MIAC well-represented in USTFCCCA All-Academic Teams

ustfccca

NEW ORLEANS – The United States Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) announced its list of All-Academic Teams for the 2018-19 NCAA Division III Indoor and Outdoor Track & Field seasons on Monday. The organization honored a total of 297 teams (184 women's, 113 men's), including 19 programs from the Minnesota Intercollegiate Athletic Conference (MIAC).

In order to be named a USTFCCCA All-Academic Team, a program must compete at the respective national championship meet and have at least a 3.00 cumulative team grade-point average (GPA). In total, nine men's teams and 10 women's teams from the MIAC were recognized for their academic achievements.

2019 USTFCCCA Men's All-Academic Teams
Bethel (3.1)
Carleton (3.48)
Concordia (3.3)
Gustavus (3.33)
Hamline (3.14)
Macalester (3.42)
Saint John's (3.28)
St. Olaf (3.37)
St. Thomas (3.3)

2019 USTFCCCA Women's All-Academic Teams
Bethel (3.49)
Carleton (3.61)
Concordia (3.62)
Gustavus (3.46)
Hamline (3.27)
Macalester (3.59)
Saint Benedict (3.52)
St. Catherine (3.73)
St. Olaf (3.4)
St. Thomas (3.51)

The USTFCCCA also recognized 71 MIAC student-athletes (36 men, 35 women) with individual All-Academic honors on Friday. To qualify for USTFCCCA All-Academic honors, a student-athlete must have compiled a cumulative GPA of 3.30 and either competed in an NCAA Indoor or Outdoor Championship, or finished the regular season ranked in the national top-35 in an individual event or in the national top-25 in a relay event on the official NCAA Descending Order List.

2019 MIAC USTFCCCA Men's Track & Field All-Academic Team
Name Institution Class  Hometown | High School Previous Selections
Andy Barnhart Bethel Jr. Jackson, Wis. | Living Word Lutheran --
Isaac Erickson Bethel Jr. Wahpeton, N.D. 2018
Evan Hatton Bethel Sr. Stevens Point, Wis. 2016 | 2017 | 2018
Carl Klamm Bethel Sr. Evanston, Ill. --
Ezekiel Lelinga Bethel So. New Brighton, Minn. | Mounds View --
Nolan Metz Bethel Fr. Stevens Point, Wis. -- 
Joel Smith Bethel Fr. Shoreview, Minn. | Mounds View -- 
Tris Dodge Carleton Sr. Oakland, Calif. | College Prep 2018
Lucas Mueller Carleton So. St. Paul, Minn. | Nova Classical Academy 2018
Matthew Wilkinson Carleton So. Minnetonka, Minn. 2018
Will Berning Concordia Jr. St. Michael, Minn. | St. Michael-Albertville --
Matt Bye Concordia Jr. Moorhead, Minn. 2018
Jesse Middendorf Concordia Fr. Melrose, Minn. -- 
Cal Wright Concordia Fr. Mora, Minn. -- 
Michael Hensch Gustavus Sr. North Branch, Minn. 2017
Steven Orzolek Gustavus Fy. Darwin, Minn. | Litchfield -- 
Eric Dols Hamline Sr. Prior Lake, Minn. 2016 | 2017 | 2018
Frank Gustafson Hamline Jr. Willmar, Minn. | New London-Spicer --
Dylan Larson Hamline Jr. Alexandria, Minn. --
Mitch Maday Hamline Sr. Alexandria, Minn. 2017
Brady Labine Saint John's So. Detroit Lakes, Minn. 2018
Max Martin Saint John's Sr. Minneapolis, Minn. | Wayzata 2017 | 2018
Collin Trout Saint John's Jr. Cloquet, Minn. --
Nathan Kurtz-Enko St. Olaf Sr. Leawood, Kan. | Shawnee Mission East 2018
Thomas Lerdall St. Olaf Sr. Plymouth, Minn. | Wayzata 2018
Sean Lonergan St. Olaf Jr. Oak Park, Ill. | Oak Park & River Forest 2018
Ben Scott St. Olaf Jr. Bainbridge Island, Wash. --
Tyler Adler St. Thomas So. Waunakee, Wis. --
David Danhauer St. Thomas Sr. Barrington, Ill. --
Eric Douville St. Thomas Fr. Minnetonka, Minn. --
Jordan Johnson St. Thomas Jr. Stewartville, Minn. --
Jake Kelly St. Thomas So. Eden Prairie, Minn. 2018
Gage O'Brien St. Thomas Jr. Inver Grove Heights, Minn. | Rosemount --
Parker Rosenau St. Thomas Sr. West Fargo, N.D. 2018
Karl Wachter St. Thomas Jr. Shakopee, Minn. 2018
Conor White St. Thomas Sr. Deephaven, Minn. | Providence Academy --
2019 MIAC USTFCCCA Women's Track & Field All-Academic Team
Name Institution Class  Hometown | High School Previous Selections
Delia Labatt Bethel Jr. Cushing, Wis. | Grantsburg 2017 | 2018
Corin McKinstrey Bethel Jr. Pella, Iowa --
Grace Perrenoud Bethel Fy. Sioux Falls, S.D. | Sioux Falls Christian --
Hannah Sankey Bethel So. Plover, Wis. | Stevens Point Area 2018
Grace Scott Bethel Fy. Victoria, Minn. | Southwest Christian --
Sam Schnirring Carleton Sr. Eden Prairie, Minn. --
Josie Herrmann Concordia So. New Prague, Minn. --
Cayle Hovland Concordia Fy. Willmar, Minn. --
Jacey Schlosser Concordia Fy. Dalton, Minn. | Ashby --
Josie Blake Gustavus So. Waukegan, Ill. --
Katie Keelin Gustavus Jr. Burnsville, Minn. | Eagan 2017
Sara Moen Gustavus So. Blaine, Minn. --
Annalee Olson-Sola Gustavus Fy. Northfield, Minn. --
Abigail Schnabel Gustavus Sr. Hamburg, Minn. | Central --
Bailey Van Den Heuvel Gustavus Sr. Mondovi, Wis. --
Briana Berninghaus Hamline Jr. Montgomery, Minn. | Tri-City United 2018
Helen Dolan Hamline So. Holliston, Mass. --
Jessie Juenemann Hamline Jr. Two Harbors, Minn. 2017
Lillie Olson Hamline Fy. Littleton, Colo. | Bear Creek --
Phoebe Aguiar Macalester Sr. Prairie Village, Kan. | Shawnee Mission East 2017 | 2018
Jenna Degen Saint Benedict Sr. Gull Lake, Minn. | Brainerd 2017 | 2018
Morgan Pierce Saint Benedict Sr. Mandan, N.D. | Saint Mary's Central 2018
Kaylea Hoenigschmidt St. Catherine Sr. Ramsey, Minn. | Anoka --
Lauren Isaacson St. Catherine Fy. Faribault, Minn. --
Elsie Lundquist St. Catherine So. Pine City, Minn. --
Makenna Ash St. Olaf Sr. Ellison Bay, Wis. | Gibraltar --
Lisa Fisher St. Olaf Jr. St. Paul, Minn. | Henry Sibley --
Johanna Glaaser St. Olaf Jr. Northfield, Ill. | New Trier --
Bryony Hawgood St. Olaf Jr. Harare, Zimbabwe | Arundel --
Mallory Adamson St. Thomas Sr. Rochester, Minn. | Lourdes 2018
Grace Bordson St. Thomas Sr. Hutchinson, Minn. 2017 | 2018
Claire Chell St. Thomas Fy. Des Moines, Iowa | Roosevelt --
Steph Kretlow St. Thomas Jr. Owatonna, Minn. --
Kaitlyn Marciniak St. Thomas Sr. Ham Lake, Minn. | Blaine 2018
Anna Smith St. Thomas Jr. Chaska, Minn. 2017

| All-Academic Teams | All-Academic Men | All-Academic Women |