1999 MIAC Baseball Schedule and Results

2/28 
Concordia 4 v. Ohio Northern 6 
Concordia 11 v. Ohio Northern 5
3/1 
Concordia 7 v. Adrian 14
Concordia 3 v. Adrian 8 
3/2 
Macalester 9, Dubuque 3 
Macalester 6, Dubuque 4 
St. John's 5 v. UW Stout 4 
St. John's 3 v. UW Stout 3
3/4 
Concordia 2 v Augustana Ill. 8
Concordia 7 v Augustana Ill.12
3/5 
Concordia 6 v Rose Hulman 4
Concordia 4 v Rose Hulman 2
3/6 
Concordia 13 v Haverford 3
Concordia 5 v Mansfield 9
3/9 
Bethel 8 Dana 12 
Bethel 11 Dana 4 
St. Thomas 6 v Mount Marty 4 
St. Thomas 7 v Mount Marty 1 
3/10 
St. Olaf 6 v. UW-Whitewater 1 
St. Olaf 6 v. UW-Whitewater 5
SJU 10, vs Friends, Kan. 1 at Metrodome 
SJU 8, vs Friends, Kan. 0 at Metrodome
3/11 
St. Scholastica 3, Macalester 1
St. Scholastica 31 Macalester 0
Hamline 9 v. UW Superior 5 
Hamline 5 v. UW Superior 0 
3/12 
Carleton 1v Friends U 9 
Carleton 2 v Friends U 5
3/15 
Concordia 0 v Upper Iowa 1 
Concordia 3 v Upper Iowa 2 
St. Thomas 4 v St. Scholastica 5 
St. Thomas 0 v St. Scholastica 4 
Bethel 12 Northwestern 1 
Bethel 13 Northwestern 0 
3/16 
Saint Mary's 7, UM-Duluth 5 (8 inn) 
St. Olaf 18 Mt. Scenario 6 (5 inn.) 
St. Olaf 8 Mt. Scenario 7 
Macalester 10, Dubuque 4 
Macalester 3, Dubuque 1

3/19 
Carleton @ Kansas Wesleyan Dallas 12:30 p.m. 
Carleton @ Hillsdale (Okla.) 3 p.m. 
Gustavus @ Hamilton College 1:00 pm

3/20 
Carleton @ U of Dallas 10 a.m.
Carleton v Hillsdale (Okla.) 3 p.m.
Gustavus @ National Christian 10:00

3/21 
Gustavus @ Sul Ross State 1:00

3/22 
Gustavus v Hamilton College 3:00 pm @ Trinity 
Gustavus v Trinity 5:30 pm @ Trinity 
Carleton v Hamilton (N.Y.) @ San Antonio 10 a.m. 
Carleton v Doane @ San Antonio 12:30 p.m.

3/23 
Bethel v St. Scholastica Metrodome 5:00/9:00 p.m. 
Carleton v Doane @ San Antonio 10 a.m. 
Carleton @ Trinity San Antonio, Texas 8 p.m. 
Gustavus v Hamilton College 3:30 pm @ Trinity 
Gustavus v Trinity 5:30 pm @ Trinity 
St. Thomas v UM-Duluth Metrodome 9:30 p.m.

3/24 
Carleton v Hamilton (N.Y.) San Antonio, Texas 1 p.m. 
Gustavus v Schreiner 1:00 pm @ Trinity 
St. Olaf @ William Penn 2:30 p.m. 
Hamline v. Martin Luther @ Metrodome 5:00

3/25 
Carleton @ Southwestern U Georgetown, Texas 7 p.m. 
Augsburg v Northwestern Metrodome 9:30 p.m. 
Bethel v Wheaton Metrodome 5:00/9:00 p.m. 
St. John's v. Mt. Vernon (2) @ Florida 10:00 am

3/26 
Concordia v Wheaton @ Metrodome 11:00 am 
Macalester @ Gene Cusic Classic 
St. Scholastica @ St. Mary's 2:30 p.m. 
Fontbonne @ St. Mary's 5 p.m. 
St. Olaf v. Doane @ San Antonio 10:00 am 
St. Olaf v. Hamilton @ San Antonio 4:00 p.m. 
St. John's v. Cornell @ Florida 10:00 am 
St. John's v. Franklin Pierce Florida 2 p.m. 
Hamline @ Willaim Penn Tourney

3/27 
Carthage @ St. Mary's 9:30 a.m. 
Fontbonne @ St. Mary's Noon 
Valley City @ Concordia 1:00 
St. Olaf v. TBA @ San Antonio 
St. John's v. Elmhurst College @ Florida (2) 
Hamline @ William Penn Tourney 
Bethel v. Eastern Nazarene (2) 5:30 @ Ft. Myers 
Augsburg v. Cornell @ Florida (2) 
St. Thomas v. Stony Brook (NY) 4 p.m. @ Ft. Myers

3/28 
Macalester @ Gene Cusic Classic 
Hamline @ Willaim Penn Tourney 
Augsburg v. Mt. Mercy (1) @ Florida 
St. Thomas v. U of Chicago 9 a.m. @ Ft. Myers 
St. Thomas v. vs. Mount Mercy (Ia.) 2:00 p.m. @ Ft. Myers

3/29 
St. Mary's @ Rhodes 2 p.m. 
Macalester @ Gene Cusic Classic 
St. Olaf @ Trinity @ San Antonio 2:00 p.m. 
St. Olaf v. Southwestern @ Georgetown, Tx 7:00 p.m. 
St. John's v. Eastern Nazarene College @ Florida (2) 10:00 a.m. 
Bethel v. Mount Mercy (2) 4:00 @ Ft. Myers
Augsburg v. Elmhurst College@ Florida (2) 
St. Thomas v. Franklin-Pierce (NH) (2) 10 a.m @ Ft. Myers

3/30 
St. Mary's @ Christian Bros. 1 p.m. 
Macalester @ Gene Cusic Classic 
Concordia @ UM Morris 1:30 
Gustavus v Mt. Scenario @ Metrodome 6:00 pm 
St. Olaf @ U of Dallas (2) Dallas 1:00 p.m. 
St. John's v. Stony Brook College @ Florida (2) 10:00 a.m. 
Augsburg v. Franklin Pierce College @ Florida (2)

3/31 
St. Mary's @ Hendrix 1 p.m. 
Concordia St. Paul @ Carleton 2:30 p.m. 
Macalester @ Gene Cusic Classic 
St. Olaf v. Austin College (2) Dallas 
Bethel v. Elmhurst (2) 10:00 a.m. @ Ft. Myers 
Augsburg v. Fredonia State (N.Y.) @ Florida (2) 
St. Thomas v. Mt. Mercy (Ia.) (2) 10:00 a.m. @ Ft. Myers

4/1 
St. Mary's @ Washington U 1 p.m. 
Concordia @ Concordia St. Paul(2) 1:00 
Macalester @ Gene Cusic Classic 
Augsburg v. Mount Mercy @ Florida (1) 
St. Thomas v. Thomas (Me.) 9 a.m. @ Ft. Myers

4/2 
Viterbo @ Carleton 2 p.m. 
Gustavus @ Wartburg College 1:00 
Bethel v. Thomas College (1) 10:00 am @Ft Myers 
Bethel v. Mount Mercy (1) 4:00 @ Ft. Myers 
April 3 
Superior @ Augsburg Parade 12 noon 
Saint John's @ Hamline (DH) St. Paul 1

4/5 
Carleton @ UW-River Falls 2 p.m. 
Concordia St. Paul @ Macalester 3:30 
Luther @ St. Olaf 1:00 p.m. 
St. Thomas @ Northwestern (9) 3:30 p.m.

April 6 
Bethel @ Concordia-St. Paul 2:30/4:30 p.m. 
MS-Mankato @ Gustavus 2:30

4/7 
Concordia @ Gustavus 2 1:00 Wed 
Bethel @ Northwestern 2:30/4:30 p.m. 
Carleton @ St. Olaf 2:30 p.m. 
Macalester @ Hamline 2:30 Midway 
St. Thomas (DH) @ Saint John's 2:30 
St. Mary's @ Augsburg 2:30 p.m.

4/8 
Conc.-St. Paul (9) @ St. Thomas 3:30 p.m.

4/9 
Augsburg @ Stevens Point 3:30 p.m. 
Hamline @ Northwestern 1:00

4/10 
Hamline @ Augsburg Parade 1 p.m. 
Bethel @ Concordia 1:00 Sat 
Carleton @ Macalester 1 p.m. 
Gustavus @ St. Mary's 1:00 
St. John's @ St. Olaf 1:00 p.m. 
UW-Stout v St. Thomas @ Midway 1 p.m.

4/11 
Stout @ Augsburg Parade 12 noon 
Concordia-SP @ St. Mary's 1 p.m.

4/12 
UM-Duluth @ Carleton 2:30 p.m.

April 13 
Concordia @ St. Marys 2 1:00 
Bethel @ Gustavus 2:30/4:30 
Hamline @ Carleton 2:30 
Augsburg @ Macalester 2:30 
St. Olaf @ St. Thomas 2:30

April 15 
Crown College @ Macalester 2:00 
Martin Luther @ Gustavus 2:30 pm

April 17 
Gustavus @ Augsburg Parade 1 p.m. 
St. Thomas @ Concordia 2 1:00 Sat 
St. Mary's @ Bethel Midway 1:00/3:00 
Carleton @ St. John's 1 p.m. 
Macalester @ St. Olaf 1:00 
Hamline @ Crown College (2) 1:00

4/18 
Concordia @ Valley City 2 1:00 
Macalester @ Grinnell 12:00 
Luther @ St. Mary's 1 p.m.

Apr. 19 
St. Cloud St @ Saint John's (9) Putz Field 3 
Hamline @ Northwestern 3:30

4/20 
Bethel @ Augsburg Parade 2:30 
NDSU @ Concordia 1 3:00

4/21 
Carleton @ Concordia 1:00 
Bethel @ Augsburg Parade 4:00/6:00 
Gustavus @ St. Thomas 2:30 pm 
Northwestern @ Macalester 3:30 
Saint Mary's (DH) @ St John's 2:30 
St. Olaf @ Hamline 2:30 p.m.

4/22 
St. Thomas @ Conc.-St. Paul (9) 3 p.m. 

4/24 
Macalester @ St. Mary's 1:00 
Concordia @ St. Olaf 1:00 
St. John's @ Bethel Midway 1:00/3:00 
St. Thomas @ Carleton 1 
Hamline @ Gustavus 1:00 pm

4/25 
St. Mary's @ Winona State 3 p.m.

4/26 
Northwestern (9) @ St. Thomas 3 p.m.

4/27 
Augsburg @ St. John's 2:30 
Hamline @ Bethel Midway 4:00/6:00 
St. Mary's @ Carleton 2:30 
St. Olaf @ Gustavus 2:30 p.m. 
Macalester @ St. Thomas 2:30

4/28 
UW River Falls @ Gustavus 2:30 
St John's @ St. Cloud St (9 inn) - Faber 3:00.

5/1 
St. Olaf @ Augsburg Parade 1 p.m. 
Concordia @ Hamline 2 1:00 
Bethel @ Macalester 1:00/3:00 
Saint John's @ Gustavus (DH) 1 p.m. 
St. Mary's @ St. Thomas 1 p.m.

5/3 
St. Olaf @ Concordia-St. Paul 2:30 p.m.

5/4 
Augsburg @ St. Thomas 2:30 
St John's @ Concordia 2 2:30 
Carleton @ Bethel Midway 4:00/6:00 
Gustavus @ Macalester 2:30 pm 
Hamline @ St. Mary's 2:30 p.m. 
UW-River Falls @ St. Olaf 2:30 p.m.

5/5 
St. Thomas @ U of M (9) Siebert 6:30 p.m.

5/8 
Augsburg @ Concordia 2 1:00 
Bethel @ St. Olaf 1:00/3:00 p.m. 
Gustavus @ Carleton 1 p.m. 
Macalester @ St John's (DH) 1 p.m. 
St. Thomas @ Hamline Midway 1 p.m.

5/9 
Augsburg v. Macalester @ Hamline Tourney 2:30 Midway Stadium 
Hamline v. Mt Senario 12:00
Losers game 1&2 @ Hamline Tourney 5:00 
Winners game 1&2 @ Hamline Tourney 7:30

5/11 
Macalester @ Concordia 2:30 Tue 
St. Olaf @ St. Mary's 1 p.m. 
St. Olaf @ St. Mary's 2:30 p.m.

5/12 
Augsburg @ Carleton 4:30 p.m. 
St. Thomas @ Bethel Midway 5:00/7:00

5/15 
Alumni v. Bethel

NCAA Tournament 
May 19-23 NCAA Division III Midwest Regional Site TBA

May 28-June 1 NCAA Division III College World Series 
Salem Baseball Stadium -