MIAC Men's Indoor Championships

Concordia College-Moorhead, MN

March 5-7, 2009

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on Women



55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

55 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Matt Dvorak, Fr, Gustavus 6.62Q 2 D J. Wendell, Sr, Augsburg 6.68q 3 Dan Monroe, Jr, St. Olaf 6.79q 4 Josh Wallert, Jr, Saint John's 6.87 5 Matt Kenutis, So, Bethel 6.89 6 Kevin Williams, Sr, Macalester 6.96 Round 1, Heat 2 1 Clarence Suttle, So, Hamline 6.61Q 2 Sam Moen, Jr, St. Thomas 6.63q 3 Colby Citrowske, So, Gustavus 6.72q 4 Ryan Sunderlund, So, Hamline 6.85 5 Chris Bergstrom, Sr, Saint John's 6.92 6 Dave Schutt, So, Gustavus 6.92 Round 1, Heat 3 1 Chris Bradford, Jr, St. Thomas 6.50Q 2 Xavier Carroll, Jr, Concordia Moorhead 6.57q 3 Nick Cesarek, Sr, Carleton 6.68q 4 Phil Bastron, Sr, St. Thomas 6.80q 5 Chris Phillips, Fr, Saint John's 6.82 6 Nick Murray, So, Saint John's 6.83 7 Rick Wolke, Fr, Augsburg 6.93 Round 1, Heat 4 1 Nick Ward, So, Augsburg 6.54Q 2 Drew Goede, Sr, Saint John's 6.63q 3 DeAndre Dennis, Fr, Augsburg 6.84 4 Nate Tlougan, Fr, Bethel 6.87 5 Josh Allen, Fr, Bethel 6.88 Paris Richardson, Jr, Hamline DQ Final 1 Nick Ward, So, Augsburg 6.43 H2 Olson Forum record Was 6.45; Starr Roberts, MSU-Moorhead, 2/12/00 NCAA provisional 2 Chris Bradford, Jr, St. Thomas 6.47 H2 NCAA provisional 3 Clarence Suttle, So, Hamline 6.56 H2 4 Xavier Carroll, Jr, Concordia Moorhead 6.56 H2 5 Drew Goede, Sr, Saint John's 6.58 H1 6 Sam Moen, Jr, St. Thomas 6.58 H2 7 Matt Dvorak, Fr, Gustavus 6.64 H2 8 Nick Cesarek, Sr, Carleton 6.66 H1 9 D J. Wendell, Sr, Augsburg 6.68 H1 10 Colby Citrowske, So, Gustavus 6.71 H1 11 Dan Monroe, Jr, St. Olaf 6.75 H1 12 Phil Bastron, Sr, St. Thomas 6.75 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

200 Meter Dash 1 Joe DeFrance, Sr, St. Thomas 21.96 H4 Meet record Was 22.03; Roman Cress, St. Thomas, 2000 2 Pat Jager, Sr, St. Thomas 22.28 H4 3 Brent Nelson, Sr, Hamline 22.55 H4 4 Phil Bastron, Sr, St. Thomas 22.64 H1 5 Dan Monroe, Jr, St. Olaf 22.69 H1 6 Eric Rhode, Jr, Bethel 22.77 H3 7 Joel Quick, Jr, Bethel 22.83 H3 8 Christian Swanberg, So, Hamline 22.87 H2 9 Colby Citrowske, So, Gustavus 22.95 H4 10 Drew Goede, Sr, Saint John's 22.97 H2 11 Nick Cesarek, Sr, Carleton 23.01 H2 12 Joe Rohlfing, Jr, St. Thomas 23.31 H3 13 Nick Ward, So, Augsburg 23.47 H1 14 Dave Schutt, So, Gustavus 23.82 H4 15 Nick Murray, So, Saint John's 23.95 H2 16 Palmer Fliss, So, Macalester 24.05 H3 17 Mike Bollin, Jr, Gustavus 24.15 H3 18 Josh Wallert, Jr, Saint John's 24.20 H2 19 Tyler Spiczka, Fr, Concordia Moorhead 24.38 H1 20 Tom Mammen, Fr, Concordia Moorhead 24.45 H1 21 Travis Sargent, Fr, Saint John's 24.52 H2 22 David Olsen, So, Bethel 24.63 H3 23 Tony Reed, Jr, Gustavus 24.87 H4 24 Tanner Anderson, Fr, Concordia Moorhead 24.93 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

400 Meter Dash 1 Pat Jager, Sr, St. Thomas 49.20 H2 NCAA provisional 2 Eric Rhode, Jr, Bethel 49.68 H3 NCAA provisional 3 Brent Nelson, Sr, Hamline 50.22 H2 4 Cole Carlson, Jr, Gustavus 50.25 H2 5 Andrew Yokom, Sr, Macalester 50.31 H1 6 Tom Ballinger, Sr, Carleton 50.67 H3 7 Luke Sames, Fr, St. Thomas 50.67 H3 8 Tyson Molitor, So, Hamline 50.84 H2 9 Joel Quick, Jr, Bethel 50.85 H3 10 Paul Westmark, Sr, Concordia Moorhead 50.93 H1 11 Isaac Tut, So, St. Olaf 50.99 H2 12 Josiah Ryks, Jr, Saint Mary's 51.09 H3 13 Christian Swanberg, So, Hamline 51.54 H1 14 Matt Leeb, So, Gustavus 51.70 H3 15 Andy Marnach, Jr, Hamline 51.76 H2 16 James Strand, Jr, Augsburg 52.06 H1 17 Zach Dahl, Jr, Bethel 52.94 H1 18 Phil Bastron, Sr, St. Thomas 53.22 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

600 Yard Dash 1 Zach Schlegel, So, Bethel 1:13.52 H3 2 Mike Hutton, Fr, St. Thomas 1:14.04 H3 3 Max Hanson, Jr, Gustavus 1:14.38 H3 4 Tom Ballinger, Sr, Carleton 1:14.39 H3 5 Jack Delehanty, Sr, Carleton 1:14.77 H3 6 Luke Sames, Fr, St. Thomas 1:14.95 H3 7 Tyson Molitor, So, Hamline 1:15.11 H2 8 Michael Sanders, Jr, Carleton 1:15.26 H2 9 Michael Dunn, So, Concordia Moorhead 1:15.97 H2 10 David Haugen, So, Concordia Moorhead 1:16.53 H1 11 Matt Neufeld, So, Bethel 1:16.68 H2 12 Justin Lund, So, Gustavus 1:16.76 H1 13 Brant Luehman, Sr, Hamline 1:16.92 H1 14 Eric Juven, Jr, Concordia Moorhead 1:18.99 H1 15 Andrew Rice, Sr, Bethel 1:19.29 H2 16 Andrew Illikman, Fr, St. Thomas 1:19.60 H1 Carson Smith, So, Gustavus DNC H1 Ben Yorkovich, Fr, St. Thomas DNC H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

800 Meter Run 1 Brian Sames, Sr, St. Thomas 1:54.56 H3 Olson Forum record Was 1:54.69; Aaron Berndt, UND, 2/12/00 NCAA provisional 2 Cullen O'Neill, Sr, St. Olaf 1:54.82 H3 NCAA provisional 3 Mike Hutton, Fr, St. Thomas 1:54.86 H3 4 David Anderson, Jr, St. Olaf 1:57.03 H3 5 Mitch Gesell, Sr, Saint John's 1:57.08 H3 6 Jack Delehanty, Sr, Carleton 1:57.40 H3 7 Michael Sanders, Jr, Carleton 1:59.32 H3 8 Tony Hanf, Sr, Bethel 2:02.71 H2 9 Brendan Sherman, Sr, St. Thomas 2:03.00 H2 10 David Haugen, So, Concordia Moorhead 2:03.81 H1 11 Eric Juven, Jr, Concordia Moorhead 2:03.96 H2 12 Marty Howard, Sr, Saint Mary's 2:05.15 H2 13 Paul Lillehaugen, So, Concordia Moorhead 2:05.22 H1 14 Rob McMillan, Sr, Saint John's 2:05.58 H1 15 Peter Schoen, Jr, Saint John's 2:05.81 H1 16 Chris Painter, Jr, Bethel 2:07.20 H2 17 Joah Schwecke, So, Saint John's 2:07.41 H1 18 Ethan Vogel, Fr, Concordia Moorhead 2:08.13 H1 19 Will Roberson, Fr, St. Thomas 2:08.73 H1 20 Mike Mittlesteadt, Fr, St. Olaf 2:16.76 H2 Carson Smith, So, Gustavus DNC H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

1000 Meter Run 1 Brian Sames, Sr, St. Thomas 2:30.34 H3 2 Tyler Hinrichs, Sr, Bethel 2:31.36 H3 3 Cullen O'Neill, Sr, St. Olaf 2:31.39 H3 4 Kyle Brandon, Sr, St. Thomas 2:32.62 H3 5 Greg Dowe, Sr, St. Thomas 2:32.69 H3 6 Evan Schwartz, Sr, St. Thomas 2:33.74 H3 7 Ben Wilson, So, St. Olaf 2:34.49 H2 8 David Anderson, Jr, St. Olaf 2:35.47 H3 9 David Green, Sr, St. Olaf 2:36.30 H2 10 Brian Burseth, Sr, St. Olaf 2:37.69 H3 11 Tony Hanf, Sr, Bethel 2:38.26 H2 12 George Williams, Jr, St. Thomas 2:38.56 H2 13 Ollie St. John, Fr, Macalester 2:38.59 H2 14 Jamison Hull, Jr, Hamline 2:39.06 H2 15 Nicholas George, Jr, St. Thomas 2:39.83 H2 16 Franz Meyer, Sr, Macalester 2:39.98 H2 17 Adam Fitzgerald, Fr, Concordia Moorhead 2:41.57 H1 18 Peter Schoen, Jr, Saint John's 2:41.76 H1 19 Alex Prieve, Sr, Gustavus 2:42.02 H1 20 Joe Schubert, So, Macalester 2:43.50 H1 21 Colin Sinclair, So, Carleton 2:43.70 H1 22 Andrew Costley, Sr, Bethel 2:43.80 H1 23 Kian Flynn, Fr, Carleton 2:43.94 H1 24 Chris Marshall, Jr, Carleton 2:45.91 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Mile Run 1 Tyler Hinrichs, Sr, Bethel 4:22.96 H3 2 Brandon Gleason, Sr, Hamline 4:23.55 H3 3 Kyle Brandon, Sr, St. Thomas 4:24.22 H3 4 Dobuol Ruon, So, St. Olaf 4:25.94 H3 5 Matt Boumeester, Sr, St. Thomas 4:27.12 H3 6 John Kennedy, Jr, Gustavus 4:28.81 H2 7 David Green, Sr, St. Olaf 4:29.47 H3 8 Andrew Stevens, Jr, Saint John's 4:30.22 H3 9 Crawford Hubbell, Fr, St. Thomas 4:33.33 H2 10 George Williams, Jr, St. Thomas 4:33.34 H2 11 Carl Gladitsch, Sr, Bethel 4:34.69 H3 12 Ollie St. John, Fr, Macalester 4:36.51 H3 13 Josh Gunderson, Jr, Saint John's 4:37.34 H2 14 Andrew Costley, Sr, Bethel 4:38.19 H2 15 Colin Sinclair, So, Carleton 4:38.35 H2 16 Joel Dieterich, So, Hamline 4:38.52 H1 17 Chris Marshall, Jr, Carleton 4:38.98 H2 18 Andrew Clasen, Fr, Saint John's 4:39.11 H2 19 Matt Perkovich, Fr, St. Olaf 4:39.59 H1 20 Kian Flynn, Fr, Carleton 4:40.23 H1 21 Tom Brenner, Sr, Carleton 4:41.94 H1 22 Jordan Fladland, Fr, Saint John's 4:42.41 H2 23 Paul Schoeneberger, So, Saint John's 4:43.13 H1 24 Benjamin Bayer, So, St. Olaf 4:44.57 H1 25 Eric Hofmann, Sr, Carleton 4:50.47 H1 26 Brian Anderson, Jr, Bethel 4:52.96 H1 27 Christopher Rivers, Jr, St. Olaf 4:55.78 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

3000 Meter Run 1 Charlie Gamble, Jr, Carleton 8:38.80 H2 Olson Forum record Was 8:42.83; Dan Bucy, Carleton, 3/05/05 2 Ian Bauer, Jr, Hamline 8:43.55 H2 3 Dan Greeno, Jr, Bethel 8:43.59 H2 4 Carl Gladitsch, Sr, Bethel 8:45.19 H2 5 Dobuol Ruon, So, St. Olaf 8:46.46 H2 6 Brent Haglund, Jr, Augsburg 8:55.31 H2 7 Tom Sederquist, So, Concordia Moorhead 8:59.32 H2 8 Victor Sanchez, Jr, Augsburg 9:01.45 H2 9 Devin Monson, Fr, Hamline 9:02.07 H1 10 Ellis Richardson, Fr, Hamline 9:03.18 H1 11 Dan Foley, Sr, Gustavus 9:03.55 H1 12 Seth Rosvold, Jr, St. Thomas 9:03.78 H2 13 Patrick Lowder, Jr, Saint John's 9:03.81 H2 14 David Forster, So, Saint John's 9:10.25 H1 15 Rorak Hooten, Sr, St. Thomas 9:11.29 H1 16 Jason Mansur, Sr, St. Thomas 9:11.86 H1 17 John Leaf, Sr, Gustavus 9:12.06 H1 18 Jacob Marotz, Jr, St. Olaf 9:12.93 H2 19 Tyler Iverson, Fr, St. Thomas 9:13.66 H2 20 Shane Wyborny, Jr, Augsburg 9:17.06 H1 21 Ben Rodriguez, Fr, Augsburg 9:17.11 H1 22 John Kennedy, Jr, Gustavus 9:18.68 H1 23 Brian Anderson, Jr, Bethel 9:19.45 H1 24 Scott Smith, Sr, St. Thomas 9:19.92 H1 25 Andrew Nussbaum, Jr, St. Olaf 9:27.02 H1 26 Andrew Johnson, So, Hamline 9:27.71 H1 Carl Biggers, Fr, Macalester DQ H1 Adrian Swanson, So, St. Olaf DNC H2 Matt Boumeester, Sr, St. Thomas DNC H2 Wade Ekstrom, Jr, Macalester DQ H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

5000 Meter Run 1 Charlie Gamble, Jr, Carleton 14:48.58 Olson Forum record Was 14:54.18; Jesse Westrup, NDSU, 1/28/95 NCAA provisional 2 Ian Bauer, Jr, Hamline 15:07.52 3 Dan Greeno, Jr, Bethel 15:08.96 4 Jacob Marotz, Jr, St. Olaf 15:12.16 5 Wade Ekstrom, Jr, Macalester 15:13.99 6 Mike Connell, Jr, St. Thomas 15:19.91 7 Ben Sathre, Fr, St. Thomas 15:20.02 8 Dan Foley, Sr, Gustavus 15:24.68 9 Zach Hunter, Sr, Saint John's 15:34.36 10 Tom Sederquist, So, Concordia Moorhead 15:38.89 11 Victor Sanchez, Jr, Augsburg 15:44.19 12 John Leaf, Sr, Gustavus 15:48.69 13 Brent Haglund, Jr, Augsburg 15:48.94 14 Ben Rodriguez, Fr, Augsburg 15:54.09 15 Dustin Franta, So, Saint John's 15:54.73 16 Ryan Noack, Jr, Saint John's 16:06.29 17 Shane Wyborny, Jr, Augsburg 16:06.37 18 Adrian Swanson, So, St. Olaf 16:56.47
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Taylor Ferda, Jr, Bethel 7.86Q 2 Tom Ballinger, Sr, Carleton 7.98q 3 Matt Warhol, Jr, Hamline 8.06q 4 Curtis Van Asten, Jr, Saint Mary's 8.35 5 Gabe Kleinschmidt, Fr, Bethel 8.62 6 Caleb Giesen, Fr, Concordia Moorhead 8.76 Round 1, Heat 2 1 Matt Reeve, So, Saint John's 8.03Q 2 Ty Martin, So, Carleton 8.09q 3 David Nestrud, Jr, Augsburg 8.20q 4 Mark Stockhowe, So, Bethel 8.21q 5 Paul Shol, Sr, Concordia Moorhead 8.42 6 Ben Saunders, Jr, Concordia Moorhead 8.79 Round 1, Heat 3 1 Tyler Geyen, Sr, Gustavus 7.73Q NCAA provisional 2 Adam Horkey, Jr, Augsburg 8.14q 3 Dylan Bothun, So, Carleton 8.32 4 Cameron Roemhildt, Jr, St. Thomas 8.42 5 Dan Maxbauer, So, Saint John's 8.49 6 Ben Loonan, Sr, Saint John's 8.81 Round 1, Heat 4 1 Paul Westmark, Sr, Concordia Moorhead 7.87Q 2 Matt Griswold, So, St. Thomas 7.91q 3 Kane Bechstein, Sr, Carleton 8.10q 4 Marly Simmons, Jr, Concordia Moorhead 8.31 5 Alex Rosselli, Jr, Macalester 8.41 6 Kyle Burkhardt, Jr, Carleton 9.21 Final 1 Tyler Geyen, Sr, Gustavus 7.59 H2 Meet record Was 7.60; Rick Bollin, Carleton, 1986 NCAA provisional 2 Taylor Ferda, Jr, Bethel 7.69 H2 NCAA provisional 3 Matt Griswold, So, St. Thomas 7.73 H2 NCAA provisional 4 Paul Westmark, Sr, Concordia Moorhead 7.81 H2 5 Matt Reeve, So, Saint John's 7.98 H2 6 Matt Warhol, Jr, Hamline 7.99 H1 7 Kane Bechstein, Sr, Carleton 8.06 H1 8 Tom Ballinger, Sr, Carleton 8.07 H2 9 Adam Horkey, Jr, Augsburg 8.18 H1 10 David Nestrud, Jr, Augsburg 8.19 H1 11 Mark Stockhowe, So, Bethel 8.20 H1 Ty Martin, So, Carleton DNF H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

800 Meter Relay 1 St. Thomas (Chris Bradford, Sam Moen, Matt Griswold, Luke Sames) 1:30.03 H3 2 Gustavus (Tyler Geyen, Cole Carlson, Matt Leeb, Matt Dvorak) 1:30.35 H3 3 St. Olaf (Tom Marti, Isaac Tut, Ryan Doyle, Jake Kurczek) 1:33.15 H1 4 Macalester (Kevin Williams, Martin Andersson, Alex Rosselli, Andrew Yokom) 1:33.49 H3 5 Augsburg (D J. Wendell, Rick Wolke, DeAndre Dennis, James Strand) 1:33.95 H1 6 Carleton (Steven Holley, Kyle Burkhardt, Kane Bechstein, Dylan Bothun) 1:35.23 H2 7 Hamline (Andy Marnach, Ryan Sunderlund, Dan Holmgren, Clarence Suttle) 1:35.85 H2 Saint John's (Chris Phillips, Jeremy Crowley, Ben Kitt, Shaun Kober) DQ H1 Concordia Moorhead (Jason Sather, Joe Bruenjes, David Beery, Xavier Carroll) DQ H2 Bethel (Nate Tlougan, Matt Kenutis, Taylor Ferda, Zach Dahl) DQ H3
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 St. Thomas (Joe DeFrance, Greg Dowe, Phil Bastron, Pat Jager) 3:21.07 H2 2 Bethel (Joel Quick, Taylor Ferda, Zach Schlegel, Eric Rhode) 3:21.13 H2 3 Gustavus (Cole Carlson, Tyler Geyen, Colby Citrowske, Matt Leeb) 3:21.46 H2 4 Hamline (Andy Marnach, Tyson Molitor, Brant Luehman, Brent Nelson) 3:23.81 H2 5 St. Olaf (Dan Monroe, Isaac Tut, Cullen O'Neill, Ryan Doyle) 3:24.14 H2 6 Carleton (Michael Sanders, Nick Cesarek, Jack Delehanty, Tom Ballinger) 3:24.25 H2 7 Concordia Moorhead (Paul Westmark, Michael Dunn, Paul Shol, David Beery) 3:26.47 H1 8 Saint John's (Justin Jurek, Drew Goede, Andrew Stevens, Mitch Gesell) 3:27.27 H1 9 Macalester (Martin Andersson, Alex Rosselli, Palmer Fliss, Franz Meyer) 3:32.50 H1 Saint Mary's (Josiah Ryks, Benton Kodet, Marty Howard, John Vallez) DQ H1 Augsburg (James Strand, Joe Arnold, Rick Wolke, Nick Ward) DQ H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Distance Medley Relay 1 St. Olaf (David Green, Isaac Tut, Brian Burseth, Ben Wilson) 10:36.17 2 St. Thomas (Nicholas George, Joe Rohlfing, Greg Dowe, Evan Schwartz) 10:39.08 3 Hamline (Devin Monson, Brant Luehman, Brandon Gleason, Ellis Richardson) 10:40.30 4 Saint John's (Jimmy Backes, Tyler Etheridge, Justin Jurek, Ruairi Moynihan) 10:42.87 5 Saint Mary's (John Vallez, Curtis Van Asten, Benton Kodet, Quentin Moore) 10:59.65 6 Gustavus (Alex Prieve, Max Hanson, Justin Lund, Alex Thornton) 11:03.50 7 Augsburg (Tony Fremling, Joe Arnold, Jason Chrudimsky, Brian Byrnes) 11:06.70 8 Bethel (Dan Greeno, Steven Strom, Matt Neufeld, Tyler Hinrichs) 11:10.73 9 Macalester (Pete Steele, Palmer Fliss, Ollie St. John, Carl Biggers) 11:11.37 10 Carleton (Colin Sinclair, Steven Holley, John Sears, Peter Samuels) 11:15.67 11 Concordia Moorhead (Adam Fitzgerald, Paul Shol, Michael Dunn, Mike Reponen) 11:26.80
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Erik Diley, Sr, Saint John's 22-7 3/4 (6.90m)q 2 Chris Fisette, Sr, Saint Mary's 20-10 3/4 (6.37m)q 3 Chris Bradford, Jr, St. Thomas 20-10 (6.35m)q 4 David Beery, Fr, Concordia Moorhead 20-5 (6.22m)q 5 Shane Pantila, So, Augsburg 19-8 3/4 (6.01m) 5 Sam Moen, Jr, St. Thomas 19-8 3/4 (6.01m) 7 Cameron Roemhildt, Jr, St. Thomas 19-7 1/2 (5.98m) 8 Chris Golv, So, Gustavus 19-3 1/4 (5.87m) 9 DeAndre Dennis, Fr, Augsburg 19-1 1/2 (5.83m) Round 1, Flight 2 1 Eric Buss, Sr, Saint John's 21-8 3/4 (6.62m)q 2 Nick Ward, So, Augsburg 21-3 1/4 (6.48m)q 3 Joe Bruenjes, Fr, Concordia Moorhead 20-10 (6.35m)q 4 Martin Andersson, Jr, Macalester 20-6 1/4 (6.25m)q 5 Dan Johnson, So, Hamline 20-3 1/2 (6.18m)q 6 Alex Carpenter, Fr, Gustavus 20-3 (6.17m) 7 Emmanuel Marcellino, Fr, Augsburg 20-0 1/4 (6.10m) 8 Jeff Bakke, Jr, Concordia Moorhead 19-8 3/4 (6.01m) 9 Ryan Maciej, Jr, St. Thomas 19-8 (5.99m) Rob Floren, Fr, Saint John's DNC Final 1 Erik Diley, Sr, Saint John's 23-2 (7.06m) NCAA provisional 2 Eric Buss, Sr, Saint John's 22-9 1/4 (6.94m) 3 Nick Ward, So, Augsburg 22-0 1/4 (6.71m) 4 Chris Fisette, Sr, Saint Mary's 21-0 1/2 (6.41m) 5 Joe Bruenjes, Fr, Concordia Moorhead 20-11 1/4 (6.38m) 6 Chris Bradford, Jr, St. Thomas 20-10 (6.35m) 7 Martin Andersson, Jr, Macalester 20-9 (6.32m) 8 David Beery, Fr, Concordia Moorhead 20-5 (6.22m) 9 Dan Johnson, So, Hamline 20-3 1/2 (6.18m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Eric Buss, Sr, Saint John's 46-4 (14.12m)q NCAA provisional 2 Felix Okoth, Fr, Concordia Moorhead 43-7 3/4 (13.30m)q 3 Dan Johnson, So, Hamline 42-0 (12.80m)q 4 Chris Fisette, Sr, Saint Mary's 41-11 1/2 (12.79m)q 5 Seth Norberg, Fr, Augsburg 41-1 3/4 (12.54m) 6 Paul Westmark, Sr, Concordia Moorhead 40-10 1/2 (12.46m) 7 Collin Rust, Jr, Gustavus 40-6 3/4 (12.36m) 8 Alex Carpenter, Fr, Gustavus 39-1 3/4 (11.93m) 9 Jameson Siegert, So, Carleton 37-9 1/2 (11.52m) Round 1, Flight 2 1 Erik Diley, Sr, Saint John's 45-6 1/2 (13.88m)q 2 Shane Pantila, So, Augsburg 43-7 (13.28m)q 3 Ben Johnson, Fr, Hamline 43-1 3/4 (13.15m)q 4 Josh Aakre, Fr, Bethel 42-11 1/2 (13.09m)q 5 Emmanuel Marcellino, Fr, Augsburg 42-10 1/4 (13.06m)q 6 Cameron Roemhildt, Jr, St. Thomas 41-6 (12.65m) 7 Joe Bruenjes, Fr, Concordia Moorhead 40-6 3/4 (12.36m) 8 Tyler Etheridge, Jr, Saint John's 39-8 (12.09m) 9 Carl Stenoien, So, Gustavus 39-7 3/4 (12.08m) Final 1 Eric Buss, Sr, Saint John's 48-1 1/4 (14.66m) (13.69, 14.12, F, F, 14.28, 14.66) NCAA automatic NCAA provisional 2 Erik Diley, Sr, Saint John's 46-10 3/4 (14.29m) (13.58, F, 13.88, F, 13.94, 14.29) NCAA provisional 3 Felix Okoth, Fr, Concordia Moorhead 45-4 1/2 (13.83m) (12.54, 13.17, 13.30, 13.74, 13.52, 13.83) 4 Shane Pantila, So, Augsburg 43-8 1/2 (13.32m) (12.62, 13.28, F, 12.93, 12.88, 13.32) 5 Ben Johnson, Fr, Hamline 43-1 3/4 (13.15m) (13.15, F, 12.81, 10.61, 13.03, F) 6 Josh Aakre, Fr, Bethel 42-11 1/2 (13.09m) (13.09, F, 12.87, 12.91, 13.03, 12.82) 7 Emmanuel Marcellino, Fr, Augsburg 42-10 1/4 (13.06m) (12.81, 12.95, 13.06, 12.40, 12.29, 12.70) 8 Chris Fisette, Sr, Saint Mary's 42-9 1/2 (13.04m) (12.56, 12.79, 12.59, F, 13.04, 12.93) 9 Dan Johnson, So, Hamline 42-0 (12.80m) (12.49, 12.23, 12.80, 12.33, P, P)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 William Oehlers, Sr, Concordia Moorhead 50-10 3/4 (15.51m)q NCAA provisional 2 Brennan McKeag, Fr, Hamline 46-2 (14.07m)q 3 Nick Birchem, Sr, Concordia Moorhead 46-1 1/4 (14.05m)q 4 Derek Peterson, Jr, Hamline 45-10 (13.97m)q 5 Devin Dirth, Fr, St. Thomas 45-7 1/4 (13.90m)q 6 Wade Powers, Fr, Saint John's 45-2 1/4 (13.77m) 7 Nate Bell, Jr, Hamline 45-1 1/2 (13.75m) 8 Griffin Hayes, So, Saint John's 44-2 (13.46m) 9 Nick Davis, Jr, Gustavus 42-3 1/4 (12.88m) Round 1, Flight 2 1 John Schantzen, Jr, St. Olaf 51-4 1/4 (15.65m)q NCAA provisional 2 Derall King, So, Hamline 50-11 (15.52m)q NCAA provisional 3 Brian Anderson, Jr, Gustavus 49-5 3/4 (15.08m)q 4 Blake Springman, So, Hamline 45-11 3/4 (14.01m)q 5 Josh Blaschko, So, Hamline 43-10 (13.36m) 6 Josh Groll, Jr, Augsburg 43-6 (13.26m) 7 Giles Henry, So, Concordia Moorhead 43-1 (13.13m) 8 Matt Benson, Fr, Gustavus 42-11 3/4 (13.10m) 9 Shane Pantila, So, Augsburg 40-1 1/4 (12.22m) Final 1 John Schantzen, Jr, St. Olaf 51-4 1/4 (15.65m) (15.41, 15.64, 15.65, 15.53, F, 15.58) NCAA provisional 2 William Oehlers, Sr, Concordia Moorhead 51-0 1/4 (15.55m) (15.03, 15.51, 14.96, 15.04, 15.55, 15.47) NCAA provisional 3 Derall King, So, Hamline 50-11 (15.52m) (15.52, F, F, F, F, F) NCAA provisional 4 Brian Anderson, Jr, Gustavus 49-5 3/4 (15.08m) (14.06, 15.08, 14.25, 14.05, 13.80, 14.19) 5 Nick Birchem, Sr, Concordia Moorhead 46-5 1/2 (14.16m) (13.89, 14.05, 13.43, 14.16, 13.81, 13.44) 6 Derek Peterson, Jr, Hamline 46-2 3/4 (14.09m) (F, 13.48, 13.97, 13.49, F, 14.09) 7 Brennan McKeag, Fr, Hamline 46-2 (14.07m) (F, 13.98, 14.07, 13.25, F, F) 8 Devin Dirth, Fr, St. Thomas 46-0 1/2 (14.03m) (13.59, 13.43, 13.90, 13.10, 13.72, 14.03) 9 Blake Springman, So, Hamline 45-11 3/4 (14.01m) (14.01, F, 13.84, F, F, 13.41)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Weight Throw Round 1, Flight 1 1 Aaron Wilkerson, Jr, Hamline 55-7 1/2 (16.95m)q NCAA provisional 2 Andy Norman, So, Hamline 55-3 (16.84m)q NCAA provisional 3 Zeke Heydenreich, Sr, St. Olaf 53-3 1/2 (16.24m)q 4 Josh Groll, Jr, Augsburg 49-6 1/4 (15.09m) 5 John Schantzen, Jr, St. Olaf 49-3 3/4 (15.03m) 6 Tim Juba, So, Saint John's 49-3 (15.01m) 7 Wade Miller, Sr, Macalester 43-8 (13.31m) 8 Derek Wherley, Jr, Saint Mary's 42-5 1/4 (12.93m) 9 Cory Tutewohl, So, St. Olaf 38-11 (11.86m) Round 1, Flight 2 1 Derall King, So, Hamline 52-11 (16.13m)q 2 Nate Bell, Jr, Hamline 52-2 (15.90m)q 3 Andrew Brueggan, So, St. Thomas 51-11 3/4 (15.84m)q 4 Brian Anderson, Jr, Gustavus 51-4 1/2 (15.66m)q 5 Andrew Schlicting, Fr, Hamline 50-11 (15.52m)q 6 Brennan McKeag, Fr, Hamline 50-7 1/2 (15.43m)q 7 Griffin Hayes, So, Saint John's 46-10 3/4 (14.29m) 8 Justyn Helgeson, Jr, St. Thomas 42-10 3/4 (13.07m) 9 Lee Noble, So, Macalester 39-5 3/4 (12.03m) Final 1 Aaron Wilkerson, Jr, Hamline 55-7 1/2 (16.95m) NCAA provisional 2 Andy Norman, So, Hamline 55-3 (16.84m) NCAA provisional 3 Zeke Heydenreich, Sr, St. Olaf 53-3 1/2 (16.24m) 4 Andrew Schlicting, Fr, Hamline 53-0 3/4 (16.17m) 5 Derall King, So, Hamline 52-11 (16.13m) 6 Nate Bell, Jr, Hamline 52-2 (15.90m) 7 Andrew Brueggan, So, St. Thomas 51-11 3/4 (15.84m) 8 Brian Anderson, Jr, Gustavus 51-4 1/2 (15.66m) 9 Brennan McKeag, Fr, Hamline 50-7 1/2 (15.43m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

High Jump 1 Jay Quick, So, Bethel 6-6 3/4 (2.00m) (1.89, 1.94[2], 1.97, 2.00) 2 Eric Buss, Sr, Saint John's 6-6 3/4 (2.00m) (1.84, 1.89, 1.94, 1.97, 2.00[3]) 3 Ben Bursaw, Fr, Bethel 6-4 1/4 (1.94m) (1.79, 1.84, 1.89, 1.94) 4 Brian Pink, Sr, St. Thomas 6-4 1/4 (1.94m) (1.79, 1.84, 1.89, 1.94[3]) 4 Ryan Doyle, Sr, St. Olaf 6-4 1/4 (1.94m) (1.79, 1.84, 1.89, 1.94[3]) 6 Josh Allen, Fr, Bethel 6-2 1/4 (1.89m) (1.79, 1.84, 1.89) 6 Joe Rohlfing, Jr, St. Thomas 6-2 1/4 (1.89m) (1.79, 1.84, 1.89) 8 Mike Fredrickson, Jr, Bethel 6-0 1/2 (1.84m) (1.79, 1.84) 8 Devin Swanberg, Sr, Hamline 6-0 1/2 (1.84m) (1.79, 1.84) 10 Jameson Siegert, So, Carleton 6-0 1/2 (1.84m) (1.79[2], 1.84) 11 Cameron Roemhildt, Jr, St. Thomas 5-10 1/2 (1.79m) (1.79) 12 Chris Golv, So, Gustavus 5-10 1/2 (1.79m) (1.79[2]) Jake Peymann, So, Gustavus NH Dan Maxbauer, So, Saint John's NH Ryan Maciej, Jr, St. Thomas NH Eric Atherton, Jr, Bethel NH (1.74[XXP])
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Pole Vault 1 Brayden Wagner, Sr, Saint John's 14-10 1/4 (4.53m) 2 Ben Michel, Jr, St. Thomas 14-6 1/4 (4.43m) (3.98, 4.13, 4.28, 4.43) 3 Evan Franco, Jr, Carleton 14-6 1/4 (4.43m) (3.83, 3.98[2], 4.13, 4.28[2], 4.43[3]) 4 Paul Westmark, Sr, Concordia Moorhead 14-0 1/2 (4.28m) (3.98, 4.13, 4.28[2]) 5 Chris Victor, Jr, St. Thomas 14-0 1/2 (4.28m) (3.98, 4.13[2], 4.28[2]) 5 Matt Kovisto, So, Hamline 14-0 1/2 (4.28m) (4.13[2], 4.28[2]) 7 Andrew Norman, So, Saint John's 14-0 1/2 (4.28m) (4.28[3]) 8 Kane Bechstein, Sr, Carleton 13-6 1/2 (4.13m) (3.98, 4.13) 9 Aaron Laine, So, Saint John's 13-6 1/2 (4.13m) (3.98[2], 4.13) 10 Jordan VanDorp, Jr, Gustavus 13-6 1/2 (4.13m) (3.98[2], 4.13[2]) 11 Thomas Hillebrand, Jr, St. Thomas 13-0 3/4 (3.98m) (3.83, 3.98) 12 Dan Thorson, Fr, Concordia Moorhead 13-0 3/4 (3.98m) (3.83, 3.98[2]) 12 Dave Thomas, So, St. Thomas 13-0 3/4 (3.98m) (3.83, 3.98[2]) 12 Anthony Kelly, Jr, St. Thomas 13-0 3/4 (3.98m) (3.98[2]) 15 Nik Hawley, Fr, Hamline 13-0 3/4 (3.98m) (3.83[2], 3.98[3])
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Pentathlon 1 Paul Westmark, Sr, Concordia Moorhead 3585 (7.87, 6.36, 10.93, 1.82, 2:40.71) NCAA provisional 2 Ryan Doyle, Sr, St. Olaf 3464 (8.36, 6.23, 10.81, 1.94, 2:46.89) NCAA provisional 3 Paul Shol, Sr, Concordia Moorhead 3462 (8.26, 5.92, 12.09, 1.82, 2:40.56) NCAA provisional 4 Joe Rohlfing, Jr, St. Thomas 3282 (8.48, 6.22, 9.50, 1.91, 2:51.40) 5 David Beery, Fr, Concordia Moorhead 3255 (8.22, 6.51, 11.47, 1.67, 2:58.16) 6 Cameron Roemhildt, Jr, St. Thomas 3204 (8.17, 6.25, 9.28, 1.91, 3:06.06) 7 Ryan Maciej, Jr, St. Thomas 3129 (8.44, 6.26, 10.37, 1.73, 2:58.21) 8 Shane Pantila, So, Augsburg 3063 (9.10, 6.25, 12.26, 1.73, 3:01.22) 9 Mark Stockhowe, So, Bethel 3057 (8.20, 5.70, 11.14, 1.64, 2:56.36) 10 Jeff Bakke, Jr, Concordia Moorhead 3039 (8.55, 6.40, 11.27, 1.58, 3:01.38) 11 Caleb Giesen, Fr, Concordia Moorhead 3019 (8.60, 5.98, 9.51, 1.73, 2:54.20) 12 Adam Horkey, Jr, Augsburg 3008 (8.06, 6.06, 8.86, 1.70, 3:03.67) 13 Marly Simmons, Jr, Concordia Moorhead 2967 (8.27, 5.48, 11.07, 1.58, 2:54.17) 14 Dan Maxbauer, So, Saint John's 2856 (8.41, 5.41, 9.32, 1.76, 3:04.55) 15 Curtis Van Asten, Jr, Saint Mary's 2825 (8.48, 6.05, 7.98, 1.64, 3:01.48) 16 Ben Loonan, Sr, Saint John's 2667
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 55 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 600 Yard Dash, 800 Meter Run, 1000 Meter Run, Mile Run, 3000 Meter Run, 5000 Meter Run, 55 Meter Hurdles, 800 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Distance Medley Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Weight Throw, High Jump, Pole Vault, Pentathlon 1 St. Thomas 178.5 2 Hamline 111.0 3 Bethel 98.0 4 St. Olaf 90.5 5 Saint John's 75.0 6 Concordia Moorhead 62.0 7 Carleton 55.0 8 Gustavus 50.0 9 Augsburg 34.0 10 Macalester 15.0 11 Saint Mary's 10.0
Click here for data on Women

Return to home page.