MIAC Outdoor Championships Women

Manitou Field, St. Olaf College

May 9-10, 2014

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on men




100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = +3.1 m/s (aided) 1 Mallory Burnham, Sr, St. Thomas 11.92wQ 2 Shakeela Wells-Johnson, Fr, St. Catherine 12.58wq 3 Christina Rozeske, Sr, St. Thomas 12.65wq 4 Rochelle Hickerson, Jr, Concordia Moorhead 12.82w 5 Hana Fischer, Jr, Gustavus 12.91w 6 Laura Schommer, Jr, Saint Mary's 13.00w 7 Maggie Harris, Sr, St. Thomas 13.12w 8 Kai Mason, So, Augsburg 13.31w 9 Mikayla Hensch, Fr, Hamline 13.32w Round 1, Heat 2 Wind = +2.9 m/s (aided) 1 Ashley Magelssen, Sr, Bethel 12.31wQ 2 Clare Foley, Sr, St. Benedict 12.34wq 3 Callie Jones, Fr, Augsburg 12.62wq 4 Jillian Krier, Fr, Bethel 12.87w 5 Brittany Moore, So, St. Catherine 12.93w 6 Britta Olsen, Sr, St. Olaf 13.02w 7 Samantha Risan, Sr, Concordia Moorhead 13.07w 8 Madelin Skaalrud, Sr, St. Catherine 13.13w 9 Carissa Franklin, Fr, St. Thomas 13.50w Round 1, Heat 3 Wind = +3.6 m/s (aided) 1 Erika Tipp, Jr, St. Thomas 12.35wQ 2 Valerie Clintsman, So, St. Benedict 12.36wq 3 Hannah Pollard-Garber, So, Macalester 12.45wq 4 Hunter Hedenberg, So, Macalester 12.77w 5 Rebecca Krueger, Jr, Saint Mary's 12.83w 6 Ruth Peterson, Fr, Concordia Moorhead 12.90w 7 Megan Maki, Fr, St. Thomas 12.98w 8 Kate Weyenberg, So, St. Thomas 13.20w 9 Molly Allen, Jr, Augsburg 13.39w Final Wind = +1.1 m/s 1 Mallory Burnham, Sr, St. Thomas 12.01 2 Ashley Magelssen, Sr, Bethel 12.36 3 Clare Foley, Sr, St. Benedict 12.417 4 Callie Jones, Fr, Augsburg 12.422 5 Erika Tipp, Jr, St. Thomas 12.46 6 Shakeela Wells-Johnson, Fr, St. Catherine 12.52 7 Hannah Pollard-Garber, So, Macalester 12.54 8 Christina Rozeske, Sr, St. Thomas 12.65 Valerie Clintsman, So, St. Benedict DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = +2.0 m/s 1 Erika Tipp, Jr, St. Thomas 25.45Q 2 Angela Tipp, Jr, St. Thomas 25.81q 3 Emily Diener, Jr, Macalester 26.21q 4 Callie Jones, Fr, Augsburg 26.52q 5 Rochelle Hickerson, Jr, Concordia Moorhead 26.56q 6 Rebecca Krueger, Jr, Saint Mary's 26.82 7 Maggie Harris, Sr, St. Thomas 27.16 8 Molly Allen, Jr, Augsburg 27.31 9 Andrea Gross, So, Hamline 28.42 Round 1, Heat 2 Wind = +2.1 m/s (aided) 1 Mallory Burnham, Sr, St. Thomas 25.38wQ 2 Clare Foley, Sr, St. Benedict 26.23wq 3 Erin Ortiz, Jr, Macalester 26.74w 4 Laura Schommer, Jr, Saint Mary's 26.85w 5 Hana Fischer, Jr, Gustavus 26.92w 6 Haley Splinter, Fr, St. Thomas 27.73w 7 Erin Porter, So, Macalester 27.93w 8 Carissa Franklin, Fr, St. Thomas 28.13w 9 Ashley Waalen, Fr, Augsburg 28.23w Round 1, Heat 3 Wind = +3.2 m/s (aided) 1 Ashley Magelssen, Sr, Bethel 25.60wQ 2 Valerie Clintsman, So, St. Benedict 26.02wq 3 Hope Hertz, Sr, Hamline 26.65w 4 Suzi Adams, So, St. Benedict 26.83w 5 Audrey Fricke, Jr, St. Benedict 27.06w 6 Emily Van Heel, Sr, St. Thomas 27.42w 7 Ruth Peterson, Fr, Concordia Moorhead 27.47w 8 Kate Weyenberg, So, St. Thomas 27.50w 9 Kai Mason, So, Augsburg 31.63w Final Wind = +0.0 m/s 1 Mallory Burnham, Sr, St. Thomas 24.95 2 Ashley Magelssen, Sr, Bethel 25.26 3 Erika Tipp, Jr, St. Thomas 25.35 4 Angela Tipp, Jr, St. Thomas 25.52 5 Clare Foley, Sr, St. Benedict 26.09 6 Callie Jones, Fr, Augsburg 26.28 7 Rochelle Hickerson, Jr, Concordia Moorhead 26.35 8 Emily Diener, Jr, Macalester 26.49 Valerie Clintsman, So, St. Benedict DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Angela Tipp, Jr, St. Thomas 59.43Q 2 Tara Reyelts, Sr, St. Olaf 59.97q 3 Emma Grisanzio, Fr, Carleton 61.33q 4 Laura Schommer, Jr, Saint Mary's 62.93 5 Emily Rikkola, Fr, St. Thomas 63.19 6 Haley Splinter, Fr, St. Thomas 64.02 7 Marta Anderson, Fr, Augsburg 66.50 8 Robin Stramp, Sr, St. Olaf 66.81 9 Kendra Krause, So, Hamline 66.86 Round 1, Heat 2 1 Ellie Wilson, Jr, Carleton 59.48Q 2 Emily Diener, Jr, Macalester 59.82q 3 Shaina Rud, Sr, St. Olaf 61.27q 4 Emma Russ, So, Carleton 62.35 5 Maria Kiminski, Fr, St. Benedict 62.38 6 Ashley Quick, Sr, Bethel 63.73 7 Erin Porter, So, Macalester 65.18 8 Megan Culp, Jr, Hamline 67.69 9 Blythe Whealy, Jr, Bethel 68.28 Round 1, Heat 3 1 Courtney Fregeau, Sr, Bethel 60.26Q 2 Daiga Kravale, Sr, Macalester 62.18q 3 Callie Christianson, Sr, Concordia Moorhead 62.23q 4 Katie Rosenfeldt, So, Concordia Moorhead 63.78 5 Haley Kemper, Jr, Gustavus 63.98 6 Suzie Hoops, Fr, St. Olaf 64.75 7 Lauren Kershner, Fr, Gustavus 66.10 8 Erin McHugh, So, St. Olaf 67.95 9 Brenna Kennedy, So, Hamline 68.61 Final 1 Courtney Fregeau, Sr, Bethel 56.43 2 Angela Tipp, Jr, St. Thomas 56.99 3 Ellie Wilson, Jr, Carleton 57.29 4 Tara Reyelts, Sr, St. Olaf 58.60 5 Emma Grisanzio, Fr, Carleton 58.86 6 Emily Diener, Jr, Macalester 58.97 7 Daiga Kravale, Sr, Macalester 59.02 8 Shaina Rud, Sr, St. Olaf 59.55 9 Callie Christianson, Sr, Concordia Moorhead 60.43
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Rebecca Wesley, Jr, Bethel 2:20.72Q 2 Aimee Junget, So, St. Thomas 2:20.95Q 3 Moriah Novacinski, Sr, St. Olaf 2:21.44 4 Nicole Balzer, Fr, Bethel 2:22.56 5 Sarah Trachtenberg, Fr, Carleton 2:24.68 6 Erin Roth, So, Carleton 2:28.44 7 Greta Hanson, Sr, St. Olaf 2:28.82 8 Emily Phillips Longley, So, Carleton 2:32.75 9 Tiana Daniels, So, St. Thomas 2:44.06 Round 1, Heat 2 1 Kayla Goeman, Jr, St. Thomas 2:18.21Q 2 Morgan Christian, Sr, Concordia Moorhead 2:18.59Q 3 Irene Gibson, Jr, Macalester 2:19.40q 4 Caroline Campbell, So, Carleton 2:20.32q 5 Sophie Glassford, So, Carleton 2:23.37 6 Emma Johnson, Fr, St. Benedict 2:26.51 7 Eliza Ramsey, Fr, Macalester 2:29.27 8 Anne Gathje, So, St. Benedict 2:32.04 9 Erin Sheehan, Jr, St. Thomas 2:33.76 Round 1, Heat 3 1 Allison Kosobud, Fr, St. Benedict 2:19.33Q 2 Mikaela Algren, Fr, Gustavus 2:19.86Q 3 Kayla Roberge, Jr, Augsburg 2:20.40q 4 Allison Trezona, Fr, St. Olaf 2:25.85 5 Mikayla Forness, Fr, Concordia Moorhead 2:25.93 6 Annie Keller, Sr, St. Thomas 2:28.46 7 Chelsea Rutz, Fr, St. Benedict 2:31.25 8 Emma Blom, Fr, Augsburg 2:33.51 9 Ingrid Floersheim, So, Concordia Moorhead 2:34.42 Final 1 Kayla Goeman, Jr, St. Thomas 2:12.40 2 Allison Kosobud, Fr, St. Benedict 2:12.91 3 Rebecca Wesley, Jr, Bethel 2:13.21 4 Morgan Christian, Sr, Concordia Moorhead 2:15.20 5 Kayla Roberge, Jr, Augsburg 2:16.67 6 Irene Gibson, Jr, Macalester 2:16.69 7 Mikaela Algren, Fr, Gustavus 2:17.09 8 Aimee Junget, So, St. Thomas 2:17.27 9 Caroline Campbell, So, Carleton 2:18.35
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Manon Gammon-Deering, Jr, St. Benedict 4:50.66Q 2 Lauren Rice, Sr, Augsburg 4:50.70Q 3 Megan Holmes, Jr, St. Olaf 4:55.22Q 4 Winona Rachel, Fr, Carleton 4:56.03Q 5 Paige Rygg, Sr, Concordia Moorhead 4:56.45Q 6 Maggie Weiss, So, St. Olaf 5:01.96 7 Emma Weber, Fr, St. Benedict 5:03.86 8 Courtney Branch, So, Gustavus 5:06.55 9 Gretchen Greene, Fr, Macalester 5:06.62 10 Laura Schmiel, So, St. Olaf 5:16.29 11 Lyndsi Schwichtenberg, Sr, Gustavus 5:16.97 12 Stephanie Welke, Fr, Gustavus 5:18.81 13 Allie Thiel, So, Saint Mary's 5:31.10 14 Bridget Hayes, Jr, Saint Mary's 5:32.15 Round 1, Heat 2 1 Colette Celichowski, Jr, Carleton 4:49.36Q 2 Emily Gapinski, So, St. Thomas 4:49.64Q 3 Moriah Novacinski, Sr, St. Olaf 4:49.89Q 4 Megan Terukina, So, St. Thomas 4:51.41Q 5 Jenna O'Donnell, Jr, St. Benedict 4:51.97Q 6 Amanda Leone, Sr, St. Olaf 4:58.51q 7 Nicole Nipper, Fr, Carleton 4:58.52q 8 Diane Hubbell, So, St. Thomas 5:05.06 9 Kate Mares, So, St. Thomas 5:06.90 10 Elise Reid, Fr, St. Benedict 5:07.17 11 Courtney Kirkeide, Fr, St. Catherine 5:08.14 12 Shannon Strickland, Fr, St. Catherine 5:11.98 13 Karlyn Russell, Fr, Macalester 5:27.28 14 Taybri Irving, Fr, Augsburg 5:38.05 Final 1 Emily Gapinski, So, St. Thomas 4:35.13 2 Manon Gammon-Deering, Jr, St. Benedict 4:35.90 3 Colette Celichowski, Jr, Carleton 4:38.23 4 Moriah Novacinski, Sr, St. Olaf 4:41.19 5 Lauren Rice, Sr, Augsburg 4:43.83 6 Megan Holmes, Jr, St. Olaf 4:44.22 7 Megan Terukina, So, St. Thomas 4:45.20 8 Winona Rachel, Fr, Carleton 4:49.76 9 Paige Rygg, Sr, Concordia Moorhead 4:51.04 10 Amanda Leone, Sr, St. Olaf 4:56.94 11 Jenna O'Donnell, Jr, St. Benedict 4:59.28 12 Nicole Nipper, Fr, Carleton 4:59.61
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

5000 Meter Run 1 Kimber Meyer, Fr, Macalester 16:59.19 Meet record Was 16:59.32; Anna Prineas, Carleton, 1989 Stadium record Was 17:15.22; Becca Jordahl, UWRF, 2008 2 Lauren Rice, Sr, Augsburg 17:43.93 3 Jamie Hoornaert, Fr, St. Olaf 18:03.07 4 Erin Statz, Sr, St. Thomas 18:06.46 5 Gabrielle Pepin, So, St. Thomas 18:08.18 6 Marit Sonnesyn, So, Gustavus 18:11.96 7 Amy Waananen, Jr, St. Olaf 18:18.62 8 Sally Donovan, So, Carleton 18:22.40 9 Anna Schmitz, Sr, Macalester 18:24.65 10 Meggie Exner, Sr, St. Olaf 18:31.98 11 Kazia Mermel, Fr, Carleton 18:44.93 12 Bailey Drewes, Jr, St. Benedict 18:47.56 13 Lauren Shurson, So, Gustavus 18:51.53 14 Melissa Engstrom, Jr, St. Thomas 18:53.63 15 Rebecca Hare, Sr, Gustavus 18:58.51 16 Ailee Larson, Jr, St. Catherine 19:00.68 17 Megan Davitt, Fr, Macalester 19:00.91 18 Rebecka Palmquist, So, St. Benedict 19:02.98 19 Heather Hollinger, Sr, Hamline 19:08.02 20 Kiley Green, So, St. Benedict 19:08.69 21 Mattia Hendrickson, Fr, St. Benedict 19:09.71 22 Allison Domingues, Fr, Carleton 19:10.48 23 Morgan Richmond, So, Carleton 19:11.50 24 Emily Sands, Fr, Gustavus 19:12.51 25 Diane Hubbell, So, St. Thomas 19:13.49 26 Caitlin Goodman, Sr, St. Benedict 19:25.67 27 Cassie Ernst, Sr, Hamline 19:26.60 28 Jenna McElroy, Jr, St. Catherine 19:37.36 29 Hannah Knickerbocker, Sr, Concordia Moorhead 19:43.26 30 Kelsey Coulter, Jr, St. Olaf 20:07.15 Christina Muench, Fr, St. Thomas DNC Taybri Irving, Fr, Augsburg DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

10000 Meter Run 1 Erin Statz, Sr, St. Thomas 37:06.04 2 Noelle Olson, Fr, St. Olaf 37:27.40 3 Gabrielle Pepin, So, St. Thomas 37:35.44 4 Anna Schmitz, Sr, Macalester 38:14.04 5 Marit Sonnesyn, So, Gustavus 38:22.93 6 Kristina Poss, Sr, St. Catherine 38:47.14 7 Lauren Shurson, So, Gustavus 39:16.70 8 Bailey Drewes, Jr, St. Benedict 39:35.55 9 Rebecka Palmquist, So, St. Benedict 39:53.02 10 Aurora Janes, Jr, Carleton 39:58.99 11 Kiley Green, So, St. Benedict 39:59.75 12 Claire Trujillo, Fr, Carleton 40:10.79 13 Caitlin Goodman, Sr, St. Benedict 40:11.09 14 Mattia Hendrickson, Fr, St. Benedict 40:28.03 15 Melody Walton, Jr, Bethel 40:35.34 16 Cassie Ernst, Sr, Hamline 40:58.76 17 Bridget McGivern, Fr, St. Thomas 41:08.98 18 Rebecca Hare, Sr, Gustavus 41:18.70 19 Serina Robinson, Jr, St. Olaf 41:26.41 20 Christina Muench, Fr, St. Thomas 42:47.21
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

100 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 Wind = +2.7 m/s (aided) 1 Mallory Burnham, Sr, St. Thomas 14.20wQ 2 Micayla Westendorf, So, St. Benedict 15.66wq 3 Rachel Kalk, Sr, Bethel 16.08wq 4 Brandi Bollig, So, St. Benedict 16.94w 5 Becca Illies, Fr, Concordia Moorhead 17.06w 6 Ashleigh Ackley, So, St. Catherine 17.27w 7 Sophia Salmanpour, Jr, Hamline 18.54w Round 1, Heat 2 Wind = +2.6 m/s (aided) 1 Amelia Campbell, So, Carleton 14.34wQ 2 Carolyn Saulsberry, So, Hamline 15.21wq 3 Kayti Helm, Sr, St. Benedict 15.93wq 4 Brooke Hunter, Fr, Macalester 16.23w 5 Michelle Howe, Jr, St. Benedict 16.94w 6 Samantha Petterson, Fr, Bethel 17.01w 7 Leanne Oakes, Fr, Bethel 17.49w 8 Tara Anderson, So, Concordia Moorhead 18.12w Round 1, Heat 3 Wind = +0.9 m/s 1 Marolyn Saulsberry, So, Hamline 14.66Q 2 Bailey Cook, So, St. Thomas 15.28q 3 Brittany Moore, So, St. Catherine 15.63q 4 Anna McDevitt, Sr, Gustavus 16.47 5 Simone Carpenter, Jr, Macalester 16.76 6 Kelly O'Neill, Jr, Gustavus 17.09 7 Rachel Gunderson, So, Gustavus 17.43 8 Tina Angok, Fr, Augsburg 18.28 Final Wind = -1.0 m/s 1 Mallory Burnham, Sr, St. Thomas 14.13 Meet record Was 14.27; Sara Grineski, Concordia, 2000 Stadium record Was 14.33; Yvette White, UM Twin Cities, 1998 2 Amelia Campbell, So, Carleton 14.41 3 Marolyn Saulsberry, So, Hamline 14.85 4 Carolyn Saulsberry, So, Hamline 15.18 5 Bailey Cook, So, St. Thomas 15.51 6 Brittany Moore, So, St. Catherine 15.66 7 Micayla Westendorf, So, St. Benedict 15.85 8 Kayti Helm, Sr, St. Benedict 16.19 Rachel Kalk, Sr, Bethel DNF
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Emma Peterson, Fr, Concordia Moorhead 65.83Q 2 Summer Ellefson, So, St. Thomas 66.07q 3 Michelle Howe, Jr, St. Benedict 68.09q 4 Paige Thielen, So, Bethel 70.04 5 Sarah Howe, Sr, St. Catherine 72.26 6 Tara Anderson, So, Concordia Moorhead 73.65 7 Renee Johnson, So, Bethel 74.65 8 Heather Kalthoff, Jr, Gustavus 75.95 Round 1, Heat 2 1 Marolyn Saulsberry, So, Hamline 64.02Q 2 Mandy Witschen, Sr, St. Benedict 66.44q 3 Tessa Peterson, So, Bethel 69.44q 4 Naomi Hesse, So, St. Olaf 69.99 5 Hanna Gribble, So, St. Thomas 70.89 6 Rachel Gunderson, So, Gustavus 71.88 7 Hannah Steele, Fr, Bethel 72.33 Round 1, Heat 3 1 Kayti Helm, Sr, St. Benedict 66.51Q 2 Marta LeFevre-Levy, Sr, Macalester 67.08q 3 Jackie Destache, Sr, St. Thomas 68.90q 4 Brooke Hunter, Fr, Macalester 73.17 5 Sophia Salmanpour, Jr, Hamline 74.04 6 Shannon Strickland, Fr, St. Catherine 75.25 7 Gabrielle Mele, Fr, Hamline 85.24 Micayla Westendorf, So, St. Benedict DQ Final 1 Marolyn Saulsberry, So, Hamline 63.09 2 Kayti Helm, Sr, St. Benedict 64.34 3 Marta LeFevre-Levy, Sr, Macalester 64.66 4 Summer Ellefson, So, St. Thomas 65.40 5 Emma Peterson, Fr, Concordia Moorhead 66.33 6 Jackie Destache, Sr, St. Thomas 66.36 7 Mandy Witschen, Sr, St. Benedict 66.49 8 Michelle Howe, Jr, St. Benedict 67.56 9 Tessa Peterson, So, Bethel 69.61
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

3000m Steeplechase 1 Ruth Steinke, So, Carleton 10:58.87 Stadium record Was 10:59.98; Katie Theisen, St. Thomas, 2008 2 Jenna O'Donnell, Jr, St. Benedict 11:08.05 3 Katie Stolz, Jr, Saint Mary's 11:17.80 4 Sam Womeldorf, So, St. Benedict 11:26.19 5 Sarah Jonathan, So, Macalester 11:26.61 6 Dani Vitali, Sr, Hamline 11:28.39 7 Hannah Toedter, Sr, Hamline 11:33.41 8 Jenna McElroy, Jr, St. Catherine 11:39.24 9 Kristina Poss, Sr, St. Catherine 11:56.22 10 Annie Joslyn, So, St. Thomas 12:01.02 11 Kelsey Mullen, Sr, St. Olaf 12:05.98 12 Caitlin Fermoyle, Jr, Gustavus 12:08.32 13 Becky Kane, Sr, Macalester 12:09.57 14 Morghen Philippi, So, St. Olaf 12:10.17 15 Emma Crumley, Sr, St. Olaf 12:19.32 16 Kelsie Larson, Sr, St. Benedict 12:27.83 17 Clare Siska, So, Saint Mary's 12:46.91 18 Marit Henckel, Jr, Gustavus 13:35.60
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 Macalester (Hunter Hedenberg, Erin Ortiz, Daiga Kravale, Hannah Pollard-Garber) 49.39Q 2 Concordia Moorhead (Hannah Fordahl, Ruth Peterson, Samantha Risan, Rochelle Hickerson) 50.38q 3 Hamline (Mikayla Hensch, Hope Hertz, Adri Acosta, Gabby Koel) 51.50q 4 St. Olaf (Erin McHugh, Lisa Tuuri, Britta Olsen, Tara Reyelts) 51.50q St. Thomas DQ Round 1, Heat 2 1 St. Benedict (Valerie Clintsman, Amy Kiminski, Suzi Adams, Clare Foley) 49.17Q 2 Bethel (Jillian Krier, Courtney Fregeau, Tessa Peterson, Ashley Magelssen) 50.06q 3 Augsburg (Kai Mason, Callie Jones, Molly Allen, Ashley Waalen) 50.37q 4 St. Catherine (Brittany Moore, Madelin Skaalrud, Ashleigh Ackley, Shakeela Wells-Johnson) 50.92q 5 Gustavus (Hana Fischer, Sara Lundgren, Jessica Niedermayer, Haley Kemper) 51.60q 6 Carleton 52.99 Final 1 Bethel (Jillian Krier, Courtney Fregeau, Tessa Peterson, Ashley Magelssen) 47.68 Stadium record Was 47.82; St. Thomas, 2012 2 St. Benedict (Valerie Clintsman, Amy Kiminski, Suzi Adams, Clare Foley) 48.78 3 Concordia Moorhead (Hannah Fordahl, Ruth Peterson, Samantha Risan, Rochelle Hickerson) 49.08 4 Macalester (Hunter Hedenberg, Erin Ortiz, Daiga Kravale, Hannah Pollard-Garber) 49.49 5 Hamline (Mikayla Hensch, Hope Hertz, Keelie Sorensen, Gabby Koel) 49.90 6 St. Catherine (Brittany Moore, Madelin Skaalrud, Ashleigh Ackley, Shakeela Wells-Johnson) 50.07 7 St. Olaf (Erin McHugh, Lisa Tuuri, Britta Olsen, Tara Reyelts) 50.53 8 Augsburg (Marta Anderson, Callie Jones, Molly Allen, Ashley Waalen) 50.71 9 Gustavus (Hana Fischer, Sara Lundgren, Jessica Niedermayer, Haley Kemper) 51.08
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 St. Thomas (Angela Tipp, Erika Tipp, Kayla Janto, Kayla Goeman) 3:53.62 H2 2 Macalester (Daiga Kravale, Hannah Pollard-Garber, Marta LeFevre-Levy, Irene Gibson) 3:56.69 H2 3 Carleton (Reilly Simon, Ruth Steinke, Emma Grisanzio, Amelia Campbell) 3:56.82 H2 4 St. Benedict (Mandy Witschen, Allison Kosobud, Maria Kiminski, Kayti Helm) 3:59.12 H2 5 Bethel (Courtney Fregeau, Ashley Quick, Nicole Balzer, Rebecca Wesley) 3:59.17 H2 6 St. Olaf (Moriah Novacinski, Shaina Rud, Dani Larson, Tara Reyelts) 4:00.71 H2 7 Concordia Moorhead (Callie Christianson, Mikayla Forness, Katie Rosenfeldt, Morgan Christian) 4:04.38 H2 8 Hamline (Emily Brown-Phillips, Carolyn Saulsberry, Dani Vitali, Marolyn Saulsberry) 4:06.12 H2 9 Gustavus (Hana Fischer, Mikaela Algren, Kristen Mertens, Haley Kemper) 4:11.47 H2 10 Augsburg (Molly Allen, Ashley Waalen, Marta Anderson, Kayla Roberge) 4:16.71 H1 11 St. Catherine (Shakeela Wells-Johnson, Shannon Strickland, Makayla Skluzacek, Courtney Kirkeide) 4:16.76 H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x800 Meter Relay 1 Carleton (Winona Rachel, Ellie Wilson, Ruth Steinke, Colette Celichowski) 9:10.61 Stadium record Was 9:30.57; Mankato State, 1995 2 St. Thomas (Kayla Janto, Carly Barton, Annie Joslyn, Aimee Junget) 9:24.71 3 St. Benedict (Manon Gammon-Deering, Kayti Helm, Kelsie Larson, Allison Kosobud) 9:25.78 4 Hamline (Emily Brown-Phillips, Andrea Haus, Hannah Toedter, Dani Vitali) 9:34.71 5 Concordia Moorhead (Callie Christianson, Mikayla Forness, Paige Rygg, Morgan Christian) 9:37.92 6 St. Olaf (Allison Trezona, Amanda Leone, Megan Holmes, Shaina Rud) 9:39.83 7 Macalester (Ingrid Greene, Katherine Ehreneich, Natalie Prescott, Gretchen Greene) 9:48.79 8 Gustavus (Lyndsi Schwichtenberg, Mata Agre, Courtney Branch, Mikaela Algren) 9:53.40 9 Augsburg (Emma Blom, Marta Anderson, Katie Davidson, Cate Fritz) 11:03.45
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Amelia Campbell, So, Carleton 18-8 1/2w[+2.2w] (5.70m)q 3 Christina Rozeske, Sr, St. Thomas 17-1 1/4w[+2.1w] (5.21m)q 4 Carolyn Saulsberry, So, Hamline 17-0 1/2w[+2.2w] (5.19m)q 6 Rachel Kalk, Sr, Bethel 16-9 3/4w[+3.6w] (5.12m)q 7 Bailey Cook, So, St. Thomas 16-8[+1.6w] (5.08m)q 10 Keelie Sorensen, Sr, Hamline 16-2 1/2w[+2.7w] (4.93m) 12 Emma Peterson, Fr, Concordia Moorhead 16-1 1/4[+1.7w] (4.90m) 15 Kendra Coleman, Sr, St. Benedict 16-0 1/4[+1.8w] (4.87m) 17 Emma Grisanzio, Fr, Carleton 15-9w[+2.8w] (4.79m) 18 Callie Jones, Fr, Augsburg 15-6 3/4[+1.1w] (4.73m) Round 1, Flight 2 2 Hilary Thompson, Sr, Concordia Moorhead 18-1 3/4w[+4.0w] (5.53m)q 5 Audrey Fricke, Jr, St. Benedict 16-9 3/4w[+4.7w] (5.12m)q 8 Ruth Peterson, Fr, Concordia Moorhead 16-7 3/4w[+4.7w] (5.07m)q 9 Samantha Risan, Sr, Concordia Moorhead 16-4 1/4[+1.8w] (4.98m)q 11 Georgia Korsah, Jr, Hamline 16-1 3/4w[+3.4w] (4.91m) 13 Sara Nester, Jr, Hamline 16-1w[+2.2w] (4.89m) 14 Samantha VanErp, So, St. Benedict 16-0 1/4[+1.4w] (4.87m) 16 Amy Kiminski, Sr, St. Benedict 15-10 1/2[+1.6w] (4.83m) 19 Hanna Gribble, So, St. Thomas 15-4w[+2.8w] (4.66m) Taylor Fahnlander, Fr, St. Thomas ND Final 1 Amelia Campbell, So, Carleton 18-8 1/2w[+2.2w] (5.70m) (5.64, 5.70, 5.20, P, P) 2 Hilary Thompson, Sr, Concordia Moorhead 18-1 3/4w[+4.0w] (5.53m) (F, 5.35, 5.53, 5.29, 5.46, 5.46) 3 Samantha Risan, Sr, Concordia Moorhead 17-2 1/4w[+3.6w] (5.24m) (4.98, 4.94, 4.88, 5.01, 5.00, 5.24) 4 Christina Rozeske, Sr, St. Thomas 17-2w[+4.0w] (5.23m) (5.21, 5.18, 5.05, 5.23, F, F) 5 Carolyn Saulsberry, So, Hamline 17-1 1/2w[+4.0w] (5.22m) (5.19, 5.09, 5.04, F, 5.06, 5.22) 6 Rachel Kalk, Sr, Bethel 16-9 3/4[+1.1w] (5.12m) (F, 4.91, 5.12, F, 5.12, F) 7 Audrey Fricke, Jr, St. Benedict 16-9 3/4w[+4.7w] (5.12m) (5.12, 5.06, 4.97, F, F, 3.54) 8 Ruth Peterson, Fr, Concordia Moorhead 16-8w[+2.1w] (5.08m) (F, 5.07, 4.71, 4.73, 4.89, 5.08) 9 Bailey Cook, So, St. Thomas 16-8[+1.6w] (5.08m) (4.77, 5.08, 4.92, 4.94, F, 4.94)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 3 Zoe Peterson, Fr, Carleton 35-10[+1.3w] (10.92m)q 5 Olivia Khauv, So, St. Thomas 35-1 3/4[-0.6w] (10.71m)q 8 Sara Nester, Jr, Hamline 34-7w[+3.1w] (10.54m)q 10 Rachel Kalk, Sr, Bethel 34-4[-0.3w] (10.45m) 11 Ruth Peterson, Fr, Concordia Moorhead 34-3 1/2[+0.4w] (10.44m) 13 Greta Walsh, Fr, Concordia Moorhead 33-8 3/4w[+2.5w] (10.27m) 15 Abby Palmer, Fr, St. Catherine 33-5 1/4[+1.7w] (10.18m) 18 Merina Lenz, Fr, Hamline 32-9 1/4[+1.5w] (9.98m) 19 Sarah Silbert, Fr, Macalester 32-9w[+3.1w] (9.97m) 20 Emily LaFountaine, Jr, Gustavus 29-4 1/2[-1.0w] (8.94m) Round 1, Flight 2 1 Hilary Thompson, Sr, Concordia Moorhead 38-6 3/4[+1.8w] (11.75m)q 2 Carolyn Saulsberry, So, Hamline 37-5 (11.40m)q 4 Anna Wagner, So, St. Benedict 35-2 1/2[+0.1w] (10.73m)q 6 Samantha VanErp, So, St. Benedict 35-0 1/2w[+2.2w] (10.68m)q 7 Elise Raney, Sr, St. Olaf 34-9[+1.6w] (10.59m)q 9 Heather Bourne, Fr, Macalester 34-4 1/4[+0.9w] (10.47m)q 12 Anna McDevitt, Sr, Gustavus 34-2 (10.40m) 14 Kendra Coleman, Sr, St. Benedict 33-6 3/4[+0.5w] (10.22m) 16 Keelie Sorensen, Sr, Hamline 33-5 1/4[+0.3w] (10.18m) 17 Georgia Korsah, Jr, Hamline 33-2[+0.5w] (10.10m) Final 1 Hilary Thompson, Sr, Concordia Moorhead 38-9[-3.2w] (11.81m) (11.75, 11.51, 11.63, 11.56, 11.52, 11.81) Stadium record Was 38-8 3/4 (11.80m); Laura Verdegan, UW –Stout, 2004 2 Carolyn Saulsberry, So, Hamline 37-5 (11.40m) (F, 10.83, 11.40, 10.52, F, F) 3 Zoe Peterson, Fr, Carleton 36-0[+1.0w] (10.97m) (10.68, F, 10.92, 10.71, 10.58, 10.97) 4 Olivia Khauv, So, St. Thomas 35-4 1/2[-0.4w] (10.78m) (10.65, 10.71, F, 10.78, 10.63, 10.33) 5 Anna Wagner, So, St. Benedict 35-2 1/2[+0.1w] (10.73m) (10.73, 10.33, F, 10.43, 10.66, 10.26) 6 Samantha VanErp, So, St. Benedict 35-0 1/2w[+2.2w] (10.68m) (9.90, 10.68, F, 10.26, F, F) 7 Elise Raney, Sr, St. Olaf 34-9[+1.6w] (10.59m) (10.25, 10.45, 10.59, 10.44, 10.58, 10.49) 8 Sara Nester, Jr, Hamline 34-7w[+3.1w] (10.54m) (F, 10.54, 10.52, 10.40, 10.34, 10.46) 9 Heather Bourne, Fr, Macalester 34-4 1/4[+0.9w] (10.47m) (10.00, 10.47, 10.18, 10.28, 9.83, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 2 Kao Sutton, Sr, Carleton 44-1 1/4 (13.44m)q 3 Olivia Johnson, So, Concordia Moorhead 43-9 (13.33m)q 4 Hayley Solheim, So, Gustavus 42-9 1/2 (13.04m)q 7 Mandy Mercil, Fr, Concordia Moorhead 41-0 (12.49m)q 9 Sarah Swanson, So, Gustavus 39-6 1/2 (12.05m)q 12 Brittany Sorgenfrie, Sr, St. Benedict 38-0 1/2 (11.59m) 13 Kara Helgeson, So, Gustavus 37-3 1/2 (11.36m) 15 Hannah Fordahl, So, Concordia Moorhead 35-7 1/4 (10.85m) 18 Alyssa Solberg, Jr, Bethel 33-1 (10.08m) 20 Sam Imholte, Sr, St. Benedict -16--4 1/2 Round 1, Flight 2 1 Cherae Reeves, Jr, Concordia Moorhead 45-3 3/4 (13.81m)q 5 Jessica Putland, Jr, Hamline 41-10 1/2 (12.76m)q 6 Rachel Colter, Jr, Gustavus 41-7 1/4 (12.68m)q 8 Makayla Hubbard, Fr, Augsburg 39-7 3/4 (12.08m)q 10 Hillary Birchem, Jr, Concordia Moorhead 39-3 3/4 (11.98m) 11 Erin Urbanowicz, Jr, Hamline 38-1 1/4 (11.61m) 14 Libby Lange, Fr, St. Thomas 36-0 3/4 (10.99m) 16 Danelle Duppong, Sr, St. Benedict 34-0 3/4 (10.38m) 17 Gabby Koel, Fr, Hamline 33-5 (10.18m) 19 Katie Novosad, Fr, Hamline 32-1 1/2 (9.79m) Final 1 Cherae Reeves, Jr, Concordia Moorhead 46-8 (14.22m) (13.71, 13.50, 13.81, 13.76, F, 14.22) 2 Kao Sutton, Sr, Carleton 44-1 1/4 (13.44m) (12.95, 13.32, 13.44, 12.78, 12.74, 13.08) 3 Olivia Johnson, So, Concordia Moorhead 43-9 3/4 (13.35m) (13.33, 13.02, 12.98, 13.35, 13.00, 12.73) 4 Hayley Solheim, So, Gustavus 42-9 1/2 (13.04m) (12.84, 13.04, 12.72, 11.55, 12.52, 12.35) 5 Jessica Putland, Jr, Hamline 41-10 1/2 (12.76m) (12.70, 12.40, 12.76, F, 12.60, 12.14) 6 Rachel Colter, Jr, Gustavus 41-7 1/4 (12.68m) (12.68, 12.16, 12.55, 12.23, F, F) 7 Mandy Mercil, Fr, Concordia Moorhead 41-4 1/2 (12.61m) (12.44, 12.49, 12.01, 11.47, F, 12.61) 8 Sarah Swanson, So, Gustavus 41-2 1/4 (12.55m) (11.97, 11.38, 12.05, 12.29, 12.48, 12.55) 9 Makayla Hubbard, Fr, Augsburg 40-3 1/2 (12.28m) (F, F, 12.08, 12.28, F, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Discus Throw Round 1, Flight 1 1 Kao Sutton, Sr, Carleton 143-5 (43.72m)q 2 Ty Scott, Sr, Hamline 126-6 (38.57m)q 3 Hannah Volkman, Sr, St. Thomas 125-6 (38.25m)q 4 Jill Kalis, Jr, Gustavus 124-1 (37.82m)q 5 Olivia Johnson, So, Concordia Moorhead 122-0 (37.18m)q 6 Ashley Thompson, So, Concordia Moorhead 112-10 (34.40m) 7 Sam Imholte, Sr, St. Benedict 111-11 (34.13m) 8 Alyssa Solberg, Jr, Bethel 109-1 (33.25m) 9 Kara Helgeson, So, Gustavus 107-3 (32.70m) 10 Brittany Sorgenfrie, Sr, St. Benedict 107-2 (32.66m) Round 1, Flight 2 1 Hillary Birchem, Jr, Concordia Moorhead 137-9 (41.99m)q 2 Alana Profit, Sr, Hamline 129-1 (39.35m)q 3 Genevieve Gates, Fr, St. Thomas 125-9 (38.33m)q 4 Jerri Koltveit, Jr, Hamline 121-11 (37.16m)q 5 Sarah Swanson, So, Gustavus 120-3 (36.65m) 6 Haley Zajac, Sr, St. Thomas 120-2 (36.64m) 7 Gabby Schiller, Fr, St. Thomas 119-4 (36.39m) 8 Danelle Duppong, Sr, St. Benedict 113-4 (34.54m) 9 Anna Skow-Anderson, So, Concordia Moorhead 107-2 (32.66m) 10 Nicole Szyszka, Fr, St. Catherine 102-11 (31.38m) Final 1 Kao Sutton, Sr, Carleton 143-5 (43.72m) (F, 42.17, 43.72, 38.41, 40.05, 40.65) 2 Hillary Birchem, Jr, Concordia Moorhead 137-9 (41.99m) (F, 40.66, 41.99, 40.24, 40.17, 40.46) 3 Alana Profit, Sr, Hamline 129-1 (39.35m) (37.11, 39.35, F, 37.38, F, 32.48) 4 Ty Scott, Sr, Hamline 126-6 (38.57m) (38.31, 36.66, 38.57, 36.22, F, F) 5 Genevieve Gates, Fr, St. Thomas 125-9 (38.33m) (38.33, 35.66, 34.84, F, F, F) 6 Hannah Volkman, Sr, St. Thomas 125-6 (38.25m) (36.93, 38.25, 37.72, 36.77, F, 36.44) 7 Jill Kalis, Jr, Gustavus 124-1 (37.82m) (36.28, 37.82, 37.21, 35.69, 35.89, F) 8 Jerri Koltveit, Jr, Hamline 123-3 (37.57m) (37.16, 31.51, 35.22, 37.57, 35.53, 37.10) 9 Olivia Johnson, So, Concordia Moorhead 122-0 (37.18m) (31.93, 37.18, 33.99, F, 32.69, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Hammer Throw Round 1, Flight 1 1 Elizabeth Weiers, Jr, Gustavus 168-7 (51.38m) 2 Haley Zajac, Sr, St. Thomas 160-2 (48.82m) 4 Jorden Priebe, Sr, St. Catherine 150-10 (45.97m) 8 Jessica Putland, Jr, Hamline 145-4 (44.30m) 9 Sarah Swanson, So, Gustavus 140-8 (42.88m) 12 Ty Scott, Sr, Hamline 135-2 (41.19m) 13 Sam Imholte, Sr, St. Benedict 131-6 (40.08m) 14 Michaela Bolden, So, St. Olaf 130-11 (39.91m) 15 Morgan Bubach, Sr, Concordia Moorhead 129-5 (39.44m) 18 Shawvona Mitchell, So, Hamline 123-8 (37.69m) Round 1, Flight 2 3 Erin Urbanowicz, Jr, Hamline 152-10 (46.59m) 5 Maya Booker, Jr, Saint Mary's 150-2 (45.77m) 6 Clare Foley, Sr, St. Benedict 145-7 (44.38m) 7 Alyssa Solberg, Jr, Bethel 145-4 (44.31m) 10 Christina Ramsdell, Jr, St. Catherine 136-6 (41.61m) 11 Kendra Coleman, Sr, St. Benedict 136-5 (41.59m) 16 Olivia Johnson, So, Concordia Moorhead 128-0 (39.01m) 17 Hannah Volkman, Sr, St. Thomas 127-7 (38.88m) 19 Abi Osborne, Sr, Saint Mary's -13--1 1/4 20 Alana Profit, Sr, Hamline -13--1 1/4 Final 1 Elizabeth Weiers, Jr, Gustavus 168-7 (51.38m) (45.15, 51.38, F, 49.20, 49.25, 50.12) 2 Haley Zajac, Sr, St. Thomas 160-2 (48.82m) (47.57, 48.82, 47.53, 48.28, 43.91, 46.43) 3 Jessica Putland, Jr, Hamline 153-8 (46.84m) (40.71, 43.15, 44.30, F, 45.14, 46.84) 4 Erin Urbanowicz, Jr, Hamline 152-10 (46.59m) (44.89, F, 46.59, F, 43.64, F) 5 Jorden Priebe, Sr, St. Catherine 151-8 (46.24m) (45.24, 43.25, 45.97, 46.24, 42.90, 43.70) 6 Maya Booker, Jr, Saint Mary's 150-2 (45.77m) (45.77, F, 43.50, F, F, 43.15) 7 Clare Foley, Sr, St. Benedict 145-7 (44.38m) (F, 38.65, 44.38, 38.58, F, 41.84) 8 Alyssa Solberg, Jr, Bethel 145-4 (44.31m) (41.89, 44.31, 42.73, F, 42.15, 42.06) 9 Sarah Swanson, So, Gustavus 140-8 (42.88m) (41.38, 42.88, F, 39.75, 37.26, 42.01)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Javelin Throw Round 1, Flight 1 1 Abi Osborne, Sr, Saint Mary's 124-4 (37.90m)q 2 Olivia Johnson, So, Concordia Moorhead 123-7 (37.68m)q 3 Kendra Coleman, Sr, St. Benedict 118-5 (36.11m)q 4 Avery Johnson, Jr, Carleton 112-9 (34.36m)q 5 Adri Acosta, Sr, Hamline 108-2 (32.96m) 6 Abby Grove, Fr, Concordia Moorhead 107-10 (32.86m) 7 Rachel Colter, Jr, Gustavus 106-0 (32.31m) 8 Maggie Harris, Sr, St. Thomas 93-10 (28.61m) 9 Danielle Breault, So, St. Catherine 90-4 (27.55m) 10 Anna Skow-Anderson, So, Concordia Moorhead 84-2 (25.67m) Round 1, Flight 2 1 Trish Hare, Fr, Carleton 126-9 (38.63m)q 2 Mikayla Forness, Fr, Concordia Moorhead 121-9 (37.11m)q 3 Cherae Reeves, Jr, Concordia Moorhead 117-2 (35.73m)q 4 Olivia Graham, Fr, St. Thomas 112-3 (34.22m)q 5 Megan Pohlmann, Fr, St. Catherine 109-5 (33.37m)q 6 Taylor Fahnlander, Fr, St. Thomas 109-5 (33.35m) 7 Abby Palmer, Fr, St. Catherine 109-4 (33.33m) 8 Anna McDevitt, Sr, Gustavus 94-7 (28.82m) 9 Simone Carpenter, Jr, Macalester 92-11 (28.32m) Sam Imholte, Sr, St. Benedict DNC Final 1 Olivia Johnson, So, Concordia Moorhead 136-9 (41.69m) (34.07, F, 37.68, 37.32, F, 41.69) 2 Trish Hare, Fr, Carleton 126-9 (38.63m) (34.74, 38.63, 34.35, 35.12, 34.79, 30.90) 3 Mikayla Forness, Fr, Concordia Moorhead 124-11 (38.08m) (35.20, 33.99, 37.11, 35.70, F, 38.08) 4 Abi Osborne, Sr, Saint Mary's 124-4 (37.90m) (34.29, 37.90, F, 33.19, F, F) 5 Cherae Reeves, Jr, Concordia Moorhead 123-6 (37.65m) (35.73, 34.92, 35.32, 35.61, 37.65, 36.53) 6 Kendra Coleman, Sr, St. Benedict 122-1 (37.23m) (33.61, 33.70, 36.11, 32.68, 37.23, 35.50) 7 Avery Johnson, Jr, Carleton 112-9 (34.36m) (34.36, 33.32, 32.99, F, 33.63, 32.11) 8 Olivia Graham, Fr, St. Thomas 112-3 (34.22m) (32.62, 28.18, 34.22, 23.02, 28.87, 31.11) 9 Megan Pohlmann, Fr, St. Catherine 109-5 (33.37m) (F, 33.37, 30.69, 29.77, F, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

High Jump 1 Dani Larson, Jr, St. Olaf 5-5 1/4 (1.66m) (1.55, 1.60, 1.63, 1.66) 2 Amelia Campbell, So, Carleton 5-4 1/4 (1.63m) (1.45, 1.50, 1.55, 1.60, 1.63[3]) 3 Katie Dillie, Fr, Bethel 5-3 (1.60m) (1.45, 1.50, 1.55[2], 1.60[3]) 3 Bailey Cook, So, St. Thomas 5-3 (1.60m) (1.50, 1.55[2], 1.60[3]) 5 Nevada Wendlandt, Sr, Gustavus 5-1 (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55) 5 Elise Raney, Sr, St. Olaf 5-1 (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55) 7 Anna Skow-Anderson, So, Concordia Moorhead 5-1 (1.55m) (1.45, 1.50[3], 1.55) 8 Sarah Manning, Jr, St. Catherine 5-1 (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55[2]) 8 Emma Peterson, Fr, Concordia Moorhead 5-1 (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55[2]) 8 Alexis Good, So, St. Benedict 5-1 (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55[2]) 11 Emma Grisanzio, Fr, Carleton 4-11 (1.50m) (1.45[2], 1.50) 12 Dani Balzer, Fr, Bethel 4-11 (1.50m) (1.45, 1.50[2]) 13 Alicia Evenson, So, St. Benedict 4-11 (1.50m) (1.45, 1.50[3]) 13 Meghan Klapper, Fr, Macalester 4-11 (1.50m) (1.45, 1.50[3]) 15 Anna Wagner, So, St. Benedict 4-9 (1.45m) (1.45) 15 Libby Lange, Fr, St. Thomas 4-9 (1.45m) (1.45)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Pole Vault 1 Abby Baier, Sr, St. Thomas 11-2 1/4 (3.41m) (3.06[2], 3.21, 3.36[3], 3.41[2]) 2 Kelsey Harms, So, Gustavus 11-0 1/4 (3.36m) (2.91, 3.06, 3.21, 3.36[3]) 3 Nevada Wendlandt, Sr, Gustavus 10-6 1/4 (3.21m) (3.06, 3.21) 3 Maggie Harris, Sr, St. Thomas 10-6 1/4 (3.21m) (2.91, 3.06, 3.21) 5 Angela Substad, Jr, Bethel 10-6 1/4 (3.21m) (3.06[3], 3.21) 6 Emma Fulton, So, St. Olaf 10-6 1/4 (3.21m) (2.91, 3.06, 3.21[2]) 7 KelliAnne O'Leary, Jr, Bethel 10-6 1/4 (3.21m) (2.91[2], 3.06, 3.21[2]) 8 London Stelten, Fr, St. Benedict 10-0 1/2 (3.06m) (2.91, 3.06) 9 Allison Bratberg, Jr, St. Benedict 10-0 1/2 (3.06m) (2.76, 2.91, 3.06[2]) 10 Katie Richards, Jr, Carleton 10-0 1/2 (3.06m) (2.76, 2.91[2], 3.06[2]) 11 Olivia Khauv, So, St. Thomas 10-0 1/2 (3.06m) (3.06[3]) 12 Piper Murray, So, St. Benedict 9-6 1/2 (2.91m) (2.76, 2.91) 13 Shelbie Walsh, So, Gustavus 9-6 1/2 (2.91m) (2.76, 2.91[3]) 14 Jessica Marken, Jr, Concordia Moorhead 9-6 1/2 (2.91m) (2.76[2], 2.91[3]) 15 Lauren Kershner, Fr, Gustavus 9-0 1/2 (2.76m) (2.76) 16 Mandy Mercil, Fr, Concordia Moorhead 9-0 1/2 (2.76m) (2.76[2])
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Heptathlon 1 Amelia Campbell, So, Carleton 5132 (14.49, 1.60, 11.17, 25.43, 5.35, 31.51, 2:16.59) Meet record Was 4829; Kaari Jensen, Concordia Moorhead, 2012 2 Bailey Cook, So, St. Thomas 3936 (15.33, 1.60, 8.61, 27.72, 4.97, 25.64, 3:00.17) 3 Mikayla Forness, Fr, Concordia Moorhead 3918 (17.86, 1.36, 9.51, 27.95, 4.57, 32.37, 2:18.46) 4 Carolyn Saulsberry, So, Hamline 3912 (15.28, 1.33, 8.39, 27.08, 5.16, 18.13, 2:30.94) 5 Kayti Helm, Sr, St. Benedict 3802 (16.53, 1.33, 8.42, 27.70, 4.69, 23.50, 2:21.81) 6 Anna Skow-Anderson, So, Concordia Moorhead 3697 (18.88, 1.54, 9.91, 28.22, 4.49, 27.55, 2:34.70) 7 Gabby Koel, Fr, Hamline 3497 (17.68, 1.39, 10.19, 27.95, 4.43, 20.77, 2:39.22) 8 Anna McDevitt, Sr, Gustavus 3443 (17.07, 1.42, 9.02, 29.58, 4.57, 27.07, 2:48.84) 9 Micayla Westendorf, So, St. Benedict 3404 (15.92, 1.39, 8.12, 27.31, 4.23, 11.71, 2:38.88) 10 Libby Lange, Fr, St. Thomas 2958 (19.58, 1.42, 11.16, 28.85, 3.86, 23.55, 3:09.19) Morgan Lyons, So, St. Thomas ND (18.63, 1.42, 8.73, 29.81, 4.41, DNC)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 800 Meter Run, 1500 Meter Run, 5000 Meter Run, 10000 Meter Run, 100 Meter Hurdles, 400 Meter Hurdles, 3000m Steeplechase, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, 4x800 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Discus Throw, Hammer Throw, Javelin Throw, High Jump, Pole Vault, Heptathlon 1 St. Thomas 187.0 2 Carleton 114.0 3 Concordia Moorhead 105.3 4 St. Benedict 92.3 5 Hamline 83.0 6 Bethel 61.5 7 St. Olaf 56.5 8= Macalester 51.0 8= Gustavus 51.0 10 Augsburg 25.0 11 St. Catherine 17.3 12 Saint Mary's 14.0
Click here for data on men

Return to home page.