PM