2017-18 MIAC Women's Basketball Schedule

Date Away Home Notes Status Links
 
November
Wed., Nov. 15 Minn.-Morris   Concordia   5:30 PM
  Gustavus   Buena Vista   7:00 PM
  Carleton   Wis.-River Falls   7:00 PM
  Northwestern (Minn.)   St. Catherine   7:00 PM
  Augsburg   Wis.-Superior   7:00 PM
  Hamline   Crown (Minn.)   7:00 PM
  Macalester   Luther   7:00 PM
  St. Olaf   St. Scholastica   7:00 PM
  Martin Luther   Saint Mary's   7:30 PM
Fri., Nov. 17 Concordia   Chapman   Redlands Tip-Off Classic @ University of Redlands (Calif.) 5:00 PM
  Hamline   Northwestern (Minn.)   5:30 PM
  Saint Mary's   Wis.-La Crosse   Quinlivan & Hughes Tip-Off Tournament @ St. Joseph, Minn. 6:00 PM
  St. Thomas   Connecticut Col.   Skidmore Invitational @ Saratoga Springs, NY 7:00 PM
  Augsburg   Martin Luther   7:00 PM
  St. Olaf   Wis.-River Falls   7:30 PM
  Bethel   Carthage   Cornell College Classic @ Mount Vernon, Iowa 8:00 PM
  Minn.-Morris   Saint Benedict   Quinlivan & Hughes Tip-Off Tournament 8:00 PM
Sat., Nov. 18 St. Olaf   Wis.-Platteville   @ River Falls, WI 1:00 PM
  Saint Mary's   Minn.-Morris   Quinlivan & Hughes Tip-Off Tournament @ St. Joseph, Minn. 1:00 PM
  Hamline   North Central (Minn.)   2:00 PM
  Bowdoin   St. Thomas   Skidmore Invitational @ Saratoga Springs, N.Y. 3:00 PM
  Wis.-La Crosse   Saint Benedict   Quinlivan & Hughes Tip-Off Tournament 3:00 PM
  Bethel   Buena Vista   Cornell College Classic @ Mount Vernon, Iowa 4:00 PM
  St. Catherine   Lewis & Clark   L&C Bon Appetit Tip-Off Tournament 5:00 PM
  Concordia   Redlands   Redlands Tip-Off Classic 9:00 PM
Sun., Nov. 19 St. Catherine   Linfield   L&C Bon Appetit Tip-Off Tournament @ Portland, Ore. 4:00 PM
Tue., Nov. 21 St. Scholastica   Augsburg   5:00 PM
  Saint Mary's   Dubuque   5:00 PM
  Macalester   Crown (Minn.)   7:00 PM
  Northwestern (Minn.)   Carleton   7:00 PM
  Bethel   Wis.-River Falls   7:00 PM
  Wis.-Superior   Saint Benedict   7:00 PM
  St. Olaf   Martin Luther   7:00 PM
  Wis.-La Crosse   Gustavus   7:45 PM
Wed., Nov. 22 Finlandia   Concordia   7:00 PM
Fri., Nov. 24 Crown (Minn.)   Carleton   College Town Classic 3:00 PM
  Augsburg   Caltech   Caltech-Occidental Fall Classic @ Los Angeles, Calif. 3:00 PM
  Saint Benedict   Buena Vista   Simpson Invitational @ Indianola, Iowa 5:00 PM
  Calvin   St. Olaf   College Town Classic @ Northfield, Minn. 5:00 PM
Sat., Nov. 25 Calvin   Carleton   College Town Classic 1:00 PM
  St. Olaf   Crown (Minn.)   College Town Classic @ Northfield, Minn. 3:00 PM
  George Fox   Bethel   3:00 PM
  Saint Benedict   Simpson   Simpson Thanksgiving Classic 3:00 PM
  Augsburg   Occidental   Caltech-Occidental Fall Classic @ Pasadena, Calif. 3:00 PM
Sun., Nov. 26 St. Catherine   Wis.-Stout   2:00 PM
  Saint Mary's   Wis.-Eau Claire   3:00 PM
  George Fox   St. Thomas   3:00 PM
Mon., Nov. 27 Northwestern (Minn.)   Macalester   5:45 PM
  Gustavus   Martin Luther   7:30 PM
Tue., Nov. 28 Wis.-Stout   St. Olaf   7:00 PM
  Concordia   Jamestown   7:00 PM
  St. Catherine   Northland   7:00 PM
  Wis.-Superior   Hamline   7:00 PM
Wed., Nov. 29 Wis.-Eau Claire   Saint Benedict   7:00 PM
  St. Scholastica   Saint Mary's   7:00 PM
  Bethel   Northwestern (Minn.)   7:00 PM
Thu., Nov. 30 Crown (Minn.)   Augsburg   7:00 PM
  Wis.-River Falls   Gustavus   7:00 PM
  Wis.-La Crosse   Macalester   7:00 PM
 
December
Fri., Dec. 01 St. Thomas   Wis.-Stevens Point   5:00 PM
Sat., Dec. 02 Concordia *   Macalester   3:00 PM
  Gustavus *   St. Olaf   3:00 PM
  Saint Mary's *   Augsburg   3:00 PM
  St. Thomas *   Hamline   3:00 PM
  Bethel *   Saint Benedict   3:00 PM
  Carleton *   St. Catherine   3:00 PM
Mon., Dec. 04 Bethel *   Concordia   7:00 PM
Wed., Dec. 06 Saint Mary's *   Carleton   7:00 PM
  St. Catherine *   Concordia   7:00 PM
  Augsburg *   Gustavus   7:00 PM
  Bethel *   St. Thomas   7:00 PM
  Hamline *   St. Olaf   7:00 PM
  Macalester *   Saint Benedict   7:00 PM
Sat., Dec. 09 St. Olaf *   Saint Benedict   3:00 PM
  Concordia *   Augsburg   3:00 PM
  Bethel *   Saint Mary's   3:00 PM
  Hamline *   Gustavus   3:00 PM
  Carleton *   Macalester   3:00 PM
  St. Catherine *   St. Thomas   3:00 PM
Sun., Dec. 10 Concordia   Wis.-River Falls   3:00 PM
Tue., Dec. 12 St. Olaf *   Saint Mary's   7:00 PM
Wed., Dec. 13 Saint Benedict *   Hamline   7:00 PM
  St. Thomas *   Gustavus   7:00 PM
  St. Catherine *   Macalester   7:00 PM
  Carleton *   Augsburg   7:00 PM
Sat., Dec. 16 Augsburg   Northwestern (Minn.)   1:00 PM
  Wis.-Stout   Hamline   1:00 PM
  Luther   St. Thomas   3:00 PM
  Wis.-River Falls   St. Catherine   3:00 PM
  Carleton   North Park   3:00 PM
Sun., Dec. 17 Carleton   Elmhurst   2:00 PM
Thu., Dec. 21 Bethel   Westminster (Pa.)   @ Rincon, Puerto Rico 4:00 PM
Fri., Dec. 22 Coe   Gustavus   5:00 PM
Fri., Dec. 29 Hamline   Occidental   D3hoops.com Classic @ South Point Arena, Las Vegas 12:00 PM
  St. Thomas   Wis.-La Crosse   JustAGame Holiday Shootout @ Wisconsin Dells, Wis. 3:00 PM
  Gustavus   Wis.-Whitewater   Wartburg Tournament @ Waverly, Iowa 4:00 PM
Sat., Dec. 30 UC Santa Cruz   Hamline   D3hoops.com Classic @ South Point Arena, Las Vegas 12:00 PM
  Gustavus   TBA   Wartburg Tournament @ Waverly, Iowa 1:00 PM
  Lake Forest   St. Thomas   JustAGame Holiday Shootout @ Wisconsin Dells, Wis. 1:00 PM
  Saint Mary's   Viterbo   2:00 PM
  Macalester   Bethany Lutheran   3:00 PM
  Saint Benedict   St. Scholastica   3:00 PM
  Minn.-Morris   St. Catherine   3:00 PM
Sun., Dec. 31 Northland   Macalester   1:00 PM
  Concordia   St. Scholastica   1:00 PM
 
January
Wed., Jan. 03 Saint Benedict *   Concordia   7:00 PM
  Bethel *   St. Olaf   7:00 PM
  Macalester *   St. Thomas   7:00 PM
  Augsburg *   Hamline   7:00 PM
  Gustavus *   Carleton   7:00 PM
  Saint Mary's *   St. Catherine   7:00 PM
Sat., Jan. 06 Concordia *   Gustavus   3:00 PM
  St. Olaf *   Augsburg   3:00 PM
  Saint Benedict *   Saint Mary's   3:00 PM
  Carleton *   St. Thomas   3:00 PM
  Bethel *   St. Catherine   3:00 PM
  Hamline *   Macalester   3:00 PM
Mon., Jan. 08 Carleton   Bethany Lutheran   7:00 PM
Wed., Jan. 10 Macalester *   St. Olaf   5:45 PM
  St. Catherine *   Saint Benedict   7:00 PM
  Hamline *   Carleton   7:00 PM
  Augsburg *   Bethel   7:00 PM
  Saint Mary's *   Gustavus   7:00 PM
  St. Thomas *   Concordia   7:45 PM
Sat., Jan. 13 St. Olaf *   St. Thomas   3:00 PM
  Carleton *   Concordia   3:00 PM
  St. Catherine *   Hamline   3:00 PM
  Macalester *   Saint Mary's   3:00 PM
  Gustavus *   Bethel   3:00 PM
  Saint Benedict *   Augsburg   3:00 PM
Mon., Jan. 15 Martin Luther   Macalester   7:00 PM
Wed., Jan. 17 Concordia *   St. Catherine   7:00 PM
  Carleton *   Saint Mary's   7:00 PM
  St. Olaf *   Hamline   7:00 PM
  St. Thomas *   Bethel   7:00 PM
  Gustavus *   Augsburg   7:00 PM
  Saint Benedict *   Macalester   7:00 PM
Sat., Jan. 20 Concordia *   St. Olaf   3:00 PM
  Saint Mary's *   Hamline   3:00 PM
  St. Catherine *   Gustavus   3:00 PM
  Augsburg *   Macalester   3:00 PM
  St. Thomas *   Saint Benedict   3:00 PM
  Bethel *   Carleton   3:00 PM
Wed., Jan. 24 Hamline *   Saint Benedict   7:00 PM
  Saint Mary's *   St. Olaf   7:00 PM
  Gustavus *   St. Thomas   7:00 PM
  Macalester *   St. Catherine   7:00 PM
  Augsburg *   Carleton   7:00 PM
  Concordia *   Bethel   7:45 PM
Sat., Jan. 27 St. Olaf *   Gustavus   3:00 PM
  Hamline *   St. Thomas   3:00 PM
  St. Catherine *   Carleton   3:00 PM
  Saint Benedict *   Bethel   3:00 PM
  Augsburg *   Saint Mary's   3:00 PM
  Macalester *   Concordia   3:00 PM
Wed., Jan. 31 Concordia *   Saint Benedict   7:00 PM
  St. Olaf *   Bethel   7:00 PM
  Carleton *   Gustavus   7:00 PM
  Hamline *   Augsburg   7:00 PM
  St. Catherine *   Saint Mary's   7:00 PM
  St. Thomas *   Macalester   7:00 PM
 
February
Sat., Feb. 03 Augsburg *   Concordia   3:00 PM
  Gustavus *   Hamline   3:00 PM
  St. Thomas *   St. Catherine   3:00 PM
  Saint Benedict *   St. Olaf   3:00 PM
  Saint Mary's *   Bethel   3:00 PM
  Macalester *   Carleton   3:00 PM
Wed., Feb. 07 Bethel *   Hamline   7:00 PM
  Augsburg *   St. Thomas   7:00 PM
  Gustavus *   Macalester   7:00 PM
  St. Olaf *   St. Catherine   7:00 PM
  Saint Benedict *   Carleton   7:00 PM
  Saint Mary's *   Concordia   7:45 PM
Sat., Feb. 10 Concordia *   Carleton   3:00 PM
  Saint Mary's *   Macalester   3:00 PM
  St. Thomas *   St. Olaf   3:00 PM
  Augsburg *   Saint Benedict   3:00 PM
  Bethel *   Gustavus   3:00 PM
  Hamline *   St. Catherine   3:00 PM
Wed., Feb. 14 Carleton *   St. Olaf   7:00 PM
  Gustavus *   Saint Benedict   7:00 PM
  St. Catherine *   Augsburg   7:00 PM
  St. Thomas *   Saint Mary's   7:00 PM
  Macalester *   Bethel   7:00 PM
  Concordia *   Hamline   7:45 PM
Sat., Feb. 17 Carleton *   Bethel   3:00 PM
  St. Olaf *   Concordia   3:00 PM
  Hamline *   Saint Mary's   3:00 PM
  Macalester *   Augsburg   3:00 PM
  Gustavus *   St. Catherine   3:00 PM
  Saint Benedict *   St. Thomas   3:00 PM
* Conference