1991 MIAC Men's Tennis Tournament

Championship Matches:

Singles

1st- Skanse (GAC) defeated Fernelius(UST) 7-5, 6-3
2nd-Cowles(UST) defeated Jussila(GAC) 6-1, 4-6, 7-5
3rd-Horsch(UST) defeated Crouser(STU) 6-4, 6-1
4th-Spinner(SJU) defeated Roseth(UST) 6-3, 3-6, 6-2
5th-Marasco(UST) defeated Gustafson(GAC) 6-4, 2-6, 7-5
6th-Nelson(GAC) defeated Roemer(SJU) 6-2, 6-2

Doubles

1st-Jussila/Skanse(GAC) defeated Young/Mayhew(SJU) 1-6, 6-2, 6-1
2nd-Reid/Lobland(GAC) defeated Crouser/Ray(SJU) 6-1, 6-4
3rd- McCallum/Thompsom(GAC) defeated Stender/Horsch(UST) 6-4, 6-4

Results from each round:

#1 Singles

First Round

West(Mac) defeated Dale(SMU) 6-3, 6-0
Fretzin(Carl) defeated Olson(Aug) 6-2, 6-3

Quarterfinals

Skanse (GAC) defeated Jensen(Con) 6-2, 6-0
Ericksen(STO) defeated West(Mac) 6-2, 6-0
Young(SJU) defeated Fretzin(Carl) 6-2, 6-2
Fernelius(UST) defeated Anderson(Beth) 6-4, 6-3

Semifinals

Skanse (GAC) defeated Ericksen(STO) 6-4, 6-3
Fernelius(UST) defeated Young(SJU) 7-5, 6-4

Finals

Skanse (GAC) defeated Fernelius(UST) 7-5, 6-3

 

#2 Singles

First Round

Peckman(SMU) defeated Martin(Aug) 6-0, 6-1
Peterseon(Conc) defeated Richman(Mac) 7-5, 6-1

Quarterfinals

Jussila(GAC) defeated Smith(Bethel) 6-1, 6-2
Cabanela(STO) defeated Peckman(SMU) 6-0, 6-1
Mayhew(STU) defeated Peterseon(Conc) 6-3, 6-1
Cowles(UST) defeated Wenderoth(Carl) 6-3, 6-4

Semifinals

Jussila(GAC) defeated Cabanela(STO) 6-3, 6-1
Cowles(UST) defeated Mayhew(STU) 3-6, 6-4, 6-3

Finals

Cowles(UST) defeated Jussila(GAC) 6-1, 4-6, 7-5

#3 Singles

First Round

Heller(Carl) defeated Shurman(Mac) 
Hall(Beth) defeated Ballard(SMU)

Quarterfinals

James(GAC) defeated Olson(Aug) 6-0, 6-0
Crouser(STU) defeated Heller(Carl) 6-0, 5-7, 6-1
Roisom(Conc) defeated Hall(Beth) 6-3, 6-1
Horsch(UST) defeated Prochnow(STO) 6-1, 6-2

Semifinals

Crouser(STU) defeated James(GAC) 7-6, 6-4
Horsch(UST) defeated Roisom(Conc) 6-2, 6-1

Finals

Horsch(UST) defeated Crouser(STU) 6-4, 6-1

#4 Singles

First Round

Roseth(UST) defeated Lorenz(Aug) 6-1, 6-0
Jeffers(Conc) defeated Reed(SMU) 6-1, 6-4


Quarterfinals

Colby(GAC) defeated Pihl(Beth) 6-2, 6-3
Roseth(UST) defeated Binstadt(Carl) 6-2, 6-1
Spinner( SJU) defeated Jeffers(Conc) 6-4, 6-2
Aasen(STO) defeated Johnson(Mac) 6-1, 6-0


Semifinals

Roseth(UST) defeated Colby(GAC) 7-5, 1-6, 6-3
Spinner( SJU) defeated Aasen(STO) 6-2, 6-3

Finals

Spinner(SJU) defeated Roseth(UST) 6-3, 3-6, 6-2

 

#5 Singles

First Round

Beckerman(Conc) defeated Hyncliffe(Ham) 6-0, 6-0
Challappa(Carl) defeated Vanderwel(Mac) 6-2, 6-2

Quarterfinals

Gustafson(GAC) defeated Besek(SMU) 6-0, 6-0
Beckerman(Conc) defeated Nelson(STO) 6-3, 6-2
Ray(SJU) defeated Challappa(Carl) 6-4, 6-2
Marasco(UST) defeated Peterson(Beth) 6-4, 6-1


Semifinals

Gustafson(GAC) defeated Beckerman(Conc) 6-0, 6-0
Marasco(UST) defeated Ray(SJU) 6-4, 4-6, 6-1

Finals

Marasco(UST) defeated Gustafson(GAC) 6-4, 2-6, 7-5

#6 Singles

First Round

Roemer(SJU) defeated Madison(Conc) 7-5, 6-2
Stein(Beth) defeated Pearson(Aug)


Quarterfinals

Boland(UST) defeated Anello(SMU) 6-0, 6-2
Roemer(SJU) defeated Koenigs(Carl) 6-7, 6-2, 6-2
Derksen(STO) defeated Stein(Beth) 6-4, 6-1
Nelson(GAC) defeated Colby(Mac) 6-0, 6-0


Semifinals

Roemer(SJU) defeated Boland(UST) 2-6, 6-4, 7-5
Nelson(GAC) defeated Derksen(STO) 6-0, 6-1

Finals

Nelson(GAC) defeated Roemer(SJU) 6-2, 6-2

#1 Doubles

First Round

Jensen/Peterson defeated Anderson/Smith(Beth) 6-3, 4-6, 6-3
Ericksen/Cabanela(STO) defeated West/Johnson(Mac) 

Quarterfinals

Jussila/Skanse(GAC) defeated Pechman/Ballard(SMU) 6-0, 6-0
Fretzin/Wenderoth(Carl) defeated Jensen/Peterson 6-4, 6-1
Cowles/Fernelius(UST) defeated Ericksen/Cabanela(STO) 
Young/Mayhew(SJU) defeated Olson/Lorenz(Aug)


Semifinals

Jussila/Skanse(GAC) defeated Fretzin/Wenderoth(Carl) 6-1, 6-1
Young/Mayhew(SJU) defeated Cowles/Fernelius(UST) 2-6, 6-1, 7-5

Finals

Jussila/Skanse(GAC) defeated Young/Mayhew(SJU) 1-6, 6-2, 6-1

# 2 Doubles

First Round

Hall/Mork(Beth) defeated Dale/Anello(SMU) 
Shurman/Vanderwel(Mac) defeated Binstadt/Schlanger(Carl)


Quarterfinals

Reid/Lobland(GAC) defeated Martin/Olson(Aug) 6-1, 6-0
Ross/Muench(UST) defeated Hall/Mork(Beth) 6-1, 6-2
Nelson/Aasen(STO) defeated Shurman/Vanderwel(Mac) 6-3, 6-2
Crouser/Ray(SJU) defeated Jeffers/Johnson(Conc) 6-3, 7-5


Semifinals

Reid/Lobland(GAC) defeated Ross/Muench(UST) 6-1, 6-1
Crouser/Ray(SJU) defeated Nelson/Aasen(STO) 6-4, 7-5

Finals

Reid/Lobland(GAC) defeated Crouser/Ray(SJU) 6-1, 6-4

 

#3 Doubles

First Round

Spinner/Young(SJU) defeated Hynchcliffe/Pearson by default
Roisom/Madison(Conc) defeated Besek/Reed(SMU)


Quarterfinals

McCallum/Thompsom(GAC) defeated Peterson/Pihl(Beth) 6-2,6-3
Spinner/Young(SJU) defeated Derksen/Johnson(STO) 2-6, 6-0, 7-5
Roisom/Madison(Conc) defeated Heller/Morris(Carl) 7-6
Stender/Horsch(UST) defeated Colby/Brueck(Mac) 6-0,6-0


Semifinals

McCallum/Thompsom(GAC) defeated Spinner/Young(SJU) 6-4, 6-4
Stender/Horsch(UST) defeated Roisom/Madison(Conc) 6-4, 6-4

Finals

McCallum/Thompsom(GAC) defeated Stender/Horsch(UST) 6-4, 6-4