Licensed to Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/14/2019 09:09 PM
                   2019 MIAC Swimming & Diving Championships                   
                Jean Freeman Aquatic Center Univ. of Minnesota                 
                         Meet Program - Friday Prelims                         
 
Event 6  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MIAC Record:  4:56.43  12/1/2018   Maggie Menso, St. Catherine                
 MEET Record:  4:57.01  2/18/2010   Carrie Gundersen, Gustavus                 
NCAA Div III:  4:43.37  3/23/2011   Kendra Stern, Amherst                      
               4:45.33  A NCAA A Qual
               4:59.14  ST18 Selection Time 2018
               5:00.62  B NCAA B Qual
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 5 Prelims   
  2  Claire King                   SO Saint Mary's MN           6:08.05        
  3  Andrea Molus                  JR Saint Benedict            5:59.03        
  4  Jade Le Bris                  FR St. Catherine             5:49.71        
  5  Kinsey Stewart                FY Macalester                5:54.83        
  6  Sena Takashima                FY Macalester                5:59.12        
Heat 2 of 5 Prelims   
  1  Zoe Schopick                  SO Macalester                5:47.91        
  2  Eveline Dowling               SR Carleton                  5:44.18        
  3  Erin Martin                   SR St. Olaf                  5:42.25        
  4  Alaina Dehnke                    Concordia                 5:38.93        
  5  Serena Lee                    FR Carleton                  5:40.41        
  6  Isabelle Sonday               FR Saint Benedict            5:43.29        
  7  Nicole Lefebvre               FR Saint Benedict            5:46.24        
  8  Shannon Cucchiaro             FR St. Olaf                  5:48.53        
Heat 3 of 5 Prelims   
  1  Brooke Shefchik               SO Saint Mary's MN           5:36.44        
  2  Allie Mayfield                JR Gustavus                  5:26.43        
  3  Katherine Brostrom            SO Gustavus                  5:21.31        
  4  Alex Howard                   JR St. Thomas                5:08.87        
  5  Linnea Rizzo                  SR St. Olaf                  5:14.98        
  6  Jacque Newhouse               FR Saint Benedict            5:25.20        
  7  Tori Hagstrom                 SO St. Catherine             5:31.55        
  8  Allie Crum                    JR Saint Benedict            5:38.15        
Heat 4 of 5 Prelims   
  1  Morgan Gerhardt               FR Saint Benedict            5:33.44        
  2  Alison Cameron                FR Carleton                  5:25.63        
  3  Katelyn Strauss               SR St. Thomas                5:18.02        
  4  Marissa Wolff                 SO St. Olaf                  5:07.78        
  5  Gretchen Behrens              SO St. Thomas                5:14.01        
  6  Caitlin Croasdell             JR St. Olaf                  5:24.59        
  7  Amelia Bjorklund              SO Gustavus                  5:26.98        
  8  Mykayla Laurie                SO St. Catherine             5:38.13        
Heat 5 of 5 Prelims   
  1  Katie Rising                  SR St. Catherine             5:33.18        
  2  Sydney Hallmark               SR Gustavus                  5:25.32        
  3  Molly Vancil                  SR St. Thomas                5:16.08        
  4  Maggie Menso                  FR St. Catherine             4:56.43  ST18  
  5  Kasey Ericson                 SO St. Thomas                5:11.20        
  6  McKenna Peterson              JR St. Catherine             5:22.27        
  7  Paige Pawlenty                JR St. Thomas                5:26.84        
  8  Madison Smith                 FR Carleton                  5:37.94        
 
Event 7  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MIAC Record:  4:26.78  2/19/2009   Matt Stewart, Gustavus                     
 MEET Record:  4:26.78  2/19/2009   Matt Stewart, Gustavus                     
NCAA Div III:  4:18.35  3/15/2017   Arthur Conover, Kenyon                     
               4:20.26  A NCAA A Qual
               4:30.81  ST18 Selection Time 2018
               4:33.75  B NCAA B Qual
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Kiran Arquin                  FY Macalester                5:37.72        
  4  Alex Battiste                 SR Carleton                  5:18.60        
  5  Spencer Lekki                 SO Carleton                  5:23.47        
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Eric Meyer                    JR Carleton                  5:11.99        
  2  Jack Dalluge                  JR Carleton                  5:05.54        
  3  Paul Reischmann               SR Macalester                4:55.20        
  4  Eamonn McCullough             FR Gustavus                  4:50.48        
  5  Nate Ruegemer                 FR St. Thomas                4:52.51        
  6  Mick Olson                    SO St. John's                4:59.97        
  7  Sam Darwish                   JR Carleton                  5:08.00        
  8  Ryan Pauley                   JR St. John's                5:16.54        
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Ben Greenvall                 SR Carleton                  5:11.30        
  2  Stevie Fitch                  SO Carleton                  5:04.80        
  3  Thomas Fitzloff               SO Gustavus                  4:53.27        
  4  Adam Boerner                  SO St. Thomas                4:49.68        
  5  Nate Stone                    SO St. Thomas                4:51.18        
  6  Dutch Franko-Dynes            FR Gustavus                  4:59.01        
  7  Allen Yuan                    FR Carleton                  5:06.24        
  8  Tanner Hubbard                FY Macalester                5:15.31        
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Dmitriy Pelutis               SR St. Olaf                  5:08.50        
  2  Nicholas Grivna               SO Hamline                   5:01.72        
  3  Sjon Greseth                  FR St. Olaf                  4:53.06        
  4  Zach Dawson                   JR Gustavus                  4:46.27        
  5  Sam Johnson                   SO St. Thomas                4:50.70        
  6  Nathan Steeves                FR Hamline                   4:58.68        
  7  Zach McCarty                  SO St. Olaf                  5:06.12        
  8  Ice Berg                      SR Hamline                   5:14.57        
 
Event 8  Women 200 Yard IM
===============================================================================
 MIAC Record:  2:03.56  12/2/2018   Jordyn Wentzel, St. Catherine              
 MEET Record:  2:05.84  2/18/2016   Hayley Booher, Gustavus                    
NCAA Div III:  1:58.81  3/20/2013   Caroline Wilson, Williams                  
               2:00.48  A NCAA A Qual
               2:06.27  ST18 Selection Time 2018
               2:06.56  B NCAA B Qual
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 6 Prelims   
  3  Maya DeGasperi                JR Macalester                2:38.33        
  4  Emme Quandt                   SO Saint Mary's MN           2:37.51        
  5  Erica Camarato                SO Saint Mary's MN           2:37.91        
Heat 2 of 6 Prelims   
  1  Amber Quinones                FR St. Olaf                  2:36.12        
  2  Mara Boulanger                SR Hamline                   2:31.69        
  3  Hannah Svihel                 FR Saint Benedict            2:29.35        
  4  Liv Borgmann                  SR Macalester                2:25.90        
  5  Abby Bartosiewski                Concordia                 2:26.97        
  6  Allison Marcus                   Concordia                 2:30.19        
  7  Micah Goldman                 SR St. Catherine             2:34.91        
Heat 3 of 6 Prelims   
  1  Betsy Foy                     FY Macalester                2:23.73        
  2  Kate Grossman                 SO Carleton                  2:23.51        
  3  Sophia Nevin                  SO St. Olaf                  2:22.68        
  4  Ana Thompson                  JR Macalester                2:21.62        
  5  Deidree Voss                  JR St. Thomas                2:22.03        
  6  Ashley Groebner               SR Saint Benedict            2:22.99        
  7  Julia Mertens                 FR St. Catherine             2:23.61        
  8  Ella Benoit                   FR Gustavus                  2:24.25        
Heat 4 of 6 Prelims   
  1  Amy Warren                       Concordia                 2:20.51        
  2  Ada Meyer                     JR Carleton                  2:19.19        
  3  Molly McMahon                 SO St. Catherine             2:17.30        
  4  Franceska Hernandez-Nietling  SO St. Catherine             2:11.83        
  5  Haley Pesik                   SR Gustavus                  2:15.23        
  6  Kelly Wichmann                SO St. Olaf                  2:18.21        
  7  Melissa Rose                  SR St. Thomas                2:19.47        
  8  Rachel Thate                  JR Gustavus                  2:21.30        
Heat 5 of 6 Prelims   
  1  Anna Gergely                  SR Carleton                  2:20.32        
  2  Emma Lederer                  JR Carleton                  2:19.05        
  3  Erin Melody                   SR St. Thomas                2:15.98        
  4  Maya Knutson                  SO St. Olaf                  2:11.76        
  5  Anna Astrup                   FR St. Thomas                2:15.00        
  6  Erin Rudd                     FR St. Thomas                2:17.69        
  7  Mikayla Meece                 SO St. Catherine             2:19.36        
  8  Alexandra Torgrimson          FR Hamline                   2:21.17        
Heat 6 of 6 Prelims   
  1  Ashley Christensen            JR St. Thomas                2:20.03        
  2  Ana Birklid                   FR Saint Benedict            2:18.48        
  3  Helen Jensen                  JR St. Olaf                  2:15.52        
  4  Jordyn Wentzel                FR St. Catherine             2:03.56  ST18  
  5  Hannah Svendsen               FR St. Catherine             2:12.11        
  6  Ellie Speedling               FR Gustavus                  2:17.48        
  7  Lydia Boyum                   FR Carleton                  2:19.26        
  8  Hailey Auran                  SO Gustavus                  2:20.58        
 
Event 9  Men 200 Yard IM
===============================================================================
 MIAC Record:  1:48.54  3/14/2008   Nelson Westby, St. Olaf                    
 MEET Record:  1:49.03  2/13/2014   Michael Gratz, St. Olaf                    
NCAA Div III:  1:44.18  3/15/2017   Andrew Wilson, Emory                       
               1:45.47  A NCAA A Qual
               1:50.66  ST18 Selection Time 2018
               1:51.75  B NCAA B Qual
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Christian Heuchert            JR Carleton                  2:22.42        
  4  Trevor Nelson                 FR St. John's                2:15.68        
  5  Xander Quezada                FR St. Olaf                  2:20.68        
  6  Jay West                      JR Macalester                2:25.22        
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Andrew Hobar                  SO Hamline                   2:09.12        
  2  Will Altaweel                 SO Carleton                  2:06.00        
  3  Logan Shafer                  FR St. Thomas                2:02.29        
  4  Max Larson                    SR St. Thomas                1:57.77        
  5  Mitchell Dockendorf           SO St. John's                2:01.32        
  6  Caleb Birklid                 JR St. John's                2:04.79        
  7  Eli Greenblat                 SO St. John's                2:06.96        
  8  Lee Roback                    SO Hamline                   2:14.68        
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Isaac Hanson                  SO Hamline                   2:08.36        
  2  Benjamin Willmore             FR Carleton                  2:05.37        
  3  Riley Fairbanks               SR Gustavus                  2:02.02        
  4  Tanner Sonnek                 SR Gustavus                  1:57.05        
  5  Josh Muntifering              SO Gustavus                  1:58.85        
  6  Andrew Chang                  SO Carleton                  2:02.78        
  7  CJ Hansen                     SO St. Thomas                2:06.81        
  8  Sean Cheng                    SR Macalester                2:14.35        
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Spencer Atkinson              FR St. John's                2:07.70        
  2  Noah Faldet                   FR St. Thomas                2:05.22        
  3  Ryan Sklar                    JR Gustavus                  2:01.47        
  4  Nolan Larson                  SO Gustavus                  1:56.30        
  5  Lucas Manke                   JR St. Thomas                1:58.09        
  6  John Gahnz                    FR St. Thomas                2:02.42        
  7  Griffin Rades                 SO Saint Mary's MN           2:06.16        
  8  Ben Blomquist                 FY Macalester                2:11.87        
 
Event 10  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MIAC Record:  22.77  3/17/2015   Emma Paulson, St. Thomas                     
 MEET Record:  22.78  2/17/2005   Marie Marsman, Carleton                      
NCAA Div III:  22.66  2/14/2013   Kristen Nitz, Wheaton                        
               22.73  A NCAA A Qual
               23.66  ST18 Selection Time 2018
               23.75  B NCAA B Qual
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 6 Prelims   
  3  Lanae Caldwell                FY Macalester                  30.46        
  4  Ciara White                      Concordia                   29.18        
  5  Lilah Fischer                 FR Hamline                     29.83        
Heat 2 of 6 Prelims   
  1  Victoria Wallace              FR St. Olaf                    28.21        
  2  Lydia Larson                     Concordia                   27.64        
  3  Marie Crane                   JR Macalester                  27.48        
  4  Alex Rasmussen                   Concordia                   27.39        
  5  Sophie Mark-Ng                SO Macalester                  27.46        
  6  Charlotte Green               SO St. Catherine               27.60        
  7  Madi Davis                    SO Saint Benedict              27.98        
  8  Elmira Sperling               JR St. Olaf                    28.63        
Heat 3 of 6 Prelims   
  1  Katie Beitz                   FR Saint Mary's MN             27.15        
  2  Olivia Prescott               JR St. Olaf                    26.86        
  3  Skyler Clough                 JR Saint Benedict              26.75        
  4  Ariel Roghair                 JR Macalester                  26.70        
  5  Solvay Metelmann              JR St. Olaf                    26.73        
  6  Katelynn Smith Sjurseth          Concordia                   26.77        
  7  Claudia Mahoney               SO Saint Benedict              27.03        
  8  Ashlyn Seifert                FR Saint Mary's MN             27.26        
Heat 4 of 6 Prelims   
  1  Haley Cassens                 SR St. Thomas                  26.32        
  2  Claire Neid                   FR Carleton                    25.66        
  3  Mikayla Von Wahlde            FR Saint Benedict              25.22        
  4  Maggie Webster                SR Gustavus                    24.37        
  5  Alyssa Lokensgard             JR Gustavus                    24.86        
  6  Sydney Grohman                SO St. Catherine               25.44        
  7  Hannah Aylward                SR Carleton                    26.09        
  8  Ashley Christensen            JR St. Thomas                  26.69        
Heat 5 of 6 Prelims   
  1  Madeline Westendorp           JR Gustavus                    26.25        
  2  Zoe Allyson                   SO Saint Benedict              25.61        
  3  Taylor Martinek               SR Hamline                     25.04        
  4  Macy Klein                    FR St. Catherine               24.04        
  5  Ella Henderson                FR St. Catherine               24.81        
  6  Kelly Punyko                  SR St. Olaf                    25.32        
  7  Morgan Mangel                 SO Augsburg                    25.81        
  8  Morgan Mayer                  JR Carleton                    26.60        
Heat 6 of 6 Prelims   
  1  Lillie Ortloff                FR Gustavus                    26.15        
  2  Hana Pokornowski              SO Gustavus                    25.56        
  3  Mira Schroeder                SR St. Thomas                  24.91        
  4  Caroline Mather               SR Carleton                    23.74  B     
  5  Kate Smarjesse                SR St. Thomas                  24.45        
  6  Bryce White                   JR Hamline                     25.24        
  7  Alyssa Kohorst                SO Gustavus                    25.81        
  8  Yuki Nagaoka                  FR Carleton                    26.44        
 
Event 11  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MIAC Record:  19.66  2/14/2013   Erik Klontz, Carleson                        
 MEET Record:  19.66  2/14/2013   Erik Klontz, Carleton                        
NCAA Div III:  19.37  3/21/2018   Oliver Smith, Emory                          
               19.66  A NCAA A Qual
               20.43  ST18 Selection Time 2018
               20.66  B NCAA B Qual
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 5 Prelims   
  3  Ben Anderson                  SO Hamline                     24.92        
  4  Joseph Schwamm                SO St. John's                  24.76        
  5  Dennis Fleming                JR Hamline                     24.89        
  6  Friedrich Odermann            JR St. John's                  24.96        
Heat 2 of 5 Prelims   
  1  Carter Howell                 FR St. John's                  24.63        
  2  Cody Clay                     SR Hamline                     23.88        
  3  Zachary Kennedy               JR St. John's                  23.78        
  4  Max Carsen                    SO Hamline                     23.63        
  5  Jayson Valek                  FR St. John's                  23.71        
  6  Ari Conati                    JR Carleton                    23.84        
  7  Gabe Berman                   SO Macalester                  24.41        
  8  Sean Meagher                  SO St. Olaf                    24.68        
Heat 3 of 5 Prelims   
  1  Marcel Hones                  SO St. Olaf                    22.81        
  2  Abe Eyman Casey               SR St. Olaf                    22.32        
  3  Omar Omar                     JR St. Thomas                  21.96        
  4  Luke Bergstrom                FR Gustavus                    21.47        
  5  Gus Reynolds                  SR St. Olaf                    21.55        
  6  Sam Deyak                     SO Gustavus                    22.18        
  7  Sam Larson                    SO St. Thomas                  22.52        
  8  Blake Schrick                 FR St. John's                  23.48        
Heat 4 of 5 Prelims   
  1  Cal Gergen                    JR St. Olaf                    22.55        
  2  Steven Froehle                FR St. John's                  22.29        
  3  Bryce Hoppe                   SO St. Thomas                  21.95        
  4  Matt Allison                  JR Gustavus                    21.32        
  5  Garrett Riley                 FR St. Thomas                  21.52        
  6  Andrew Peters                 SR Gustavus                    22.10        
  7  Nick Reeves                   JR Carleton                    22.48        
  8  Samuel Gleason                SR Macalester                  23.15        
Heat 5 of 5 Prelims   
  1  Gregory Breheim               JR Hamline                     22.54        
  2  Jack Heinzel                  SO Carleton                    22.20        
  3  Ian Kretzmann                 JR St. Olaf                    21.87        
  4  Michael Foss                  JR St. Thomas                  21.29        
  5  Tom Negaard                   SR St. Thomas                  21.47        
  6  Will Clark                    JR Gustavus                    22.00        
  7  Hunter Neilsen                JR St. Thomas                  22.33        
  8  Nick Jacobson                 FY Macalester                  23.12        
 
Event 12  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
 MIAC Record:  524.65  2/17/2001   Angie Soucek, Carleton                      
 MEET Record:  524.65  2/17/2001   Angie Soucek, Carleton                      
NCAA Div III:  517.10  3/20/2010   Hayley Emerick, Trinity                     
     NCAA 11:  410.00                                                          
      NCAA 6:  265.00                                                          
               410.00  A NCAA A Qual
               265.00  B NCAA B Qual
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 1 Prelims   
  1  Mallory Jarvi                 JR Saint Benedict                 NP        
  2  Emilee Lance                  JR St. Catherine                  NP        
  3  Kierra Walske                 SR Saint Mary's MN                NP        
  4  Kellie Pruitt                 SR St. Thomas                     NP        
  5  Kapani Kirkland               FR Carleton                       NP        
  6  Gabby Page                    SR St. Catherine                  NP        
  7  Sophia Steinberg              SO Gustavus                       NP        
  8  Anna Nietz                    FR Gustavus                       NP        
  9  Lauren Kroschel               JR St. Olaf                       NP        
 10  Cassie Lehman                 JR Augsburg                       NP        
 11  Peyton Eckman                 FR St. Thomas                     NP        
 12  Janelle Mueller               SR St. Thomas                     NP        
 13  Emily An                      SO Gustavus                       NP        
 14  Karina Polacek                SO Macalester                     NP