1998 MIAC Men's Swimming & Diving Individual Results

Individual Finals Results (Top three earn All-Conference honors)

200-Yard Freestyle Relay 
(MIAC record 1:23.43, NCAA Automatic Qualifier 1:23.19, NCAA Provisional Qualifier 1:25.59)
School                          Time

1. Gustavus Adolphus College    1:24.36 (NCAA Prov.)
   Marshall Lichty (Jr.), Courtney Tussing (Sr.), James Wetherbee (So.), Kevin O'Laughlin (Jr.)
2. St. John's University        1:24.92 (NCAA Prov.)
   Matt Zelen (Jr.), Jeff Dingman (So.), Eric Anderson (So.), Carl Stevens (Sr.)
3. St. Olaf College             1:25.01 (NCAA Prov.)
   Jeff Recker (Sr.), Sean Krueger (Jr.), Greg Vogen (Jr.), Jon Strother (Fr.)
4. Carleton College             1:29.36
   Dan Heiser (So.), Steve Furlanetto (Sr.), Lars Brudvig (Fr.), Robbie Schweller (Fr.)
5. University of St. Thomas     1:29.61
   Craig Drehmel (Sr.), Chris Bindert (Fr.), John Crosland (Jr.), Jake Kirchgessner (So.)
6. St. Mary's University        1:33.70
   Peter Ermenz (Fr.), Ted Saxton (Jr.), Alex Hove (Sr.), Kirk Sauer (Fr.)
7. Macalester College           1:34.52
   Rob Thoms (Fr.), Nick Kassebaum (Fr.), Erik Swenson (So.), Noah Miller (Fr.)

500-Yard Freestyle
(MIAC Record 4:27.57, NCAA Automatic Qualifier 4:36.99, NCAA Provisional Qualifier 4:43.59)
Name                      Yr.  School Time

1. Greg Vogen             Jr.  SOC    4:44.74
2. Joe Kalscheuer         Fr.  SOC    4:46.00
3. Ryan Palmer            Fr.  SOC    4:47.69
4. Dave Cameron           Jr.  CAR    4:48.06
5. Christian Filiaggi     Fr.  SJU    4:49.08
6. Peder Anderson         Fr.  SOC    4:49.29
7. Darin Schulte          So.  SOC    4:50.31
8. Matt Christenson       Sr.  GAC    4:56.43

200-Yard Individual Medley
(MIAC Record 1:51.04, NCAA Automatic Qualifier 1:53.59, NCAA Provisional Qualifier 1:57.19)
Name                      Yr.  School Time

1. Max Harper             Sr.  CAR    1:55.82 (NCAA Prov.)
2. Chad Nelson            Jr.  SOC    1:59.67
3. Steve Furlanetto       Sr.  CAR    2:00.67
4. Eric Kubat             Fr.  SOC    2:00.68
5. Matt Hathaway          Jr.  SOC    2:00.73
6. Tait Pinnow            Jr.  SOC    2:00.77
7. Lars Brudvig           Fr.  CAR    2:02.41
8. Aaron Bitter           So.  GAC    2:02.54

50-Yard Freestyle
(MIAC Record 20.72, NCAA Automatic Qualifier 20.79, NCAA Provisional Qualifier 21.39)
Name                      Yr.  School Time

1. Kevin O'Laughlin       Jr.  GAC    20.79 (NCAA Auto.)
2. Matt Zelen             Jr.  SJU    21.21 (NCAA Prov.)
3. Jeff Recker            Sr.  STO    21.47
4. Marshall Lichty        Jr.  GAC    21.78
5. Courtney Tussing       Sr.  GAC    21.83
6. Carl Stevens           Sr.  SJU    21.94
7. Sean Krueger           Jr.  SOC    21.95
8. James Wetherbee        So.  GAC    22.01

1-Meter Diving
(MIAC Record 558.55, NCAA Automatic Qualifier 435)
Name                      Yr.  School Score

1. Matt Walker            Jr.  SOC    471.65 (NCAA Auto.)
2. Steve Klugherz         Fr.  UST    440.20 (NCAA Auto.)
3. Jeremy Hoglund         So.  SJU    397.85
4. Jose Colon             Jr.  SJU    378.60
5. Andy Oman              Fr.  SJU    352.70
6. Paul Van Overbeke      Fr.  SJU    319.70
7. Christopher Trorngren  Jr.  UST    304.00
8. Mark Dunn              Sr.  CAR    244.60

400-Yard Medley Relay 
(MIAC record 3:26.31, NCAA Automatic Qualifier 3:25.99, NCAA Provisional Qualifier 3:30.99)
School                          Time

1. St. John's University        3:32.43
   Scott Welle (Jr.), Matt Murray (Fr.), Matt Zelen (Jr.), Jeff Dingman (So.)
2. Carleton College             3:34.10
   Jessie Petricka (Fr.), Max Harper (Sr.), Randall Rodakowski (Fr.), Dave Cameron (Jr.)
3. St. Olaf College             3:34.44
   Sean Krueger (Jr.), Dan Brinkman (So.), Matt Hathaway (Jr.), Greg Vogen (Jr.)
4. Gustavus Adolphus College    3:36.73
   Aaron Bitter (So.), Casey McGovern (Jr.), Kevin O'Laughlin (Jr.), James Wetherbee (So.)
5. University of St. Thomas     3:42.18
   Jed Field (So.), Andrew Skirka (Fr.), Jake Kirchgessner (So.), Chris Bindert (Fr.)
6. Macalester College           3:44.34
   Oncu Er (Jr.), Christian Campbell (Jr.), Brett Hatcher (Sr.), Rob Thomas (Fr.)
7. Hamline University           4:04.83
   Rory Coplan (Fr.), Luke Kuhl (Fr.), Greg Ramm (Fr.), Justin Haycraft (Jr.)
-- St. Mary's University        DQ
   Rick Loeffelholz (Sr.), Shawn McCarthy (Fr.), Peter Ermenz (Fr.), Kirk Sauer (Fr.)

200-Yard Medley Relay 
(MIAC record 1:35.08, NCAA Automatic Qualifier 1:33.59, NCAA Provisional Qualifier 1:36.19)
School                          Time

1. St. John's University        1:35.34 (NCAA Prov.)
   Scott Welle (Jr.), Matt Murray (Fr.), Matt Zelen (Jr.), Carl Stevens (Sr.)
2. Gustavus Adolphus College    1:36.53
   Aaron Bitter (So.), Landon Pirius (Sr.), Kevin O'Laughlin (Jr.), Courtney Tussing (Sr.)
3. St. Olaf College             1:37.88
   Sean Krueger (Jr.), Dan Brinkman (So.), Jon Strother (Fr.), Jeff Recker (Sr.)
4. Carleton College             1:38.34
   Jessie Petricka (Fr.), Dan Hiser (So.), Randall Rodakowski (Fr.), Max Harper (Sr.)
5. University of St. Thomas     1:41.68
   Jed Field (So.), Andrew Skirka (Fr.), John Crosland (Jr.), Craig Drehmel (Sr.)
6. Macalester College           1:42.63
   Nick Kassebaum (Fr.), Christian Campbell (Jr.), Brett Hatcher (Sr.), Rob Thoms (Fr.)
7. St. Mary's University        1:45.31
   Rick Loeffelholz (Sr.), Shawn McCarthy (Fr.), Brian Fetyko (Jr.), Alex Hove (Sr.)
8. Hamline University           1:50.32
   Cory Coplan (Fr.), Luke Kuhl (Fr.), Greg Ramm (Fr.), Justin Haycraft (Jr.)

400-Yard Individual Medley
(MIAC Record 3:55.69, NCAA Automatic Qualifier 4:04.99, NCAA Provisional Qualifier 4:12.59)
Name                      Yr.  School Time

1. Eric Kubat             Fr.  SOC    4:17.46
2. Joe Kalscheuer         Fr.  SOC    4:17.77
3. Matt Hathaway          Jr.  SOC    4:19.41
4. Lars Brudvig           Fr.  CAR    4:23.46
5. Justin Gathercoal      Jr.  GAC    4:23.86
6. Christian Filiaggi     Fr.  SJU    4:24.30
7. Jessie Petricka        Fr.  CAR    4:24.78
8. Rick Loeffelholz       Sr.  SMU    4:26.50

100-Yard Butterfly
(MIAC Record 49.69, NCAA Automatic Qualifier 50.29, NCAA Provisional Qualifier 51.99)
Name                      Yr.  School Time

1. Matt Zelen             Jr.  SJU    49.90 (Pool Record, NCAA Auto.)
2. Kevin O'Laughlin       Jr.  GAC    52.69
3. Chad Nelson            Jr.  SOC    53.39
4. Carl Stevens           Sr.  SJU    54.25
5. Steve Furlanetto       Sr.  CAR    54.35
6. Mark Lykins            Fr.  SOC    54.53
7. Peter Ermenz           Fr.  SMU    54.95
8. Jake Kirchgessner      So.  UST    55.42

200-Yard Freestyle
(MIAC Record 1:40.08, NCAA Automatic Qualifier 1:40.48, NCAA Provisional Qualifier 1:43.79)
Name                      Yr.  School Time

1. Greg Vogen             Jr.  SOC    1:42.91 (NCAA Prov.)
2. Randall Rodokowski     Fr.  CAR    1:44.74
3. Dave Cameron           Jr.  CAR    1:46.38
4. Peder Anderson         Fr.  SOC    1:46.62
5. Darin Schulte          So.  SOC    1:46.90
6. Ryan Palmer            Fr.  SOC    1:47.49
7. Tait Pinnow            Jr.  SOC    1:48.06
8. Eric Anderson          So.  SJU    1:48.37

100-Yard Breaststroke
(MIAC Record 56.26, NCAA Automatic Qualifier 57.19, NCAA Provisional Qualifier 59.29)
Name                      Yr.  School Time

1. Max Harper             Sr.  CAR    58.54 (NCAA Prov.)
2. Dan Hiser              So.  CAR    59.34
3. Matt Murray            Fr.  SJU    1:01.17
4. Landon Pirius          Sr.  GAC    1:01.26
5. Andrew Skirka          Fr.  UST    1:01.66
6. Casey McGovern         Jr.  GAC    1:02.18
7. Dan Brinkman           So.  SOC    1:02.87
8. Dan Gilloon            Fr.  SOC    1:04.29

100-Yard Backstroke
(MIAC Record 51.34, NCAA Automatic Qualifier 51.99, NCAA Provisional Qualifier 53.59)
Name                      Yr.  School Time

1. Sean Krueger           Jr.  SOC    54.15
2. Jeff Recker            Sr.  SOC    54.19
3. Mark Wilterding        Jr.  SOC    54.84
4. Scott Welle            Jr.  SJU    55.32
5. Mark Lykins            Fr.  SOC    55.75
6. Aaron Bitter           So.  GAC    56.03
7. Jessie Petricka        Fr.  CAR    56.49
8. Marshall Lichty        Jr.  GAC    56.72

800-Yard Freestyle Relay
(MIAC Record 6:47.61, NCAA Automatic Qualifier 6:49.99, NCAA Provisional Qualifier 7:00.99)
School                          Time

1. St. Olaf College             7:01.41
   Darin Schulte (So.), Jeff Recker (Sr.), Peder Anderson (Fr.), Greg Vogen (Jr.)
2. Carleton College             7:05.28
   Dave Cameron (Jr.), Randall Rodakowski (Fr.), Max Harper (Sr.), Steve Furlanetto (Sr.)
3. St. John's University        7:14.98
   Jeff Dingman (So.), Eric Anderson (So.), Sean Flannery (Fr.), Christian Filiaggi (Fr.)
4. Gustavus Adolphus College    7:19.79
   Scott Lempka (Sr.), Justin Gathercoal (Jr.), Matt Christenson (Sr.), James Wetherbee (So.)
5. University of St. Thomas     7:24.52
   Jake Kirchgessner (So.), John Crosland (Jr.), John Nolan (So.), Kevin Schlabach (Fr.)
6. Macalester College           7:29.04
   Brett Hatcher (Sr.), Oncu Er (Sr.), Ben Matuzas (Fr.), Dan Kemper (So.)
7. St. Mary's University        7:41.99
   Rick Loeffelholz (Sr.), Kirk Sauer (Fr.), Brian Fetyko (Jr.), Peter Ermenz (Fr.)

1,650-Yard Freestyle
(MIAC Record 15:37.04, NCAA Automatic Qulifier 16:09.99, NCAA Provisional Qualifier 16:32.99)
Name                      Yr.  School Time

1. Joe Kalschbuer         Fr.  SOC    16:38.06
2. Ryan Palmer            Fr.  SOC    16:43.97
3. Dave Cameron           Jr.  CAR    16:47.87
4. Christian Filiaggi     Fr.  SJU    16:53.08
5. Darin Schulte          So.  SOC    17:04.20
6. Matt christenson       Sr.  GAC    17:21.60
7. Scott Lempka           Sr.  GAC    17:27.73
8. Ben Matuzas            Fr.  MAC    17:44.71

200-Yard Backstroke
(MIAC Record 1:49.81, NCAA Automatic Qualifier 1:52.99, NCAA Provisional Qualifier 1:56.99)
Name                      Yr.  School Time

1. Mark Wilterding        Jr.  SOC    1:57.67
2. Sean Krueger           Jr.  SOC    1:69.84
3. Jessie Petricka        Fr.  CAR    2:00.44
4. Eric Kubat             Fr.  SOC    2:00.84
5. Steve Furlanetto       Sr.  CAR    2:02.07
6. Tait Pinnow            Jr.  SOC    2:04.67
7. Aaron Bitter           So.  GAC    2:05.67
8. Dan Kemper             So.  MAC    2:05.98

100-Yard Freestyle 
(MIAC Record 45.44, NCAA Automatic Qualifier 45.69, NCAA Provisional Qualifier 46.99)
Name                      Yr.  School Time

1. Matt Zelen             Jr.  SJU    46.32 (NCAA Prov.)
2. Kevin O'Laughlin       Jr.  GAC    46.77 (NCAA Prov.)
3. Jeff Recker            Sr.  SOC    46.79 (NCAA Prov.)
4. Greg Vogen             Jr.  SOC    47.82
5. Jeff Dingman           So.  SJU    48.86
6. Eric Anderson          So.  SJU    48.87
7. Jake Kirchgessner      So.  UST    49.12
8. Steve Carl             Sr.  SJU    50.69

200-Yard Breaststroke
(MIAC Record 2:03.01, NCAA Automatic Qualifier 2:04.79, NCAA Provisional Qualifier 2:10.29)
Name                      Yr.  School Time

1. Max Harper             Sr.  CAR    2:10.13 (NCAA Prov.)
2. Chad Nelson            Jr.  SOC    2:11.60
3. Dan Hiser              So.  CAR    2:12.00
4. Peder Anderson         Fr.  SOC    2:14.73
5. Andrew Skirka          Fr.  UST    2:16.34
6. Lars Brudvig           Fr.  CAR    2:16.54
7. Dan Brinkman           So.  SOC    2:18.49
8. Nathan Pederson        Fr.  SJU    2:20.19

200-Yard Butterfly 
(MIAC Record 1:51.41, NCAA Automatic Qualifier 1:52.59, NCAA Provisional Qualifier 1:56.49)
Name                      Yr.  School Time

1. Matt Hathaway          Jr.  SOC    1:58.46
2. Rick Loeffelholz       Sr.  SMU    1:59.54
3. Randall Rodakowski     Fr.  CAR    2:01.86
4. Justin Gathercoal      Jr.  GAC    2:05.79
5. Erik Swenson           So.  MAC    2:06.33
6. Sean Andrews           So.  MAC    2:07. 94
7. Thomas Alcivar         So.  CAR    2:10.78
8. Shawn Merritt          So.  SJU    2:15.62

3-Meter Diving
(MIAC Record 592.70, NCAA Automatic Qualifier 470)
Name                      Yr.  School Score

1. Matt Walker            Jr.  SOC    478.30 (NCAA Auto.)
2. Jeremy Hoglund         So.  SJU    441.75
3. Steve Klugherz         Fr.  UST    420.20
4. Colon Jose             Sr.  SJU    382.40
5. Andy Omann             Fr.  SJU    374.85
6. Paul Van Overbeke      Fr.  SJU    304.90
7. Chris Thorngren        So.  UST    271.66
8. Ernie Power            Sr.  GAC    238.80

400-Yard Freestyle Relay
(MIAC Record 3:04.58, NCAA Automatic Qualifier 3:03.99, NCAA Provisional Qualifier 3:09.79)
School                          Time

1. St. Olaf College             3:10.28
   Greg Vogen (Jr.), Sean Krueger (Jr.), Peder Anderson (Fr.), Jeff Recker (Sr.)
2. St. John's University        3:11.27
   Jeff Dingman (So.), Jesse Bergman (Jr.), Eric Anderson (So.), Matt Zelen (Jr.)
3. Gustavus Adolphus College    3:13.00
   Marshall Lichty (Jr.), Courtney Tussing (Sr.), James Wetherbee (So.), Kevin O'Laughlin (Jr.)
4. Carleton College             3:14.23
   Randall Rodakowski (Fr.), Max Harper (Sr.), Dan Hiser (So.), Dave Cameron (Jr.)
5. University of St. Thomas     3:19.53
   Jake Kirchgessner (So.), Chris Bindert (Fr.), Tom Sullivan (Fr.), Craig Drehmel (Sr.)
6. Macalester College           3:22.38
   Brett Hatcher (Sr.), Nick Kassebaum (Fr.), Oncu Er (Sr.), Rob Thoms (Fr.)
7. St. Mary's University        3:26.78
   Peter Ermenz (Fr.), Kirk Sauer (Fr.), Alex Hove (Sr.), Rick Loeffelholz (Sr.)
8. Hamline University           3.42.46
   Rory Coplan (Fr.), Luke Kuhl (Fr.), Greg Ramm (Fr.), Justin Haycroft (Jr.)