MIAC announces 2008-09 Winter and Spring Academic All-Conference honorees

MIAC announces 2008-09 Winter and Spring Academic All-Conference honorees

St. Paul, Minn. — The Minnesota Intercollegiate Athletic Conference (MIAC) has announced its 2008-09 Winter and Spring Academic All-Conference honorees. The conference recognized a record 406 student-athletes who represent the MIAC’s thirteen institutions.

The 406 winter and spring student-athletes honored by the conference is the most ever, topping the 399 total in 2006-07 and 397 in 2007-08. In combination with the record 304 fall semester honorees, the 2008-09 academic year proved to be one of the most successful in the history of the MIAC both in the classroom and on the field of competition. The 710 Academic All-Conference honorees are joined by 105 All-Americans, 55 Academic All-District recipients, 22 Academic All-Americans, five individual national champions, two track relay team national champions, and one team national champion from the MIAC during 2008-09.

Student-athletes must be a sophomore, junior, or senior with a minimum cumulative GPA of 3.5 on a 4.0 scale to qualify for the recognition. Athletically, student-athletes in basketball, hockey, baseball, softball and tennis must compete in 50% of their team’s varsity regular season contests to be eligible. Swimming & diving student-athletes must qualify for the conference finals while track & field participants must earn honorable mention status in an individual event or place in the top three as a relay team at the conference championships to earn the honor.

MIAC Academic All-Conference awardees are announced twice annually, after the completion of the fall and spring academic semesters.

2008-09 Winter and Spring Academic All-Conference (PDF)

Academic All-Conference Archives

2008-09 MIAC Winter and Spring Academic All-Conference honorees

Women’s Hockey (26)
Augsburg - Carly Facchini (So., Livonia, Mich.)
Augsburg - Elise Hedlund (So., Robbinsdale, Minn.)
Augsburg - Erin Leyden (So., Glen Ellyn, Ill.)
Augsburg - Jess Olson (Jr., Hamel, Minn.)
Augsburg - Sara Toft (Jr., Alexandria, Minn.)
Bethel – Jenna Bullock (Jr., Buffalo, Minn.)
Bethel – Miriam Paas (Sr., Toronto, Ontario)
Concordia - Jennifer Bextermueller (So., St. Charles, Mo.)
Gustavus - Lynn Hillen (Jr., Minnetonka, Minn.)
Gustavus - Melissa Mackley (Jr., Burnsville, Minn.)
Gustavus - Sara Yungner (Jr., Maple Grove, Minn.)
Hamline - Melanie Leveille (Jr., Appleton, Wis.)
Hamline - Mallory Steele (Jr., Rochester Hills, Mich.)
Saint Benedict - Janae Coauette (Jr., Crookston, Minn.)
Saint Benedict - Ashley Davenport (Sr., Inver Grove Heights, Minn.)
Saint Benedict - Holly Reinking (So., Maple Grove, Minn.)
St. Catherine - Katherine Lawler (So., Cottage Grove, Minn.)
St. Catherine - Melissa Gerten (So., Inver Grove Heights, Minn.)
St. Catherine - Katie Gulsvig (Jr., Colorado Springs, Colo.)
Saint Mary’s - Sara Eisenhauer (Jr., Kenosha, Wis.)
St. Olaf - Taylor David (Jr., White Bear Lake, Minn.)
St. Olaf - Anna Messerly (Sr., Vadnais Heights, Minn.)
St. Olaf - Meghan Stumpf (So., Oakdale, Minn.)
St. Thomas - Lauren Bradel (Jr., Bemidji, Minn.)
St. Thomas - Kristen Grossman (So., Golden Valley, Minn.)
St. Thomas - Jenny Schnaible (Jr., Burnsville, Minn.)

Men’s Hockey (20)
Augsburg - Tyler Antony (Jr., Buffalo, Minn.)
Augsburg - Kurt Hogard (Sr., Thunder Bay, Ontario)
Augsburg - Jim Jensen (So., Plymouth, Minn.)
Augsburg - Joel Sauer (So., Madison, Wis.)
Bethel – Kent Bostrom (Sr., Vadnais Heights, Minn.)
Bethel – Brent Kettelkamp (Sr., Richfield, Minn.)
Concordia - Knut Bitustoeyl (Sr., Asker, Norway)
Hamline - Jared Hummel (So., Eagan, Minn.)
Gustavus - David Martinson (Jr., St. Louis Park, Minn.)
Gustavus - T.J. Ridley (Jr., Edina, Minn.)
Saint John’s - Chris Murray (Jr., Chanhassen, Minn.)
Saint John’s - Lance Wheeler (Sr., Clearwater, Minn.)
Saint John’s - Vince Wheeler (Sr., Clearwater, Minn.)
Saint Mary’s - Nicholas Carlson (Jr., Inver Grove Heights, Minn.)
Saint Mary’s - Jeffrey Miller (Jr., Portage, Mich.)
St. Olaf - Andrew Benson (So., Maple Grove, Minn.)
St. Olaf - Erik Morrow (So., Afton, Minn.)
St. Olaf - Isak Tranvik (So., Robbinsdale, Minn.)
St. Thomas - Sean Bryant (Sr., Sartell, Minn.)
St. Thomas - A.J. Panchenko (Sr., Eagan, Minn.)

Men’s Indoor Track & Field (27)
Augsburg – Brent Haglund (Jr., Fridley, Minn.)
Bethel - Taylor Ferda (Jr., Whitefish, Mont.)
Bethel - Carl Gladitsch (Sr., Bloomer, Wis.)
Concordia - Nick Birchem (Sr., Lisbon, N.D.)
Concordia - Paul Shol (Sr., Fergus Falls, Minn.)
Concordia - Tom Sederquist (So., Moorhead, Minn.)
Carleton - Nicholas Cesarek (Sr., Eagan, Minn.)
Carleton - John Delehanty (Sr., Madison, Wis.)
Gustavus - Dan Foley (Sr., Minneapolis, Minn.)
Gustavus - John Leaf (Sr., Chisago City, Minn.)
Gustavus - Matt Leeb (So., St. Peter, Minn.)
Hamline - Ian Bauer (Jr., Roseville, Minn.)
Hamline - Brandon Gleason (Sr., Mantorville, Minn.)
Macalester - Wade Ekstrom (Jr., La Crescent, Minn.)
Macalester - Martin Stenman-Andersson (Jr., Uppsala, Sweden)
Saint John’s - Eric Buss (Sr., Coon Rapids, Minn.)
Saint John’s - Andrew Norman (So., Maple Grove, Minn.)
St. Olaf - Ryan Doyle (Sr., Duluth, Minn.)
St. Olaf - Jake Kurczek (Sr., River Falls, Wis.)
St. Olaf - Cullen O’Neill (Sr., Northfield, Minn.)
St. Thomas - Phil Bastron (Sr., Pleasant Prairie, Wis.)
St. Thomas - Greg Dowe (Sr., Burnsville, Minn.)
St. Thomas - Nick George (Jr., Saline, Mich.)
St. Thomas - Pat Jager (Sr., Oakdale, Minn.)
St. Thomas - Ben Michel (Jr., Plymouth, Minn.)
St. Thomas - Sam Moen (Jr., Mahtomedi, Minn.)
St. Thomas - Evan Schwartz (Sr., West Des Moines, Iowa)

Women’s Indoor Track & Field (39)
Augsburg – Whitney Holman (Jr., New Hope, Minn.)
Bethel – Kelley Frost (So., Bemidji, Minn.)
Bethel – Heather Jelen (Sr., Sioux Falls, S.D.)
Bethel – Leah Jackson (Sr., Fridley, Minn.)
Bethel – Amy Neubauer (So., Rogers, Minn.)
Carleton – Lindsey Nietmann (Sr., Kirkland, Wash.)
Concordia - Kristina Bruns (Sr., Eagan, Minn.)
Concordia - Brittney Christianson (Sr., Glenburn, N.D.)
Concordia - Kristin Slette (Jr., Moorhead, Minn.)
Gustavus - Anna Bauer (Jr., Hastings, Minn.)
Gustavus - Brooke Beskau (So., Hastings, Minn.)
Gustavus - Linda Kanne (Sr., Franklin, Minn.)
Gustavus - Laura Lynch (Sr., Waunakee, Wis.)
Gustavus - Kelly Nelson (Jr., Milaca, Minn.)
Gustavus - Elizabeth Pringle (Sr., Northfield, Minn.)
Gustavus - Diana Scott (Jr., Bristol, Conn.)
Hamline - Emily Amici (Sr., Whitewater, Wis.)
Hamline - Margot Branigan (Jr., Roseville, Minn.)
Macalester - Emily Matthews (Jr., Fort Collins, Colo.)
Saint Benedict - Laura Deal (So., Lake Crystal, Minn.)
Saint Benedict - Ashley Irons (So., Twin Falls, Idaho)
Saint Benedict - Jessica Norman (Jr., Maple Grove, Minn.)
Saint Benedict - Mary Schletty (Sr., St. Paul, Minn.)
St. Catherine - Jennifer Ampe (So., Brooklyn Park, Minn.)
St. Catherine - Kayla Engel (So., Lakeville, Minn.)
St. Catherine - Kim Engel (So., Lakeville, Minn.)
St. Catherine - Amanda Manship (Jr., Cottage Grove)
St. Catherine - Sarah Meissner (Sr., Stillwater, Minn.)
St. Catherine - Kristina Popov (So., Maplewood, Minn.)
St. Catherine - Greta Sieve (Jr., New Ulm, Minn.)
Saint Mary’s - Brittany Kuehn (So., Sauk Rapids, Minn.)
St. Olaf - Jennifer Carlson (Sr., Edina, Minn.)
St. Olaf - Laura Cook (So., Custer, Wis.)
St. Olaf - Abigail Smith (Jr., Belle Plaine, Minn.)
St. Thomas - Nikki Arola (Jr., Chisholm, Minn.)
St. Thomas - Molly Demmer (Jr., Dixon, Ill.)
St. Thomas - Laura Janas (Jr., Delano, Minn.)
St. Thomas - Erin Sprangers (Jr., Woodbury, Minn.)
St. Thomas - Katie Theisen (Sr., Elko, Minn.)

Women’s Basketball (46)
Augsburg - Jacci Mattern (Sr., Lakeville, Minn.)
Augsburg - Shannon Renne (So., Nicollet, Minn.)
Bethel – Shana Grejtak (So., Franklin, Minn.)
Bethel – Kiersten Hansen (Jr., Eden Prairie, Minn.)
Bethel – Kristen Wolters (Jr., St. Cloud, Minn.)
Carleton – Megan Mileusnic (Jr., Long Lake, Minn.)
Concordia - Jenna Freudenberg (Sr., Parkers Prairie, Minn.)
Concordia - Anna Matetich (Jr., Hibbing, Minn.)
Concordia - Sara Sorbo (Jr., Adams, N.D.)
Concordia - Maggie Bauernfeind (So., Rosemount, Minn.)
Concordia - Erica Nord (So., Wolverton, Minn.)
Gustavus - Molly Mathiowetz (So., Sleepy Eye, Minn.)
Gustavus - Emily Nelson (Sr., Mankato, Minn.)
Gustavus - Brianna Radtke (Jr., Winsted, Minn.)
Gustavus - Julia Schultz (Jr., Marshall, Minn.)
Gustavus - Amber Steffenhagen (Jr., Lake City, Minn.)
Hamline - Jessica Heinen (Sr., Spicer, Minn.)
Hamline - Rochelle Sather (Jr., Andover, Minn.)
Hamline - Britta Schwartzhoff (Sr., Hayward, Wis.)
Hamline - Kristin Sczublewski (So., Pierz, Minn.)
Hamline - Mary Wilkowski (So., Savannah, Ga.)
Macalester - Ann Baltzer (Jr., Bismarck, N.D.)
Macalester - Eartha Bell (Jr., Minneapolis, Minn.)
Macalester - Elise Pagel (Sr., Appleton, Wis.)
Macalester - Trina PaStarr (Jr., Minneapolis, Minn.)
Saint Benedict - Laura Canton (So., Pine Island, Minn.)
Saint Benedict - Nikki Carter (Sr., Edina, Minn.)
Saint Benedict - Heather Gillund (So., Ham Lake, Minn.)
Saint Benedict - Betsy Hutchinson (So., Detroit Lakes, Minn.)
Saint Benedict - Abby Richardson (So., Storm Lake, Iowa)
Saint Benedict - Ashley Schleper (Jr., Zimmerman, Minn.)
Saint Benedict - Amy Stifter (So., Watertown, Minn.)
Saint Benedict - Ariel Tauer (Sr., Edina, Minn.)
St. Catherine - Amy Battey (Sr., Rochester, Minn.)
St. Catherine - Molly Peterson (Jr., Valley City, N.D.)
Saint Mary’s - Nicholle Hanson (Sr., Owatonna, Minn.)
Saint Mary’s - Cherie Kulig (So., Independence, Wis.)
Saint Mary’s - Jessica Miller (So., Carver, Minn.)
St. Olaf - Terin Eurele (So., St. Cloud, Minn.)
St. Olaf - Mary Kleingarn (Sr., Minneapolis, Minn.)
St. Olaf - Kelsy Oja (Sr., Melrose, Minn.)
St. Thomas - Kristen Kieta (So., Chagrin Falls, Ohio)
St. Thomas - Anna Swanson (Sr., Richfield, Minn.)
St. Thomas - Becky Theisen (So., Elko, Minn.)
St. Thomas - Jazmin Townsend (So., Coon Rapids, Minn.)
St. Thomas - Chelsea Wirtz (Sr., Waukee, Iowa)

Men’s Basketball (17)
Augsburg – Jon Cassens (Jr., Prior Lake, Minn.)
Bethel – Rob Lang (Jr., Johnston, Iowa)
Bethel – Tim Madson (Sr., Redwood Falls, Minn.)
Bethel – Nate Robertson (Jr., Forest Lake, Minn.)
Carleton - Carter Biewen (So., Golden Valley, Minn.)
Carleton - Jason Weischedel (So., Essex, Vt.)
Concordia - Cody Dyshaw (Sr., Montevideo, Minn.)
Concordia - Karl Olson (So., Buffalo, Minn.)
Gustavus - Mike DesLauriers (Sr., Minnetonka, Minn.)
Gustavus - Jesse Van Sickle (Jr., Lake Crystal, Minn.)
Hamline - Erik Gusaas (Jr., Bloomington, Minn.)
Hamline - Nick Hutchinson (Sr., Atwater, Minn.)
Hamline - Tony Thrasher (Sr., Hustisford, Wis.)
Macalester - Tyson Morgan (Sr., Lewiston, Maine)
Saint Mary’s - Matt Murphy (So., Woodbury, Minn.)
St. Thomas - Alex Healy (So., North Oaks, Minn.)
St. Thomas - Brett Tuma (Sr., Excelsior, Minn.)

Men’s Swimming & Diving (20)
Carleton - Eric Brenner (So., Plymouth, Minn.)
Carleton - Alan Goodyear (Jr., Cobham, U.K.)
Carleton – Theodore Marschall (Sr., Burnsville, Minn.)
Carleton – Ryan Terrien (Sr., Bloomington, Minn.)
Gustavus - Clem Auyeung (Sr., North Mankato, Minn.)
Gustavus - Dave Pearson (Sr., Woodbury, Minn.)
Gustavus - Tyler Wakefield (Sr., Hutchinson, Minn.)
Hamline - David Janezich (Jr., Minneapolis, Minn.)
Hamline - William Khoury-Hanold (Jr., Kingsford, Mich.)
Saint John’s - Jimmy Foley (So., Moorhead, Minn.)
Saint John’s - Jesse Otis (So., West Des Moines, Iowa)
Saint Mary’s - John Fox (Jr., Winona, Minn.)
Saint Mary’s - Eric Hills (Sr., Lake Elmo, Minn.)
St. Olaf - Kyle Biesecker (So., Bethesda, Md.)
St. Olaf - Jacob Koch (Sr., Wausau, Wis.)
St. Olaf - Jonathon Moe-Lobeda (Sr., Seattle, Wash.)
St. Olaf - Jacob Reinhart (So., Woodbury, Minn.)
St. Thomas - Jeremy Anderson (Sr., Clarence, Iowa)
St. Thomas - Jeff Buchholz (Jr., Inver Grove Heights, Minn.)
St. Thomas - Neal Nelson (So., Bloomington, Minn.)

Women’s Swimming & Diving (25)
Carleton – Rebecca Alexander (Sr., Tigard, Ore.)
Carleton - Annalisa Andre (Jr., Minneapolis, Minn.)
Carleton - Lynsey Bernfeld (Jr., Yakima, Wash.)
Carleton - Anna Gallagher (So., Burlington, Vt.)
Carleton – Kelsey Ihinger (Jr., Eden Prairie, Minn.)
Carleton - Amelia Zutz (Jr., Middleton, Wis.)
Gustavus - Emma Espel (Sr., Fargo, N.D.)
Gustavus - Maria Freund (Jr., Buffalo, Minn.)
Gustavus - Carrie Gundersen (Jr., Minnetonka, Minn.)
Gustavus - Maggie Hansvick (Jr., Litchfield, Minn.)
Gustavus - Krista Koenen (Sr., Willmar, Minn.)
Gustavus - Brittani Matzke (Jr., Buffalo, Minn.)
Macalester - Annie Flanagan (Sr., Madison, Wis.)
Saint Benedict - Chelsea Jenson (Jr., Plymouth, Minn.)
Saint Benedict - Kelly Matzen (Sr., Eden Prairie, Minn.)
Saint Benedict - Megan Peterson (So., Elk River, Minn.)
St. Catherine - Jennifer Lippitt (Sr., Madison, Wis.)
Saint Mary’s - Brianna Braun (Jr., Cold Spring, Minn.)
Saint Mary’s - Angela Lager (Jr., Stewartville, Minn.)
Saint Mary’s - Kristina Empanger (So., Chaska, Minn.)
St. Olaf - Caroline Heiberg (Jr., Excelsior, Minn.)
St. Thomas - Elise Andersen (Jr., Lakeville, Minn.)
St. Thomas - Monica Beggs (So., Houston, Texas)
St. Thomas - Becca Ney (So., Plymouth, Minn.)
St. Thomas - Jill Otterson (Sr., Monticello, Minn.)

Men’s Tennis (20)
Bethel - Jordan McIver (Jr., Alexandria, Minn.)
Bethel - David Torres (Sr., Arden Hills, Minn.)
Carleton – Jordan Hughes (Sr., Wauwatosa, Wis.)
Gustavus - Nick Hansen (Sr., Duluth, Minn.)
Gustavus - Ashok Jethwa (Sr., Minot, N.D.)
Gustavus - Krishan Jethwa (Sr., Minot, N.D.)
Gustavus - Ben Tomasek (Sr., Oakdale, Minn.)
Hamline - Kyle Helgemoe (So., Lakeville, Minn.)
Macalester - Titus Levy (Jr., New York, N.Y.)
Saint John’s - Dutch Hansen (Jr., Dawson, Minn.)
Saint John’s - Luke Odegaard (Jr., Forest Lake, Minn.)
Saint Mary’s - Brian Kasel (So., Minneapolis, Minn.)
Saint Mary’s - Justin Loeffler (So., Winona, Minn.)
Saint Mary’s - Pawel Szczepkowski (Jr., Kluczbork, Poland)
St. Olaf - David Narvaez (Sr., Northfield, Minn.)
St. Olaf - Ian Pray (Sr., Madison, Wis.)
St. Olaf - Brian Tolly (Jr., Neenah, Wis.)
St. Thomas - Matt Bergstrom (So., Fargo, N.D.)
St. Thomas - Phil Hanke (Sr., Manitowoc, Wis.)
St. Thomas - Kevin Walker (So., Grand Rapids, Minn.)

Women’s Tennis (30)
Bethel - LeRoyce Chapman (Sr., Elk River, Minn.)
Bethel – Ashley Dohlen (Jr., Morris, Minn.)
Bethel – Stefanie Erlander (So., Excelsior, Minn.)
Bethel – Kristin Kishaba (Sr., Eau Claire, Wis.)
Carleton – Hannah Clemons (Jr., Prairie Village, Kan.)
Concordia - Ashley Leister (Jr., Thief River Falls, Minn.)
Concordia - Ayah Kamel (So., Fargo, N.D.)
Gustavus - Erica Dobson (Sr., Vadnais Heights, Minn.)
Gustavus - Sam Frank (So., Mahtomedi, Minn.)
Gustavus - Sierra Krebsbach (Jr., North Oaks, Minn.)
Gustavus - Alexandra O’Neal (Jr., Stevens Point, Wis.)
Hamline - Liz Gunderson (Sr., New Prague, Minn.)
Macalester - Angie Horner (Sr., Bismarck, N.D.)
Macalester - Amanda Wenzel (Jr., Green Bay, Wis.)
Saint Benedict - Kylie Huether (Jr., Sioux Falls, S.D.)
Saint Benedict - Elissa Husby (Jr., Duluth, Minn.)
Saint Benedict - Katie Rudnitski (Sr., Gilman, Minn.)
Saint Benedict - Rachel Tiegs (Sr., Rochester, Minn.)
St. Catherine - Martha Ginder (Jr., Mendota Heights, Minn.)
St. Catherine - Susan Hallquist (Sr., Coon Rapids, Minn.)
St. Catherine - Kasie Rust (So., Glenwood, Minn.)
St. Catherine - Samantha Shoberg (Jr., Farmington, Minn.)
Saint Mary’s - Tabitha Cooper (Jr., La Crosse, Wis.)
Saint Mary’s - Brittney Nielsen (Jr., Apple Valley, Minn.)
Saint Mary’s - Toni Troumbly (Sr., Bovey, Minn.)
St. Olaf - Sarah Carlson (Jr., Northfield, Minn.)
St. Olaf - Abigail Ho (So., Wisconsin Rapids, Wis.)
St. Thomas - Allison Bruflodt (Jr., Eden Prairie, Minn.)
St. Thomas - Alexandra Frank (So., Mahtomedi, Minn.)
St. Thomas - Hadley Syverud (Jr., Mounds View, Minn.)

Baseball (27)
Augsburg - James Panning (Sr., Gibbon, Minn.)
Bethel – Travis Adams (Sr., Chanhassen, Minn.)
Bethel – Erik Anderson (So., Arden Hills, Minn.)
Bethel – Ryan Doheny (Jr., Anoka, Minn.)
Carleton - Grant Bowen (So., Duxbury, Mass.)
Carleton – Ethan Guevin (Sr., Davis, Calif.)
Carleton – Cameron McDonald-Hyman (Sr., Muir Beach, Calif.)
Concordia - Jake Torrison (So., Plymouth, Minn.)
Gustavus - Mike DesLauriers (Sr., Minnetonka, Minn.)
Gustavus - Tory Herman (Jr., Shoreview, Minn.)
Hamline - Lincoln Hughes (Jr., Inver Grove Heights, Minn.)
Macalester - Bobby DeMeulenaere (So., Elk Grove Village, Ill.)
Saint John’s - Andrew Aebly (Jr., Madison, Wis.)
Saint John’s - Matt Boys (So., Eden Prairie, Minn.)
Saint John’s - Joe Eiden (Jr., Maple Grove, Minn.)
Saint John’s - Brett Kramer (So., Baxter, Minn.)
Saint John’s - Alex Wahl (Plymouth, Minn.)
Saint Mary’s - David Dahlstrom (Jr., Rochester, Minn.)
Saint Mary’s - Joe Krause (Jr., St. James, Minn.)
Saint Mary’s - Kyle Ryan (Jr., St. Paul, Minn.)
St. Olaf - Todd Mathison (Sr., Northfield, Minn.)
St. Thomas - Brady Gibbs (Sr., Waconia, Minn.)
St. Thomas - Tim Kahle (So., Franklin, Wis.)
St. Thomas - Matt McQuillan (So., St. Paul, Minn.)
St. Thomas - Erik Olson (Sr., De Pere, Wis.)
St. Thomas - Matt Schuld (Jr., Plymouth, Minn.)
St. Thomas - Ben Wartman (So., Prior Lake, Minn.)

Softball (41)
Augsburg - Jessa Hinz (So., Richfield, Minn.)
Augsburg - Laura Strandell (So., Pine Island, Minn.)
Bethel – Becky Akerson (So., Lakeville, Minn.)
Bethel – Amber Beasley (Sr., Medina, Minn.)
Bethel – Annie Beasley (Jr., Medina, Minn.)
Bethel – Tonia Erickson (Jr., Welcome, Minn.)
Bethel – Lauren Habisch (Jr., Lakeville, Minn.)
Bethel – Nea Harkness (Jr., Winthrop, Minn.)
Bethel – Ashley Johnson (Jr., Maple Grove, Minn.)
Bethel – Ashley Lindberg (Jr., Sartell, Minn.)
Bethel – Lisa Patnode (Jr., Princeton, Minn.)
Bethel – Karina Roe (Sr., Grey Eagle, Minn.)
Concordia - Laura Johnson (Sr., Rochester, Minn.)
Concordia - Becki Zimmerman (Jr., Johnson, Minn.)
Gustavus - Rachael Click (Sr., Rochester, Minn.)
Gustavus - Amy Lynch (So., Watertown, Minn.)
Gustavus - Kelly Myers (So., Lakeville, Minn.)
Gustavus - Callie Nelsen (Jr., Willmar, Minn.)
Hamline - Jessalyn Weaver (Jr., Eagan, Minn.)
Macalester - Carly Klingensmith (Jr., New York, N.Y.)
Macalester - Ali Nystrom (Jr., Minnetonka, Minn.)
Macalester - Alison Phillips (Jr., Vernon Hills, Ill.)
Macalester - Kate Ziegler (Jr., Oak Park, Ill.)
Saint Benedict - Kirsten Fasching (So., Montrose, Minn.)
Saint Benedict - Abby Richardson (So., Storm Lake, Iowa)
Saint Benedict - Jillian Rigg (Sr., Billings, Mont.)
Saint Benedict - Genna Strauss (Sr., Red Wing, Minn.)
St. Catherine - Andrea Boser (Sr., Wahkon, Minn.)
St. Catherine - Jessi McGehee (Sr., Oakdale, Minn.)
St. Catherine - Ann Schmitz (Jr., Rockford, Minn.)
Saint Mary’s - Kellie Simons (So., Richfield, Minn.)
St. Olaf - Ali Berens (Jr., Shakopee, Minn.)
St. Olaf - Melanie Brooks (So., Waseca, Minn.)
St. Olaf - Erin Johnson (Sr., Shakopee, Minn.)
St. Olaf - Ellen Larson (Jr., St. Paul, Minn.)
St. Olaf - Adrienne Rowell (Jr., Santa Cruz, Calif.)
St. Thomas - Missy Bruggeman (Sr., Greenbush, Minn.)
St. Thomas - Rebecca Eischens (So., Minnetonka, Minn.)
St. Thomas - Rachel Osdoba (Sr., Mankato, Minn.)
St. Thomas - Marta Radcliffe (Jr., Lakeville, Minn.)
St. Thomas - Alison Wright (Jr., Pewaukee, Wis.)

Women’s Outdoor Track & Field (36)
Augsburg – Whitney Holman (Jr., New Hope, Minn.)
Bethel – Kelley Frost (So., Bemidji, Minn.)
Bethel – Heather Jelen (Sr., Sioux Falls, S.D.)
Bethel – Leah Jackson (Sr., Fridley, Minn.)
Bethel – Amy Neubauer (So., Rogers, Minn.)
Carleton – Karen Campbell (Sr., Rochester, N.Y.)
Carleton - Kelly Lovett (So., Portland, Ore.)
Carleton - Kyla Walter (So., Aspen, Colo.)
Concordia - Brittney Christianson (Sr., Glenburn, N.D.)
Concordia - Kristin Slette (Jr., Moorhead, Minn.)
Gustavus - Anna Bauer (Jr., Hastings, Minn.)
Gustavus - Aryn Bell (Sr., Eden Prairie, Minn.)
Gustavus - Brooke Beskau (So., Hastings, Minn.)
Gustavus - Linda Kanne (Sr., Franklin, Minn.)
Gustavus - Laura Lynch (Sr., Waunakee, Wis.)
Gustavus - Kelly Nelson (Jr., Milaca, Minn.)
Gustavus - Elizabeth Pringle (Sr., Northfield, Minn.)
Gustavus - Laura Secor (So., Stillwater, Minn.)
Hamline - Emily Amici (Sr., Whitewater, Wis.)
Hamline - Margot Branigan (Jr., Roseville, Minn.)
Macalester - Emily Matthews (Jr., Fort Collins, Colo.)
Saint Benedict - Ali Galzki (Jr., Maple Grove, Minn.)
Saint Benedict - Mary Schletty (Sr., St. Paul, Minn.)
St. Catherine - Jennifer Ampe (So., Brooklyn Park, Minn.)
St. Catherine - Kayla Engel (So., Lakeville, Minn.)
St. Catherine - Kim Engel (So., Lakeville, Minn.)
St. Catherine - Amanda Manship (Jr., Cottage Grove)
St. Catherine - Sarah Meissner (Sr., Stillwater, Minn.)
St. Catherine - Greta Sieve (Jr., New Ulm, Minn.)
Saint Mary’s - Sara Harstad (So., Chatfield, Minn.)
St. Olaf - Abigail Smith (Jr., Belle Plaine, Minn.)
St. Thomas - Nikki Arola (Jr., Chisholm, Minn.)
St. Thomas - Kyley Crotty (Jr., Maplewood, Minn.)
St. Thomas - Molly Demmer (Jr., Dixon, Ill.)
St. Thomas - Laura Janas (Jr., Delano, Minn.)
St. Thomas - Erin Sprangers (Jr., Woodbury, Minn.)
St. Thomas - Katie Theisen (Sr., Elko, Minn.)

Men’s Outdoor Track & Field (31)
Augsburg – Brent Haglund (Jr., Fridley, Minn.)
Bethel - Taylor Ferda (Jr., Whitefish, Mont.)
Bethel - Carl Gladitsch (Sr., Bloomer, Wis.)
Carleton - Nicholas Cesarek (Sr., Eagan, Minn.)
Carleton - John Delehanty (Sr., Madison, Wis.)
Carleton - John Hanks (Sr., LeRoy, Minn.)
Concordia - Jeff Bakke (Jr., Grand Forks, N.D.)
Concordia - Nick Birchem (Sr., Lisbon, N.D.)
Concordia - Paul Shol (Sr., Fergus Falls, Minn.)
Concordia - Luke Hvidston (So., Fargo, N.D.)
Gustavus - Dan Foley (Sr., Minneapolis, Minn.)
Gustavus - John Leaf (Sr., Chisago City, Minn.)
Gustavus - Matt Leeb (So., St. Peter, Minn.)
Hamline - Ian Bauer (Jr., Roseville, Minn.)
Hamline - Brandon Gleason (Sr., Mantorville, Minn.)
Hamline - Dan Johnson (So., Granite Falls, Minn.)
Hamline - Andy Marnach (Jr., Hokah, Minn.)
Macalester - Wade Ekstrom (Jr., La Crescent, Minn.)
Saint John’s - Eric Buss (Sr., Coon Rapids, Minn.)
Saint John’s - Rob Floren (So., Kenyon, Minn.)
Saint John’s - Tom Hoffman (So., Mahtomedi, Minn.)
Saint John’s - Andrew Norman (So., Maple Grove, Minn.)
St. Olaf - Ryan Doyle (Sr., Duluth, Minn.)
St. Olaf - Cullen O’Neill (Sr., Northfield, Minn.)
St. Thomas - Phil Bastron (Sr., Pleasant Prairie, Wis.)
St. Thomas - Ryan Chapman (Sr., Bloomington, Ind.)
St. Thomas - Rorak Hooten (Sr., Sioux Falls, S.D.)
St. Thomas - Pat Jager (Sr., Oakdale, Minn.)
St. Thomas - Anthony Kelly (Jr., Robbinsdale, Minn.)
St. Thomas - Sam Moen (Jr., Mahtomedi, Minn.)
St. Thomas - Evan Schwartz (Sr., West Des Moines, Iowa)