2018 MIAC Softball Schedule

Date Away Home Notes Status Links
 
February
Sat., Feb. 17 Crown (Minn.)   Saint Benedict   SCSU Husky Dome @ St. Cloud, Minn. 5:00 PM
  Crown (Minn.)   Saint Benedict   SCSU Husky Dome @ St. Cloud, Minn. 7:00 PM
Fri., Feb. 23 St. Olaf   Bethany Lutheran   Dundas Dome @ Dundas, Minn. 6:00 PM
  St. Olaf   Northwestern (Minn.)   Dundas Dome @ Dundas, Minn. 8:00 PM
Sat., Feb. 24 St. Catherine   Wis.-Stout   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 11:00 AM
  St. Catherine   Neb. Wesleyan   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 1:00 PM
  Macalester   Bethany Lutheran   Dundas Dome @ Dundas, Minn. 3:00 PM
  Saint Benedict   Carroll (Wis.)   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 5:00 PM
  Macalester   Bethany Lutheran   Dundas Dome @ Dundas, Minn. 5:00 PM
  Saint Benedict   Wis.-La Crosse   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 7:00 PM
Sun., Feb. 25 Saint Mary's   Alma   @ Clermont, Fla. 8:00 AM
  Concordia   Alma   Legends Way Ballfield @ Clermont, Fla. 10:30 AM
  Wis.-Eau Claire   St. Catherine   @ RCTC Dome, Rochester MN 11:00 AM
  St. Catherine   Carroll (Wis.)   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 1:00 PM
  Saint Benedict   Northwestern (IA)   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 1:00 PM
  Saint Benedict   Wis.-Eau Claire   @ RCTC Dome, Rochester MN 3:00 PM
  Concordia   Hanover   Legends Way Ballfield @ Clermont, Fla. 3:30 PM
Mon., Feb. 26 Saint Mary's   Rose-Hulman   @ Clermont, Fla. - Legends Way 4 8:00 AM
  Concordia   Eastern   Hancock Park @ Clermont, Fla. 8:00 AM
  Alverno   Concordia   Hancock Park @ Clermont, FL 10:30 AM
Tue., Feb. 27 Concordia   Johnson St.   Legends Way Ballfield @ Clermont, Fla. 8:00 AM
  Concordia   Houghton   Legends Way Ballfield @ Clermont, Fla. 10:30 AM
Wed., Feb. 28 Saint Mary's   Johnson & Wales (RI)   @ Clermont, Fla. 8:00 AM
  MSOE   Saint Mary's   @ Clermont Florida 10:30 AM
 
March
Thu., Mar. 01 Saint Mary's   Neumann   @ Clermont, Fla. 10:30 AM
  Concordia   Rose-Hulman   Legends Way Ballfield @ Clermont, Fla. 3:30 PM
  Concordia   Augustana (Ill.)   Legends Way Ballfield @ Clermont, Fla. 6:00 PM
Fri., Mar. 02 St. Thomas   Linfield   @ Tucson, Ariz. 9:00 AM
  Concordia   MSOE   Legends Way Ballfield @ Clermont, Fla. 10:30 AM
  Concordia   Adrian   Legends Way Ballfield @ Clermont, Fla. 1:00 PM
  Berry   St. Thomas   @ NFCA Leadoff Classic: Arizona 1:30 PM
  Claremont-M-S   St. Catherine   2018 Leadoff Classic @ Tucson, AZ 3:00 PM
  Minn.-Morris   Augsburg   Auggie Dome 5:30 PM
  St. Catherine   Pacific Lutheran   @ Tucson, Ariz. 6:30 PM
  Minn.-Morris   Augsburg   Auggie Dome 7:30 PM
Sat., Mar. 03 Saint Mary's   Mitchell   @ Clermont, Fla. 8:00 AM
  Macalester   Ripon   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 10:00 AM
  St. Catherine   Fontbonne   @ Tucson, Ariz. 10:00 AM
  Saint Mary's   Johnson & Wales (RI)   @ Clermont, Fla. 10:30 AM
  Macalester   Knox   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 12:00 PM
  Crown (Minn.)   Augsburg   Auggie Dome 12:30 PM
  St. Catherine   Otterbein   @ Tucson, Ariz. 12:30 PM
  St. Thomas   Texas Lutheran   @ Tucson, Ariz. 2:00 PM
  Cornell College   St. Olaf   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 2:00 PM
  Crown (Minn.)   Augsburg   Auggie Dome 2:30 PM
  Lake Forest   St. Olaf   @ Rochester, Minn. 4:00 PM
  St. Thomas   Coe   @ Tucson, Ariz. 4:30 PM
Sun., Mar. 04 Grinnell   St. Olaf   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 8:00 AM
  Macalester   Grinnell   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 10:00 AM
  Knox   St. Olaf   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 10:00 AM
  Birmingham Southern   St. Catherine   @ NFCA Classic (Tucson, Ariz.) 10:00 AM
  Macalester   Beloit   RCTC Dome @ Rochester, Minn. 12:00 PM
  MIT   St. Catherine   @ Tucson, Ariz. 12:30 PM
  St. Thomas   Moravian   @ Tucson, Ariz. 3:00 PM
  St. Thomas   Wis.-Oshkosh   @ Tuscon, Ariz. - Lincoln Park #7 5:30 PM
Mon., Mar. 05 Wis.-Superior   Bethel   West St. Paul Dome @ West St. Paul, Minn. 12:00 PM
  Hamline   St. Scholastica   West St. Paul Dome @ West St. Paul, Minn. 12:30 PM
  Wis.-Superior   Bethel   West St. Paul Dome @ West St. Paul, Minn. 2:00 PM
  Hamline   St. Scholastica   West St. Paul Dome @ West St. Paul, Minn. 2:30 PM
  Husson   Saint Benedict   Lincoln Park - North Complex Field 7 @ Tucson, Ariz. 2:30 PM
Tue., Mar. 06 Wis.-Stevens Point   Bethel   West St. Paul Dome @ West St. Paul, Minn. 12:00 PM
  Wis.-Superior   Hamline   West St. Paul Dome @ West St. Paul, Minn. 12:30 PM
  Wis.-Stevens Point   Bethel   West St. Paul Dome @ West St. Paul, Minn. 2:00 PM
  Wis.-Superior   Hamline   West St. Paul Dome @ West St. Paul, Minn. 2:30 PM
Wed., Mar. 07 Trine   Saint Benedict   @ Tuscon, Ariz. 2:30 PM
Thu., Mar. 08 Saint Benedict   Moravian   @ Tucson, Ariz. 12:00 PM
Fri., Mar. 09 Saint Benedict   Hiram   @ Tuscon, Ariz. 12:30 PM
Sat., Mar. 10 Chapman   Augsburg   Tucson Invitational Games @ Tucson, Ariz. 10:00 AM
  Rockford   Macalester   @ Tucson, Ariz. 12:00 PM
  Augsburg   Staten Island   Tucson Invitational Games @ Tucson, Ariz. 12:00 PM
  Macalester   Chapman   @ Tucson, Ariz. 3:30 PM
Sun., Mar. 11 Bethel   Lakeland   @ Clermont, Fla. 1:00 PM
  Macalester   Dickinson   @ Tuscon, Ariz. 2:30 PM
  Bethel   Marian (Wis.)   Legends Way #1 @ Clermont, Fla. 3:30 PM
  Augsburg   Rochester Inst.   Tucson Invitational Games @ Tucson, Ariz. 3:30 PM
  Central (IA)   Augsburg   Tucson Invitational Games @ Tucson, Ariz. 5:30 PM
  Dubuque   Macalester   @ Tucson, Ariz. 8:00 PM
Mon., Mar. 12 Hood   Macalester   Tuscon Invitational @ Tucson, Ariz. 8:00 AM
  Augsburg   Dickinson   Tucson Invitational Games @ Tucson, Ariz. 1:00 PM
  Me.-Farmington   Bethel   @ NTC THE Spring Games/ Sleepy Hollow 4 Field 3:30 PM
  Dubuque   Augsburg   Tucson Invitational Games @ Tucson, Ariz. 3:30 PM
  Bethel   Transylvania   PFX Games @ Clermont, Florida. 6:00 PM
Wed., Mar. 14 Bethel   Hamilton   Clermont, Fla. @ Hancock Park 4 8:00 AM
  Bethel   Rensselaer   Clermont, Fla. @ Hancock Park 2 10:30 AM
  Stevens Institute   Augsburg   Tucson Invitational Games @ Tucson, Ariz. 3:30 PM
  Augsburg   Cornell College   Tucson Invitational Games @ Tucson, Ariz. 5:30 PM
Thu., Mar. 15 Augsburg   Case Western Reserve   Tuscon Invitational Games @ Tuscon, Ariz. 11:00 AM
  Case Western Reserve   Macalester   Tuscon Invitational @ Tuscon, Ariz. (Lincoln Park, Field 4) 12:30 PM
  Hood   Augsburg   Tucson Invitational Games @ Tucson, Ariz. 1:00 PM
  Dubuque   Gustavus   @ Tucson, Ariz. 1:00 PM
  Bethel   Millikin   Clermont, Fla. @ Hancock Park 5 2:00 PM
  Bethel   Wis.-Stout   Clermont, Fla. @ Hancock Park 2 5:30 PM
  Buena Vista   Macalester   Tucson Invitational @ Tucson, Arizona 5:30 PM
Fri., Mar. 16 Endicott   Bethel   @ Leesburg, Fla. 8:00 AM
  Bethel   Southern Me.   @ Sleepy Hollow #1, Leesburg, Fla. 10:30 AM
  Gustavus   Case Western Reserve   Tuscon Invitational @ Tuscon, Ariz. (Lincoln Park, Field 8) 12:30 PM
  Dubuque   Gustavus   @ Tucson, Ariz. 1:00 PM
  Hamline   Occidental   4:00 PM
  Hamline   Occidental   6:00 PM
Sat., Mar. 17 Hope   Carleton   @ Clermont, Fla. 10:30 AM
  Calvin   Carleton   PFX Spring Games @ Clermont, Fla. 1:00 PM
  Bellevue   Gustavus   Tucson Invitational Games @ Tucson, Ariz. 1:00 PM
  Hamline   Claremont-M-S   4:00 PM
  Hamline   Claremont-M-S   6:00 PM
Mon., Mar. 19 Carleton   Wis.-Eau Claire   @ Clermont, Fla. 8:00 AM
  Thomas (ME)   Carleton   Legends Way 2 @ Clermont, Fla. 10:30 AM
Tue., Mar. 20 Wartburg   St. Catherine   3:00 PM
  Hamline   Whittier   4:00 PM
  Wartburg   St. Catherine   5:00 PM
  Hamline   Whittier   6:00 PM
Wed., Mar. 21 Bethany Lutheran   Concordia   Cobber Dome Tournament @ West St. Paul, Minn. (West St. Paul Dome) 10:00 AM
  Carleton   Sewanee   @ Clermont, Fla. 10:30 AM
  Bemidji St.   Concordia   Cobber Dome Tournament @ West St. Paul, Minn. (West St. Paul Dome) 12:00 PM
  Centre   Carleton   @ Clermont, Fla. 1:00 PM
Thu., Mar. 22 Finlandia   Concordia   Cobber Dome Tournament @ West St. Paul, Minn. (West St. Paul Dome) 10:00 AM
  Bemidji St.   Concordia   Cobber Dome Tournament @ West St. Paul, Minn. (West St. Paul Dome) 12:00 PM
  Augsburg   Northwestern (Minn.)   3:30 PM
  Augsburg   Northwestern (Minn.)   5:30 PM
Fri., Mar. 23 Oberlin   Carleton   @ Clermont, Fla. 10:30 AM
  Carleton   Lawrence   @ Clermont, Fla. 1:00 PM
  Hamline   Redlands   4:00 PM
  Hamline   Redlands   6:00 PM
Sat., Mar. 24 Wis.-Whitewater   St. Thomas   Legends Way 1 @ Clermont, Fla. 8:00 AM
  St. Thomas   Wis.-Whitewater   Legends Way 1 @ Clermont, Fla. 10:30 AM
  Bethel   Buena Vista   1:00 PM
  Macalester   Northwestern (Minn.)   1:00 PM
  Bethel   Buena Vista   3:00 PM
  Macalester   Northwestern (Minn.)   3:00 PM
Sun., Mar. 25 St. Thomas   Williams   Legends Way 3 @ Clermont, Fla. 9:00 AM
  St. Thomas   Wis.-Stevens Point   Legends Way 1 @ Clermont, Fla. 11:30 AM
  St. Catherine   Texas-Tyler   2:00 PM
  St. Catherine   Texas-Tyler   4:00 PM
Mon., Mar. 26 Augsburg   Crown (Minn.)   3:30 PM
  St. Catherine   Mary Hardin-Baylor   5:00 PM
  Augsburg   Crown (Minn.)   5:30 PM
  St. Catherine   Mary Hardin-Baylor   7:00 PM
Tue., Mar. 27 St. Thomas   Mount Mary   Legends Way 1 @ Clermont, Fla. 9:00 AM
  St. Thomas   Colby   Legends Way 1 @ Clermont, Fla. 11:30 AM
  Wis.-La Crosse   Saint Mary's   3:00 PM
  Carleton   Bethany Lutheran   3:30 PM
  Hamline   Northwestern (Minn.)   4:00 PM
  Wis.-La Crosse   Saint Mary's   5:00 PM
  Carleton   Bethany Lutheran   5:30 PM
  Hamline   Northwestern (Minn.)   6:00 PM
Wed., Mar. 28 St. Olaf   Thomas (ME)   Legends Way 2 @ Clermont, Fla. 8:00 AM
  Hamline   Wartburg   3:00 PM
  Minn. St. Moorhead   Concordia   4:00 PM
  Hamline   Wartburg   5:00 PM
  Minn. St. Moorhead   Concordia   6:00 PM
Thu., Mar. 29 St. Olaf   Colby   @ Clermont, Fla. 8:00 AM
  St. Thomas   Wis.-Stevens Point   Legends Way 1 @ Clermont, Fla. 9:00 AM
  Wis.-Whitewater   St. Olaf   @ Clermont, Fla. 10:30 AM
  St. Thomas   Loras   Legends Way 1 @ Clermont, Fla. 11:30 AM
  Saint Mary's   Wis.-River Falls   2:00 PM
  Saint Mary's   Wis.-River Falls   4:00 PM
 
April
Mon., Apr. 02 Minn.-Morris   Concordia   3:00 PM
  Bethany Lutheran   Gustavus   3:00 PM
  Minn.-Morris   Concordia   5:00 PM
  Bethany Lutheran   Gustavus   5:00 PM
Wed., Apr. 04 Saint Mary's *   St. Olaf   3:30 PM
  Augsburg *   Carleton   3:30 PM
  Bethel *   St. Thomas   3:30 PM
  Macalester *   Hamline   3:30 PM
  Saint Benedict *   St. Catherine   3:30 PM
  Gustavus *   Concordia   4:00 PM
  Saint Benedict *   St. Catherine   5:30 PM
  Saint Mary's *   St. Olaf   5:30 PM
  Augsburg *   Carleton   5:30 PM
  Bethel *   St. Thomas   5:30 PM
  Macalester *   Hamline   5:30 PM
  Gustavus *   Concordia   6:00 PM
Thu., Apr. 05 Luther   Saint Mary's   3:00 PM
  Luther   Saint Mary's   5:00 PM
Sat., Apr. 07 St. Catherine *   Hamline   1:00 PM
  Bethel *   Augsburg   1:00 PM
  Carleton *   Saint Mary's   1:00 PM
  Concordia *   Macalester   1:00 PM
  St. Olaf *   Gustavus   1:00 PM
  St. Thomas *   Saint Benedict   1:00 PM
  Bethel *   Augsburg   3:00 PM
  Carleton *   Saint Mary's   3:00 PM
  St. Thomas *   Saint Benedict   3:00 PM
  Concordia *   Macalester   3:00 PM
  St. Catherine *   Hamline   3:00 PM
  St. Olaf *   Gustavus   3:00 PM
Sun., Apr. 08 Saint Mary's *   Hamline   1:00 PM
  Augsburg *   Macalester   1:00 PM
  Carleton *   St. Catherine   1:00 PM
  Saint Benedict *   Gustavus   1:00 PM
  Bethel *   Concordia   1:00 PM
  St. Thomas *   St. Olaf   1:00 PM
  Saint Benedict *   Gustavus   3:00 PM
  Augsburg *   Macalester   3:00 PM
  Bethel *   Concordia   3:00 PM
  Saint Mary's *   Hamline   3:00 PM
  St. Thomas *   St. Olaf   3:00 PM
  Carleton *   St. Catherine   3:00 PM
Tue., Apr. 10 St. Thomas   Wis.-La Crosse   3:00 PM
  St. Thomas   Wis.-La Crosse   5:00 PM
Thu., Apr. 12 Hamline *   Saint Benedict   3:30 PM
  Gustavus *   St. Thomas   3:30 PM
  Macalester *   Saint Mary's   3:30 PM
  St. Olaf *   Augsburg   3:30 PM
  Concordia *   Carleton   3:30 PM
  St. Catherine *   Bethel   3:30 PM
  St. Catherine *   Bethel   5:30 PM
  Hamline *   Saint Benedict   5:30 PM
  Gustavus *   St. Thomas   5:30 PM
  Macalester *   Saint Mary's   5:30 PM
  Concordia *   Carleton   5:30 PM
  St. Olaf *   Augsburg   5:30 PM
Sat., Apr. 14 Macalester *   St. Catherine   1:00 PM
  Saint Mary's *   Bethel   1:00 PM
  Concordia *   Saint Benedict   1:00 PM
  Gustavus *   Carleton   1:00 PM
  St. Olaf *   Hamline   1:00 PM
  St. Thomas *   Augsburg   1:00 PM
  Macalester *   St. Catherine   3:00 PM
  St. Olaf *   Hamline   3:00 PM
  Gustavus *   Carleton   3:00 PM
  Saint Mary's *   Bethel   3:00 PM
  Concordia *   Saint Benedict   3:00 PM
  St. Thomas *   Augsburg   3:00 PM
Sun., Apr. 15 Carleton *   St. Thomas   1:00 PM
  Saint Benedict *   Saint Mary's   1:00 PM
  Bethel *   St. Olaf   1:00 PM
  Macalester *   Gustavus   1:00 PM
  Augsburg *   St. Catherine   1:00 PM
  Hamline *   Concordia   1:00 PM
  Macalester *   Gustavus   3:00 PM
  Bethel *   St. Olaf   3:00 PM
  Hamline *   Concordia   3:00 PM
  Saint Benedict *   Saint Mary's   3:00 PM
  Augsburg *   St. Catherine   3:00 PM
  Carleton *   St. Thomas   3:00 PM
Tue., Apr. 17 St. Olaf   Wis.-Stout   4:00 PM
  St. Olaf   Wis.-Stout   6:00 PM
Wed., Apr. 18 St. Thomas *   Saint Mary's   3:30 PM
  Hamline *   Bethel   3:30 PM
  St. Catherine *   Gustavus   3:30 PM
  Augsburg *   Saint Benedict   3:30 PM
  Macalester *   Carleton   3:30 PM
  St. Olaf *   Concordia   4:00 PM
  Hamline *   Bethel   5:30 PM
  St. Thomas *   Saint Mary's   5:30 PM
  Augsburg *   Saint Benedict   5:30 PM
  Macalester *   Carleton   5:30 PM
  St. Catherine *   Gustavus   5:30 PM
  St. Olaf *   Concordia   6:00 PM
Sat., Apr. 21 Saint Benedict *   Bethel   1:00 PM
  Carleton *   St. Olaf   1:00 PM
  Saint Mary's *   Augsburg   1:00 PM
  St. Thomas *   Macalester   1:00 PM
  Concordia *   St. Catherine   1:00 PM
  Gustavus *   Hamline   1:00 PM
  St. Thomas *   Macalester   3:00 PM
  Concordia *   St. Catherine   3:00 PM
  Gustavus *   Hamline   3:00 PM
  Saint Benedict *   Bethel   3:00 PM
  Carleton *   St. Olaf   3:00 PM
  Saint Mary's *   Augsburg   3:00 PM
Sun., Apr. 22 Carleton *   Saint Benedict   1:00 PM
  Bethel *   Gustavus   1:00 PM
  Concordia *   St. Thomas   1:00 PM
  St. Catherine *   Saint Mary's   1:00 PM
  St. Olaf *   Macalester   1:00 PM
  Augsburg *   Hamline   1:00 PM
  Augsburg *   Hamline   3:00 PM
  St. Olaf *   Macalester   3:00 PM
  Carleton *   Saint Benedict   3:00 PM
  St. Catherine *   Saint Mary's   3:00 PM
  Bethel *   Gustavus   3:00 PM
  Concordia *   St. Thomas   3:00 PM
Tue., Apr. 24 Saint Mary's   Wis.-Eau Claire   4:00 PM
  Saint Mary's   Wis.-Eau Claire   6:00 PM
Wed., Apr. 25 St. Catherine *   St. Olaf   3:30 PM
  Carleton *   Bethel   3:30 PM
  Hamline *   St. Thomas   3:30 PM
  Augsburg *   Concordia   4:00 PM
  Saint Benedict *   Macalester   4:30 PM
  Carleton *   Bethel   5:30 PM
  St. Catherine *   St. Olaf   5:30 PM
  Hamline *   St. Thomas   5:30 PM
  Augsburg *   Concordia   6:00 PM
  Saint Benedict *   Macalester   6:30 PM
Thu., Apr. 26 Saint Mary's *   Gustavus   3:30 PM
  Saint Mary's *   Gustavus   5:30 PM
Sat., Apr. 28 Concordia *   Saint Mary's   12:00 PM
  Gustavus *   Augsburg   1:00 PM
  Macalester *   Bethel   1:00 PM
  St. Thomas *   St. Catherine   1:00 PM
  Saint Benedict *   St. Olaf   1:00 PM
  Hamline *   Carleton   1:00 PM
  Concordia *   Saint Mary's   2:00 PM
  Gustavus *   Augsburg   3:00 PM
  Macalester *   Bethel   3:00 PM
  Saint Benedict *   St. Olaf   3:00 PM
  Hamline *   Carleton   3:00 PM
  St. Thomas *   St. Catherine   3:00 PM
Sun., Apr. 29 Wis.-Stout   St. Thomas   12:00 PM
  Gustavus   St. Scholastica   1:00 PM
  Wis.-Stout   St. Thomas   2:00 PM
  Gustavus   St. Scholastica   3:00 PM
 
May
Tue., May. 01 Saint Benedict   St. Scholastica   TBA
  Saint Benedict   St. Scholastica   TBA
  Wis.-River Falls   Hamline   4:00 PM
  Wis.-River Falls   Hamline   6:00 PM
* Conference