1994 MIAC Men's Tennis Tournament

Championship Matches:

Singles

No. 1--Paley(St. Thomas) def Jeffries(GAC) 6-4, 6-4

No. 2--Howe(GAC) def Trinh(Bethel) 6-3, 6-1

No. 3--CarlsonGAC) def Sweeney(St.Johns) 6-2, 6-3

No. 4--Benninghoff(GAC) def Chubaty(St. Thomas) 6-4, 6-1

No. 5--Haddorff(GAC) def Ackermann(St. Thomas) 7-6, 6-1

No. 6--Stout(GAC) def Montermini(St.Thomas) 7-5, 6-7, 6-4

Doubles

No. 1--Ross/Carlson(GAC) def Paley/Marasco(St.Thomas) 6-2, 6-2

No. 2--Jeffries/Howe(GAC) def Ackermann/Chubaty(St.Thomas) 6-4, 6-4

No. 3--Stout/Beduhn(GAC) def Sweeney/Feddema(St. Johns) 6-3, 6-3

 

Results from each round:

#1 Singles

First Round

Paley(St.Thomas)-BYE
Wortmann(Carleton) def Aney(St. Marys) 6-1, 6-3
Beckermann(Concordia)-BYE
Pihl(Bethel)-BYE
Crouser(St.Johns)-BYE
Jones(Hamline)
Huemoeller(St.Olaf) def Chikuhwa(Macalaster) 6-2, 1-6, 6-3
Jeffries(GAC)-BYE

Quarterfinals

Paley(St.Thomas) def Wortmann(Carleton) 6-0, 6-3
Pihl(Bethel) def Beckermann(Concordia) 6-4, 6-4
Crouser(St.Johns) def Jones(Hamline) 6-1, 6-4
Jeffries(GAC) def Huemoeller(St.Olaf) 6-2, 6-1

Semifinals

Paley(St.Thomas) def Pihl(Bethel) 6-0, 6-1
Jeffries(GAC) def Crouser(St.Johns) 6-4, 6-4

Finals

Paley(St. Thomas) def Jeffries(GAC) 6-4, 6-4

 

 

#2 Singles

First Round

Marasco(St. Thomas)-BYE
Morris(Carleton) def Capdevila(St. Marys) 6-3, 6-4
Groskreutz(Concordia)-BYE
Trinh(Bethel)-BYE
Amelotte(St. Olaf)-BYE
Bjurlin(Hamline)-BYE
Thomas(St. Johns) def Ananthon(Macalaster)
Howe(GAC)-BYE


Quarterfinals

Marasco(St. Thomas) def Morris(Carleton) 7-6, 5-7, 7-6
Trinh(Bethel) def Groskreutz(Concordia)
Amelotte(St. Olaf) def Bjurlin(Hamline) 6-1, 6-3
Howe(GAC) def Thomas(St. Johns) 6-0, 6-1


Semifinals

Trinh(Bethel) def Marasco(St. Thomas) 6-7, 7-6, 7-6
Howe(GAC) def Amelotte(St. Olaf) 6-4, 6-2

Finals

Howe(GAC) def Trinh(Bethel) 6-3, 6-1

 

 

#3 Singles

First Round

Sweeney(St. Johns)-BYE
Kirk(Carleton) def Bundgaard(Concordia) 6-2, 6-1
Gutmann(Macalaster)-BYE
Hauer(St. Thomas)-BYE
Hedin(Hamline)-BYE
Peterson(Bethel)-BYE
Sagedahl(St. Olaf) def Ogle(St. Marys) 6-3, 6-4
Carlson(GAC)-BYE


Quarterfinals

Sweeney(St. Johns) def Kirk(Carleton) 6-3, 6-1
Hauer(St. Thomas) def Gutmann(Macalaster) 6-4, 6-2
Peterson(Bethel) def Hedin(Hamline) 
Carlson(GAC) def Sagedahl(St. Olaf) 6-1, 7-5


Semifinals

Sweeney(St. Johns) def Hauer(St. Thomas) 6-0, 1-6, 6-4
Carlson(GAC) def Peterson(Bethel) 6-0, 3-6, 6-2

Finals

CarlsonGAC) def Sweeney(St.Johns) 6-2, 6-3

 

#4 Singles

First Round

Benninghoff(GAC)-BYE
Fiege(Carleton) def Ziegenfuss(Macalaster) 6-0, 6-0
Buckhouse(Concordia)-BYE
Mork(Bethel)-BYE
Feddema(St. Johns)-BYE
Sheffert(Hamline)-BYE
Arvidson(St. Olaf) def Anello(St.Marys) 6-3, 6-0
Chubaty(St.Thomas)-BYE


Quarterfinals

Benninghoff(GAC) def Fiege(Carleton) 6-3, 6-3
Mork(Bethel) def Buckhouse(Concordia) 6-1, 6-1
Feddema(St. Johns) def Sheffert(Hamline) 6-1, 6-1
Chubaty(St.Thomas) def Arvidson(St. Olaf) 6-1, 7-6


Semifinals

Benninghoff(GAC) def Mork(Bethel) 7-5, 6-2
Chubaty(St.Thomas) def Feddema(St. Johns) 6-1, 6-2

Finals

Benninghoff(GAC) def Chubaty(St. Thomas) 6-4, 6-1

 

#5 Singles

First Round

Ackermann(St.Thomas)-BYE
Posey(Bethel) def Michaud(Hamline) 6-4, 7-5
Olson(Concordia)-BYE
Hegard(St. Marys)-BYE
Amindon(St. Johns)-BYE
Copenhaver(Carleton)-BYE
Haakenson(St. Olaf) def Handeen(Macalaster) 6-3, 6-4
Haddorff(GAC)-BYE


Quarterfinals

Ackermann(St.Thomas) def Posey(Bethel) 6-1, 6-1
Hegard(St. Marys) def Olson(Concordia) 6-1, 6-0
Amindon(St. Johns) def Copenhaver(Carleton) 6-3, 6-4
Haddorff(GAC) def Haakenson(St. Olaf) 7-5, 6-0


Semifinals

Ackermann(St.Thomas) def Hegard(St. Marys) 7-6, 6-2
Haddorff(GAC) def Amindon(St. Johns) 6-7(6), 6-4, 6-1

Finals

Haddorff(GAC) def Ackermann(St. Thomas) 7-6, 6-1

#6 Singles

First Round

Anderson(St. Johns)-BYE
Peterson(Bethel) def Thorn(Concordia) 6-1, 6-0
Law(Hamline)-BYE
Montermini(St. Thomas)-BYE
Pribilia(Carleton)-BYE
Robertson(Macalaster)-BYE
Welty(St. Olaf) def Searles(St. Marys)
Stout(GAC)-BYE

Quarterfinals

Anderson(St. Johns) def Peterson(Bethel) 6-1, 6-2
Montermini(St. Thomas) def Law(Hamline) 6-0, 6-0
Pribilia(Carleton) def Robertson(Macalaster) 6-0, 6-1
Stout(GAC) def Welty(St. Olaf) 6-0, 6-2

Semifinals

Montermini(St. Thomas) def Anderson(St. Johns) 4-6, 6-2, 7-5
Stout(GAC) def Pribilia(Carleton)7-6(5), 6-3

Finals

Stout(GAC) def Montermini(St.Thomas) 7-5, 6-7, 6-4

 

#1 Doubles

First Round

Paley/Marasco(St.Thomas)-BYE
Crouser/Thomas(St. Johns) def Gutmann/Ananthon(Macalaster)
Jones/Bjurlin(Hamline)-BYE
Morris/Wortmann(Carleton)-BYE
Pihl/Mork(Bethel)-BYE
Amelotte/Huemoeller(St. Olaf)-BYE
Beckman/Groskruetz(Concordia) def Aney/Ogle(St. Marys)
Carlson/Ross(GAC)-BYE

Quarterfinals

Paley/Marasco(St.Thomas) def Crouser/Thomas(St. Johns) 6-4, 6-3
Morris/Wortmann(Carleton) def Jones/Bjurlin(Hamline) 6-3, 6-4
Amelotte/Huemoeller(St. Olaf) def Pihl/Mork(Bethel) 7-5, 3-6, 7-6
Carlson/Ross(GAC) def Beckman/Groskruetz(Concordia) 6-2, 6-2


Semifinals

Paley/Marasco(St.Thomas) def Morris/Wortmann(Carleton) 5-7, 6-1, 6-2
Carlson/Ross(GAC) def Amelotte/Huemoeller(St. Olaf) 6-0, 6-1

Finals

Ross/Carlson(GAC) def Paley/Marasco(St.Thomas) 6-2, 6-2

 

# 2 Doubles

First Round

Jeffries/Howe(GAC)-BYE
Bundgaard/Buckhouse(Concordia) def Michaud/Sheffert(Hamline)
Peterson/Trinh(Bethel)-BYE
Kirk/Copenhaver(Carleton)-BYE
Ackerman/Chubaty(St. Thomas)-BYE
Chikuhwa/Gluehovic(Macalaster)-BYE
Mickelson/Arvidson(St. Olaf) def Capdevila/Anello(St. Marys) 6-3, 7-6
Anderson/Amindon(St.Johns)-BYE


Quarterfinals

Jeffries/Howe(GAC) def Bundgaard/Buckhouse(Concordia) 6-0, 6-2
Kirk/Copenhaver(Carleton) def Peterson/Trinh(Bethel) 7-6, 6-3
Ackerman/Chubaty(St. Thomas) def Chikuhwa/Gluehovic(Macalaster) 6-2, 6-3
Anderson/Amindon(St.Johns) def Mickelson/Arvidson(St. Olaf) 6-3, 7-5


Semifinals

Jeffries/Howe(GAC) def Kirk/Copenhaver(Carleton) 6-0, 6-1
Anderson/Amindon(St.Johns) def Ackerman/Chubaty(St. Thomas) 6-4, 7-5

Finals

Jeffries/Howe(GAC) def Ackermann/Chubaty(St.Thomas) 6-4, 6-4

 

#3 Doubles

First Round

Stout/Beduhn(GAC)-BYE
Taylor/Hegard(St. Marys) def Posey/Schmidt(Bethel) 6-2, 6-0
Robertson/Ziegenfuss(Macalaster)-BYE
Hauer/Montermini(St. Thomas)-BYE
Fiege/Crow(Carleton)-BYE
Hedin/Law(Hamline)-BYE
Sagedahl/Mennes(St. Olaf) def Olson/Thorn(Concordia) 6-1, 6-1
Sweeney/Feddema(St. Johns)-BYE

Quarterfinals

Stout/Beduhn(GAC) def Taylor/Hegard(St. Marys) 6-3, 6-0
Hauer/Montermini(St. Thomas) def Robertson/Ziegenfuss(Macalaster) 6-1, 6-1
Fiege/Crow(Carleton) def Hedin/Law(Hamline) 6-0, 6-0
Sweeney/Feddema(St. Johns) def Sagedahl/Mennes(St. Olaf) 6-4, 6-4


Semifinals

Stout/Beduhn(GAC) def Hauer/Montermini(St. Thomas) 7-6, 6-1
Sweeney/Feddema(St. Johns) def Fiege/Crow(Carleton) 6-1, 6-3

Finals

Stout/Beduhn(GAC) def Sweeney/Feddema(St. Johns) 6-3, 6-3