MIAC Men's Indoor Championships

Carleton College, Northfield

March 5-6, 2010

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on women



55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

55 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 John Kelly, Jr, Saint Mary's 6.59Q 2 Matt Dvorak, So, Gustavus 6.64q 3 Alen Bobaric, Fr, Bethel 6.77 4 Jon Raberg, So, Carleton 6.78 5 Dan Holmgren, Jr, Hamline 6.80 6 Colby Citrowske, Jr, Gustavus 6.80 7 Chris Phillips, So, Saint John's 6.84 8 Philipp Roye, Fr, Saint John's 7.01 Round 1, Heat 2 1 Nick Ward, Jr, Augsburg 6.46Q NCAA provisional 2 Reggie Woods, Fr, St. Olaf 6.61q 3 Kendrick Hall, Fr, Gustavus 6.68q 4 Nathan Sayler, Fr, Bethel 6.76 5 Orlando Sanchez, Fr, Hamline 6.83 6 Phillip Beardsly-Schoon, Fr, St. Olaf 6.84 7 Brady O'Brien, Fr, Saint John's 6.87 8 Gil Millette, Fr, Augsburg 6.88 Round 1, Heat 3 1 William Totimuh, Fr, St. Olaf 6.60Q 2 Sam Moen, Sr, St. Thomas 6.66q 3 Tom Mammen, So, Concordia Moorhead 6.67q 4 Josh Wallert, Sr, Saint John's 6.78 5 Tylor Erickson, Fr, Saint John's 6.80 6 Josiah Ryks, Sr, Saint Mary's 6.84 7 Adam Gentner, Sr, Saint John's 6.86 8 Kegan Sunderland, Fr, Hamline 6.87 Final 1 Nick Ward, Jr, Augsburg 6.48 2 William Totimuh, Fr, St. Olaf 6.56 3 John Kelly, Jr, Saint Mary's 6.59 4 Matt Dvorak, So, Gustavus 6.60 5 Sam Moen, Sr, St. Thomas 6.63 6 Tom Mammen, So, Concordia Moorhead 6.72 7 Reggie Woods, Fr, St. Olaf 6.80 8 Kendrick Hall, Fr, Gustavus 6.80
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

200 Meter Dash 1 Andy Marnach, Sr, Hamline 22.63 H3 2 Patrick Jager, Sr, St. Thomas 22.70 H4 3 Brent Nelson, Sr, Hamline 22.71 H4 4 Jordan Spronk, So, Bethel 22.72 H1 5 Rick Wolke, So, Augsburg 22.74 H3 6 Christian Swanberg, Jr, Hamline 22.90 H2 7 John Kelly, Jr, Saint Mary's 22.95 H2 8 Eric Rhode, Sr, Bethel 23.04 H1 9 Cole Carlson, Sr, Gustavus 23.06 H1 10 Tom Mammen, So, Concordia Moorhead 23.09 H4 11 Zach Dahl, Sr, Bethel 23.15 H2 12 Nick Ward, Jr, Augsburg 23.20 H3 13 Mark Stockhowe, Jr, Bethel 23.38 H3 14 Joe Rohlfing, Sr, St. Thomas 23.41 H3 15 Gavin Woodland, Fr, Bethel 23.48 H4 16 Sam Moen, Sr, St. Thomas 23.76 H4 17 Luke Boehm, Fr, Saint John's 23.82 H2 18 Justin Horner, Jr, St. Thomas 23.88 H3 19 Andrew Kincheloe, So, St. Thomas 23.91 H1 20 Luke Hvidston, Jr, Concordia Moorhead 24.00 H1 21 Tony Reed, Sr, Gustavus 24.07 H2 22 Philipp Roye, Fr, Saint John's 24.35 H1 23 David Schutt, Sr, Gustavus 24.45 H2 Joel Quick, Jr, Bethel DNC H4
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

400 Meter Dash 1 Eric Rhode, Sr, Bethel 49.92 H3 2 Cole Carlson, Sr, Gustavus 50.03 H3 3 Patrick Jager, Sr, St. Thomas 50.07 H3 4 Rob LeMay, Fr, Bethel 50.46 H1 5 Eric Lois, Fr, St. Thomas 50.62 H2 6 Andy Marnach, Sr, Hamline 50.81 H2 7 Reggie Woods, Fr, St. Olaf 50.82 H1 8 Christian Swanberg, Jr, Hamline 50.83 H1 9 Rick Wolke, So, Augsburg 50.94 H1 10 James Strand, Sr, Augsburg 50.95 H3 11 Brent Nelson, Sr, Hamline 51.15 H2 12 Josiah Ryks, Sr, Saint Mary's 51.73 H3 13 Gavin Woodland, Fr, Bethel 51.81 H2 14 John Bye, Fr, Concordia Moorhead 52.10 H1 15 Mark Stockhowe, Jr, Bethel 52.33 H2 16 Luke Boehm, Fr, Saint John's 52.38 H1 Tyson Molitor, Jr, Hamline DQ H2 Joel Quick, Jr, Bethel DNC H3
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

600 Yard Dash 1 Max Hanson, Sr, Gustavus 1:11.48 H3 Recreation Center record Was 1:12.47; Mike Baker, Hamline, 2002 Meet record Was 1:12.35; Tom Cruse, St. Olaf, 2005 2 Tyson Molitor, Jr, Hamline 1:13.14 H3 3 Cole Carlson, Sr, Gustavus 1:13.16 H3 4 Matthew Griswold, Jr, St. Thomas 1:13.65 H3 5 Zach Schlegel, So, Bethel 1:13.93 H3 6 Michael Sanders, Sr, Carleton 1:14.00 H3 7 Matthew Schafer, Fr, Augsburg 1:14.67 H2 8 Matt Neufeld, Jr, Bethel 1:15.00 H1 9 Christian Willman, Fr, Hamline 1:15.08 H1 10 Dennis Meints, Jr, Bethel 1:15.41 H1 11 Ben Yorkovich, So, St. Thomas 1:15.79 H2 12 Tyler Etheridge, Sr, Saint John's 1:15.99 H2 13 Dan Varley, Sr, St. Olaf 1:16.25 H2 14 Brian Tomlinson, Fr, St. Olaf 1:16.32 H2 15 Troy Henne, Sr, Concordia Moorhead 1:16.76 H1 16 David Haugen, Jr, Concordia Moorhead 1:17.15 H1 17 Brant Luehman, Sr, Hamline 1:17.28 H1 Rob LeMay, Fr, Bethel DQ H2
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

800 Meter Run 1 Max Hanson, Sr, Gustavus 1:52.54 H3 Recreation Center record Was 1:54.26; Pat Lehman, MSU, 2004 Meet record Was 1:53.92; Eric Hudson, St. Thomas; 1992 NCAA automatic NCAA provisional 2 Mike Hutton, So, St. Thomas 1:53.14 H3 Recreation Center record Meet record NCAA provisional 3 Michael Sanders, Sr, Carleton 1:55.50 H3 4 Dennis Meints, Jr, Bethel 1:55.95 H3 5 Matthew Schafer, Fr, Augsburg 1:56.24 H3 6 David Anderson, Sr, St. Olaf 1:56.69 H3 7 Ian Campbell, So, Hamline 1:57.68 H3 8 Dan Varley, Sr, St. Olaf 1:58.67 H2 9 Nathan Swenson, Sr, St. Olaf 2:00.28 H2 10 Will Roberson, So, St. Thomas 2:00.49 H2 11 Michael Mittelsteadt, So, St. Olaf 2:01.21 H2 12 Scott Anderson, Fr, Concordia Moorhead 2:01.42 H1 13 Eric Juven, Sr, Concordia Moorhead 2:01.63 H1 14 Stu Lombardo, Fr, St. Thomas 2:02.44 H2 15 Ben Jacobson, Fr, Concordia Moorhead 2:02.62 H1 16 Justin Lund, Jr, Gustavus 2:04.15 H2 17 Bryan Hulse, Fr, St. Olaf 2:05.82 H1 18 Andrew Boeddeker, Sr, Bethel 2:06.46 H1 19 Paul Schoeneberger, Jr, Saint John's 2:07.45 H1 20 Matt McKeever, So, Bethel 2:08.21 H1 21 Cristian Raether, So, Gustavus 2:08.79 H2
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

1000 Meter Run 1 Mike Hutton, So, St. Thomas 2:33.14 H3 2 Ian Campbell, So, Hamline 2:34.29 H3 3 Jamison Hull, Sr, Hamline 2:34.47 H2 4 Carson Smith, Jr, Gustavus 2:34.88 H2 5 Tim Lillehaugen, Fr, St. Olaf 2:34.97 H2 6 John Kennedy, Sr, Gustavus 2:35.02 H3 7 Crawford Hubbell, So, St. Thomas 2:35.94 H2 8 George Williams, Sr, St. Thomas 2:36.32 H3 9 Reid Gilbertson, So, St. Olaf 2:36.36 H3 10 Ruairi Moynihan, So, Saint John's 2:36.42 H3 11 Zach Haskins, Fr, Bethel 2:36.75 H2 12 Brendan Ruter, Fr, Hamline 2:36.92 H2 13 Jimmy Backes, Jr, Saint John's 2:37.25 H2 14 Benjamin Wilson, Jr, St. Olaf 2:37.76 H3 15 Matt McKeever, So, Bethel 2:38.41 H1 16 Nathan Swenson, Sr, St. Olaf 2:38.90 H1 17 Will Roberson, So, St. Thomas 2:39.07 H1 18 Josh Campbell, Fr, Carleton 2:39.68 H2 19 Chris Reisdorfer, Fr, Hamline 2:40.02 H1 20 Aaron Hirsh, Fr, Carleton 2:40.44 H1 21 Scott Anderson, Fr, Concordia Moorhead 2:41.03 H1 22 Andrew Boeddeker, Sr, Bethel 2:41.73 H1 23 Greg Dowe, Sr, St. Thomas 2:43.48 H3 24 Tony Fremling, So, Augsburg 2:44.43 H1
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Mile Run 1 Dan Greeno, Sr, Bethel 4:15.50 H3 Recreation Center record Was 4:17.62; David Borner, Bethel, 2005 Meet record Was 4:16.29; Neil Atzinger, St. Thomas, 2008 NCAA provisional 2 Reid Gilbertson, So, St. Olaf 4:17.74 H3 3 Wade Ekstrom, Sr, Macalester 4:18.66 H3 4 Jack Diechert, So, Hamline 4:19.23 H3 5 Benjamin Wilson, Jr, St. Olaf 4:19.91 H3 6 Chris Massey, Fr, St. Olaf 4:21.00 H3 7 George Williams, Sr, St. Thomas 4:22.47 H3 8 Joe Kilkus, Sr, Saint John's 4:31.04 H3 9 Josh Gunderson, Sr, Saint John's 4:31.71 H2 10 Andrew Clasen, So, Saint John's 4:32.26 H2 11 Aaron Hirsh, Fr, Carleton 4:32.70 H2 12 Chris Reisdorfer, Fr, Hamline 4:33.62 H2 13 Kian Flynn, So, Carleton 4:33.63 H3 14 Chris Marshall, Sr, Carleton 4:33.99 H2 15 Jordan Fladland, So, Saint John's 4:34.01 H1 16 Jeremy Kuhn, Jr, Gustavus 4:34.48 H2 17 Josh Campbell, Fr, Carleton 4:34.79 H1 18 Kellen McMillen, Fr, St. Olaf 4:36.79 H1 19 Andrew Boeddeker, Sr, Bethel 4:36.91 H1 20 Benjamin Bayer, Jr, St. Olaf 4:37.23 H2 21 Matt McKeever, So, Bethel 4:37.34 H1 22 Brandon Huether, Sr, Concordia Moorhead 4:37.76 H1 23 Joe Schubert, Jr, Macalester 4:40.98 H1 24 Paul Schoeneberger, Jr, Saint John's 4:41.14 H2 25 Joel McDougall, So, Bethel 4:45.17 H2 26 Reid McMurry, Fr, Carleton 4:48.56 H1 Matthew Perkovich, So, St. Olaf DNC H1
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

3000 Meter Run 1 Dan Greeno, Sr, Bethel 8:34.26 H2 2 Ben Sathre, So, St. Thomas 8:38.43 H2 3 Dobuol Ruon, Jr, St. Olaf 8:38.79 H2 4 Ian Bauer, Sr, Hamline 8:43.90 H2 5 Chris Massey, Fr, St. Olaf 8:45.45 H2 6 Tom Sederquist, So, Concordia Moorhead 8:48.76 H2 7 Tyler Iverson, So, St. Thomas 8:50.36 H2 8 Adrian Swanson, Jr, St. Olaf 8:53.61 H2 9 Ellis Richardson, So, Hamline 8:54.90 H1 10 Dustin Franta, Jr, Saint John's 8:55.84 H1 11 Ollie St. John, So, Macalester 8:56.01 H1 12 Brent Haglund, Sr, Augsburg 8:57.44 H2 13 Nate Walker, Fr, Hamline 8:57.78 H1 14 John Davis, Jr, Carleton 8:58.27 H1 15 Victor Sanchez, Sr, Augsburg 8:58.48 H2 16 Mike Connell, Sr, St. Thomas 8:59.46 H2 17 Andrew Johnson, Jr, Hamline 9:00.97 H1 18 Devin Monson, So, Hamline 9:01.22 H2 19 David Forster, Jr, Saint John's 9:02.00 H1 20 Jacob Marotz, Sr, St. Olaf 9:02.72 H2 21 Jeremy Kuhn, Jr, Gustavus 9:03.02 H1 22 Chris Marshall, Sr, Carleton 9:10.71 H1 23 Bobby Davis, Fr, Carleton 9:12.47 H1 24 Chris Rivers, Sr, St. Olaf 9:12.50 H1 25 Wade Ekstrom, Sr, Macalester 9:15.58 H2 26 Shane Wyborny, Sr, Augsburg 9:19.85 H1 27 Alex Thornton, So, Gustavus 9:28.27 H1 Carl Biggers, So, Macalester DNC H1 Dale Dybvig, Jr, Macalester DNC H1 Jack Diechert, So, Hamline DNC H2
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

5000 Meter Run 1 Ian Bauer, Sr, Hamline 14:52.94 NCAA provisional 2 Ben Sathre, So, St. Thomas 14:54.25 3 Devin Monson, So, Hamline 15:09.65 4 Tom Sederquist, So, Concordia Moorhead 15:11.39 5 Brent Haglund, Sr, Augsburg 15:14.33 6 Jacob Marotz, Sr, St. Olaf 15:20.68 7 Ellis Richardson, So, Hamline 15:21.98 8 John Davis, Jr, Carleton 15:25.90 9 Adrian Swanson, Jr, St. Olaf 15:26.17 10 Dustin Franta, Jr, Saint John's 15:27.80 11 Victor Sanchez, Sr, Augsburg 15:29.51 12 Mike Connell, Sr, St. Thomas 15:29.94 13 David Forster, Jr, Saint John's 15:52.48 14 Bobby Davis, Fr, Carleton 15:53.69 15 Andrew Johnson, Jr, Hamline 15:55.86 16 Mark Bartley, So, Gustavus 16:07.66 17 Nick Ross, Jr, Gustavus 16:09.25 Carl Biggers, So, Macalester DNF
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Adam Horkey, Sr, Augsburg 7.92Q 2 Alex Rosselli, Sr, Macalester 8.22q 3 Cameron Roemhildt, Sr, St. Thomas 8.31 4 Dylan Bothun, Jr, Carleton 8.35 5 Marly Simmons, Sr, Concordia Moorhead 8.46 6 Gavin Yseth, Fr, St. Thomas 8.51 7 Evan Taylor, So, Gustavus 8.56 8 Derek Rausch, Fr, Saint John's 8.57 Round 1, Heat 2 1 Matthew Griswold, Jr, St. Thomas 7.91Q 2 Ty Martin, Jr, Carleton 8.06q 3 David Nestrud, Sr, Augsburg 8.34 4 Curt Van Asten, Sr, Saint Mary's 8.45 5 Zach Hansen, Fr, Hamline 8.47 6 Nate Jans, Fr, Saint John's 8.62 7 Matt Reeve, Jr, Saint John's 8.69 Jeff Bakke, Sr, Concordia Moorhead DNC Round 1, Heat 3 1 Taylor Ferda, Sr, Bethel 7.68Q NCAA provisional 2 Gabe Kleinschmidt, So, Bethel 8.06q 3 Matt Warhol, Jr, Hamline 8.07q 4 Logan Schwinghammer, So, Saint John's 8.29q 5 Joe Concannon, Fr, Carleton 8.41 6 Mark Geskermann, Sr, St. Thomas 8.75 7 Dan Maxbauer, Jr, Saint John's 9.13 8 John Bye, Fr, Concordia Moorhead 9.19 Final 1 Taylor Ferda, Sr, Bethel 7.66 NCAA provisional 2 Matthew Griswold, Jr, St. Thomas 7.80 3 Adam Horkey, Sr, Augsburg 7.94 4 Gabe Kleinschmidt, So, Bethel 8.03 5 Ty Martin, Jr, Carleton 8.07 6 Matt Warhol, Jr, Hamline 8.17 7 Logan Schwinghammer, So, Saint John's 8.32 8 Alex Rosselli, Sr, Macalester 9.21
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

800 Meter Relay 1 Bethel (Gavin Woodland, Mark Stockhowe, Jordan Spronk, Zach Dahl) 1:30.62 H3 Recreation Center record Was 1:30.94; St. Thomas, 2002 2 Gustavus (Matt Dvorak, Colby Citrowske, David Schutt, Tony Reed) 1:31.49 H3 3 Augsburg (James Strand, Gil Millette, Joe Arnold, Tanner Mitchell) 1:31.71 H3 4 Concordia Moorhead (John Bye, Luke Hvidston, Tom Mammen, Jason Sather) 1:32.04 H3 5 Saint John's (Chris Phillips, Josh Wallert, Caleb Schwecke, Tylor Erickson) 1:32.33 H2 6 St. Olaf (Reggie Woods, Dan Monroe, Peter Johnson, Phillip Beardsly-Schoon) 1:33.50 H2 7 Hamline (Orlando Sanchez, Christian Willman, Dan Holmgren, Paris Richardson) 1:33.75 H1 8 St. Thomas (Joe Rohlfing, Eric Lois, Justin Horner, Sam Moen) 1:34.83 H1 9 Carleton (James Morrissey, Ezra Velazquez, Jordan Butler, Ty Martin) 1:35.94 H2 10 Macalester (Keith Couture, Palmer Fliss, Martin Andersson, Jim Erkel) 1:36.64 H1
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 Bethel (Taylor Ferda, Rob LeMay, Zach Schlegel, Eric Rhode) 3:18.99 H2 Recreation Center record Was 3:19.54; St. Thomas, 2006 Meet record Was 3:19.05; St. Thomas (Hilliard, Ware, Schwietz, Glad), 2003 NCAA provisional 2 St. Thomas (Matthew Griswold, Eric Lois, Mike Hutton, Patrick Jager) 3:19.19 H2 Recreation Center record NCAA provisional 3 Hamline (Andy Marnach, Tyson Molitor, Brant Luehman, Brent Nelson) 3:20.18 H2 NCAA provisional 4 Gustavus (Cole Carlson, Colby Citrowske, John Kennedy, Max Hanson) 3:21.53 H2 5 Augsburg (James Strand, Joe Arnold, Matthew Schafer, Rick Wolke) 3:25.01 H2 6 St. Olaf (Reggie Woods, Isaac Tut, Reid Gilbertson, Brian Tomlinson) 3:27.79 H2 7 Saint Mary's (Benton Kodet, Curt Van Asten, Josiah Ryks, John Kelly) 3:29.61 H1 8 Saint John's (Caleb Schwecke, Josh Wallert, Luke Boehm, Tyler Etheridge) 3:30.20 H1 9 Concordia Moorhead (Troy Henne, David Haugen, John Bye, Jason Sather) 3:30.71 H1 10 Macalester (Keith Couture, Palmer Fliss, Martin Andersson, Jim Erkel) 3:37.85 H1 Carleton (Steven Holley, Joe Concannon, Jordan Butler, Michael Sanders) DQ H1
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Distance Medley Relay 1 Gustavus (John Kennedy, Matt Leeb, Carson Smith, Max Hanson) 10:16.26 Recreation Center record Was 10:27.15; Carleton (Anderson, Weisenborn, Zorn, Sherman), 2001 Meet record Was 10:20.56; St. Olaf (Drahn, Marti, Varley, Ruon), 2008 2 Bethel (Zach Haskins, Zach Schlegel, Matt Neufeld, Dan Greeno) 10:17.83 Betters old Recreation Center record Betters old Meet record 3 Saint John's (Jimmy Backes, Caleb Schwecke, Tyler Etheridge, Ruairi Moynihan) 10:22.04 Betters old Recreation Center record 4 St. Olaf (Tim Lillehaugen, Isaac Tut, Brian Tomlinson, Dobuol Ruon) 10:25.57 Betters old Recreation Center record 5 Hamline (Brendan Ruter, Dan Holmgren, Christian Willman, Jamison Hull) 10:28.96 6 St. Thomas (Crawford Hubbell, Ben Yorkovich, Greg Dowe, Tyler Iverson) 10:31.73 7 Concordia Moorhead (Paul Lillehaugen, Tyler Spiczka, David Haugen, Brad McConn) 10:51.21 8 Macalester (Dale Dybvig, Martin Andersson, Wade Ekstrom, Ollie St. John) 10:54.11 9 Saint Mary's (Peter Borash, Jake Traxler, Curt Van Asten, Benton Kodet) 10:54.38 10 Augsburg (Tony Fremling, Tanner Mitchell, Ethan Gutzmann, Shane Wyborny) 11:06.58 11 Carleton (Aaron Hirsh, Jordan Butler, Reid McMurry, Josh Campbell) 11:19.52
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Eyo Ekpo, Fr, St. Thomas 21-6 3/4 (6.57m)q 2 Nick Ward, Jr, Augsburg 21-4 (6.50m)q 3 Cameron Roemhildt, Sr, St. Thomas 20-10 1/2 (6.36m)q 4 Shane Pantila, Jr, Augsburg 20-10 1/2 (6.36m)q 5 Ben Johnson, So, Hamline 20-8 (6.30m)q 6 Luke Hvidston, Jr, Concordia Moorhead 20-5 3/4 (6.24m)q 7 Sam Kovar, So, St. Thomas 20-3 (6.17m) 8 Carl Stenoien, Jr, Gustavus 19-4 (5.89m) 9 Tyler Spiczka, So, Concordia Moorhead 18-10 3/4 (5.76m) Round 1, Flight 2 1 Andrew Million, Fr, Saint John's 21-6 1/4 (6.56m)q 2 Sam Moen, Sr, St. Thomas 21-0 1/2 (6.41m)q 3 C J. Dale, Fr, Carleton 20-7 1/4 (6.28m)q 4 Brian Peterson, Fr, Saint John's 20-5 3/4 (6.24m)q 5 Rob Floren, So, Saint John's 20-4 1/4 (6.20m) 6 Seth Lage, Fr, Concordia Moorhead 20-3 1/2 (6.18m) 7 Kegan Sunderland, Fr, Hamline 19-9 1/2 (6.03m) 8 Nik Hawley, So, Hamline 19-4 3/4 (5.91m) 9 Brendan Gorman, Jr, Saint John's 18-5 3/4 (5.63m) Final 1 Nick Ward, Jr, Augsburg 22-10 (6.96m) (P, 6.50, 6.41, 6.73, 6.35, 6.96) NCAA provisional 2 Eyo Ekpo, Fr, St. Thomas 21-9 (6.63m) (6.41, 6.57, 6.48, F, 6.63, F) 3 Andrew Million, Fr, Saint John's 21-6 1/4 (6.56m) (6.56, 6.40, F, 6.31, 6.54, F) 4 Luke Hvidston, Jr, Concordia Moorhead 21-2 3/4 (6.47m) (6.24, 6.19, 6.12, 6.47, 6.29, 6.28) 5 Cameron Roemhildt, Sr, St. Thomas 21-2 1/2 (6.46m) (F, 6.20, 6.36, 6.26, 6.46, 6.07) 6 Shane Pantila, Jr, Augsburg 21-0 3/4 (6.42m) (5.89, 6.36, 6.16, 6.42, 6.26, P) 7 Sam Moen, Sr, St. Thomas 21-0 1/2 (6.41m) (6.30, 6.24, 6.41, 6.41, 6.17, 6.12) 8 Ben Johnson, So, Hamline 20-9 3/4 (6.34m) (F, 6.30, 6.00, 6.34, 6.34, F) 9 Brian Peterson, Fr, Saint John's 20-8 1/2 (6.31m) (6.19, 6.15, 6.24, 6.31, 6.07, 6.24) 10 C J. Dale, Fr, Carleton 20-7 1/4 (6.28m) (6.02, 6.05, 6.28, F, 5.93, F)
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Ben Johnson, So, Hamline 44-9 (13.64m)q 2 Felix Okoth, So, Concordia Moorhead 44-0 3/4 (13.43m)q 3 Emmanuel Marcellino, So, Augsburg 43-8 3/4 (13.33m)q 4 Matthew Griswold, Jr, St. Thomas 43-2 1/2 (13.17m)q 5 Tyler Martin, Fr, Saint John's 42-9 1/2 (13.04m)q 6 Rob Floren, So, Saint John's 42-4 1/4 (12.91m)q 7 Colin Rust, Sr, Gustavus 41-7 1/4 (12.68m) 8 Carl Stenoien, Jr, Gustavus 39-6 1/2 (12.05m) 9 Dan Thorson, So, Concordia Moorhead 39-0 1/4 (11.89m) Round 1, Flight 2 1 Eyo Ekpo, Fr, St. Thomas 47-10 3/4 (14.60m)q Recreation Center record Was 46-6 3/4 (14.19m); Kajerero Ssebbaale, Macalester, 2002 NCAA provisional 2 Shane Pantila, Jr, Augsburg 44-6 3/4 (13.58m)q 3 Dan Johnson, Jr, Hamline 42-9 3/4 (13.05m)q 4 Christian Kibler, Fr, Hamline 42-2 (12.85m) 5 Andrew Million, Fr, Saint John's 41-11 1/2 (12.79m) 6 Seth Norberg, So, Augsburg 41-3 (12.57m) 7 Brian Peterson, Fr, Saint John's 41-0 1/2 (12.51m) 8 C J. Dale, Fr, Carleton 40-7 3/4 (12.39m) 9 Brady O'Brien, Fr, Saint John's 40-6 (12.34m) Cameron Roemhildt, Sr, St. Thomas ND Final 1 Eyo Ekpo, Fr, St. Thomas 47-10 3/4 (14.60m) (F, 13.92, 14.60, P, P, P) Recreation Center record NCAA provisional 2 Ben Johnson, So, Hamline 46-5 1/4 (14.15m) (13.54, 13.20, 13.64, 13.78, 14.15, 14.02) NCAA provisional 3 Felix Okoth, So, Concordia Moorhead 45-1 (13.74m) (13.02, 13.30, 13.43, 13.67, 13.74, F) 4 Emmanuel Marcellino, So, Augsburg 44-8 3/4 (13.63m) (13.33, F, 12.78, F, 13.63, 13.42) 5 Shane Pantila, Jr, Augsburg 44-6 3/4 (13.58m) (13.58, 13.17, P, P, P, F) 6 Dan Johnson, Jr, Hamline 43-4 1/4 (13.21m) (12.68, 12.93, 13.05, F, 13.05, 13.21) 7 Matthew Griswold, Jr, St. Thomas 43-2 1/2 (13.17m) (12.63, 12.55, 13.17, P, 12.64, P) 8 Tyler Martin, Fr, Saint John's 42-9 1/2 (13.04m) (12.74, F, 13.04, 12.84, 12.56, 12.59) 9 Rob Floren, So, Saint John's 42-4 1/4 (12.91m) (11.88, 12.91, F, 12.33, P, F)
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 John Schantzen, Sr, St. Olaf 53-8 1/4 (16.36m)q NCAA provisional 2 Derall King, Jr, Hamline 53-6 1/4 (16.31m)q NCAA provisional 3 Josh Blaschko, Sr, Hamline 46-8 (14.22m)q 4 Devin Dirth, So, St. Thomas 45-8 (13.92m)q 5 Blake Springman, Jr, Hamline 45-5 1/4 (13.85m)q 6 Brian Anderson, Sr, Gustavus 44-6 (13.56m)q 7 Nick Davis, Sr, Gustavus 43-3 1/4 (13.19m) 8 Chris Pothoven, So, Macalester 42-8 1/4 (13.01m) 9 Tim Juba, Jr, Saint John's 40-3 1/4 (12.27m) Round 1, Flight 2 1 Brennan McKeag, So, Hamline 50-1 3/4 (15.28m)q 2 Bucky Dixon, Fr, Bethel 46-2 1/2 (14.08m)q 3 Nate Bell, Sr, Hamline 45-4 1/2 (13.83m)q 4 Wade Powers, So, Saint John's 43-5 3/4 (13.25m) 5 Cory Tutewohl, So, St. Olaf 43-5 1/4 (13.24m) 6 Matt Benson, So, Gustavus 43-3 1/4 (13.19m) 7 Mikhail Saunders, Fr, Saint John's 42-7 (12.98m) 8 Ben Dvorak, Fr, Hamline 42-0 1/2 (12.81m) 9 Griffin Hayes, Jr, Saint John's 41-0 1/2 (12.51m) Final 1 John Schantzen, Sr, St. Olaf 54-8 3/4 (16.68m) (16.36, 15.94, 15.81, F, 15.92, 16.68) NCAA provisional 2 Derall King, Jr, Hamline 53-6 1/4 (16.31m) (16.31, F, F, F, 15.71, 16.25) NCAA provisional 3 Brennan McKeag, So, Hamline 50-1 3/4 (15.28m) (15.24, 15.28, 14.72, 14.90, 14.45, F) 4 Brian Anderson, Sr, Gustavus 48-2 1/2 (14.69m) (13.18, 13.56, F, 13.66, 14.69, 14.48) 5 Josh Blaschko, Sr, Hamline 47-5 (14.45m) (14.11, 14.22, 14.21, 13.81, 14.45, 14.40) 6 Devin Dirth, So, St. Thomas 47-3 3/4 (14.42m) (13.63, 13.92, 13.48, 14.42, F, 14.01) 7 Bucky Dixon, Fr, Bethel 46-2 1/2 (14.08m) (14.08, F, F, F, 13.78, 13.40) 8 Blake Springman, Jr, Hamline 46-0 1/2 (14.03m) (13.44, 13.85, 13.51, 14.03, 13.59, 14.00) 9 Nate Bell, Sr, Hamline 45-9 (13.94m) (13.67, 13.83, F, F, F, 13.94)
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Weight Throw Round 1, Flight 1 1 Derall King, Jr, Hamline 61-6 1/4 (18.75m)q NCAA automatic NCAA provisional 2 Andrew Brueggen, Jr, Saint Mary's 59-3 (18.06m)q NCAA provisional 3 Aaron Wilkerson, Sr, Hamline 53-11 (16.43m)q 4 Brennan McKeag, So, Hamline 53-10 1/4 (16.41m)q 5 Tim Juba, Jr, Saint John's 50-11 1/2 (15.53m)q 6 Griffin Hayes, Jr, Saint John's 47-11 3/4 (14.62m) 7 Mitch Elliott, So, Bethel 47-10 3/4 (14.60m) 8 Wade Powers, So, Saint John's 46-1 1/4 (14.05m) 9 Ethan Smith, Fr, St. Olaf 40-7 3/4 (12.39m) Round 1, Flight 2 1 Andrew Schlichting, So, Hamline 53-9 3/4 (16.40m)q 2 Nate Bell, Sr, Hamline 53-2 1/4 (16.21m)q 3 John Schantzen, Sr, St. Olaf 50-4 1/2 (15.35m)q 4 Bucky Dixon, Fr, Bethel 48-5 1/4 (14.76m)q 5 Blake Springman, Jr, Hamline 47-11 3/4 (14.62m) 6 Derek Wherley, Sr, Saint Mary's 44-8 1/4 (13.62m) 7 Cory Tutewohl, So, St. Olaf 43-1 3/4 (13.15m) 8 Mark Stice, So, Gustavus 42-10 3/4 (13.07m) Brian Anderson, Sr, Gustavus ND Final 1 Derall King, Jr, Hamline 61-6 1/4 (18.75m) (18.75, F, 17.52, 17.63, F, F) NCAA automatic NCAA provisional 2 Andrew Brueggen, Jr, Saint Mary's 59-3 (18.06m) (17.70, 18.06, 17.84, 18.02, F, F) NCAA provisional 3 Andrew Schlichting, So, Hamline 56-9 1/4 (17.30m) (16.40, 16.12, F, 17.30, F, 16.84) NCAA provisional 4 Tim Juba, Jr, Saint John's 55-9 1/4 (17.00m) (15.53, 15.37, 11.51, F, 17.00, F) NCAA provisional 5 Aaron Wilkerson, Sr, Hamline 55-8 1/2 (16.98m) (16.43, 16.16, 16.30, 16.98, 16.96, F) NCAA provisional 6 Brennan McKeag, So, Hamline 53-10 1/4 (16.41m) (F, 16.41, 15.58, F, F, F) 7 Nate Bell, Sr, Hamline 53-2 1/4 (16.21m) (F, 15.87, 16.21, 15.73, F, F) 8 John Schantzen, Sr, St. Olaf 50-4 1/2 (15.35m) (14.63, 14.81, 15.35, 15.01, 15.19, F) 9 Bucky Dixon, Fr, Bethel 48-5 1/4 (14.76m) (13.99, 14.76, 14.26, F, F, F)
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

High Jump 1 Jay Quick, Jr, Bethel 6-7 1/2 (2.02m) (1.88, 1.93, 1.96, 1.99[2], 2.02) NCAA provisional 2 Eric Atherton, Sr, Bethel 6-6 1/4 (1.99m) 3 Eyo Ekpo, Fr, St. Thomas 6-5 (1.96m) (1.83, 1.88, 1.93, 1.96) 4 Dylan Cheever, Fr, Carleton 6-4 (1.93m) (1.73, 1.78, 1.83, 1.88[2], 1.93[3]) 5 Cameron Roemhildt, Sr, St. Thomas 6-2 (1.88m) (1.73, 1.78, 1.83, 1.88) 5 Joe Rohlfing, Sr, St. Thomas 6-2 (1.88m) (1.78, 1.83, 1.88) 7 Ben Bursaw, Fr, Bethel 6-2 (1.88m) (1.73, 1.78, 1.83, 1.88[2]) 7 Jake Peymann, Jr, Gustavus 6-2 (1.88m) (1.78, 1.83, 1.88[2]) 9 Isaac Thor, Fr, Augsburg 6-0 (1.83m) (1.73, 1.78[2], 1.83) 10 Pat Ecklund, Fr, St. Thomas 6-0 (1.83m) (1.73[2], 1.78[2], 1.83[3]) 11 Matt Reeve, Jr, Saint John's 5-10 (1.78m) (1.73, 1.78) 12 Gavin Yseth, Fr, St. Thomas 5-10 (1.78m) (1.73, 1.78[2]) 13 Kegan Sunderland, Fr, Hamline 5-10 (1.78m) (1.73, 1.78[3]) 14 Carl Stenoien, Jr, Gustavus 5-8 (1.73m) (1.73) Jameson Siegert, Jr, Carleton NH
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Pole Vault 1 Shaise Schuette, Fr, Hamline 15-1 (4.60m) (4.10, 4.25[2], 4.40, 4.50[2], 4.60[2]) 2 Andrew Norman, Jr, Saint John's 14-9 (4.50m) (4.40, 4.50) 3 Gabe Hymer, Fr, Bethel 14-9 (4.50m) (4.25, 4.40[2], 4.50[2]) 4 Andy Edmunds, So, St. Thomas 14-5 1/4 (4.40m) (3.95, 4.10, 4.25[3], 4.40) 5 Evan Franco, Sr, Carleton 14-5 1/4 (4.40m) (3.80, 3.95, 4.10, 4.25[2], 4.40[2]) 6 Anthony Kelly, Sr, St. Thomas 13-11 1/4 (4.25m) (4.10, 4.25) 7 Carl Stenoien, Jr, Gustavus 13-5 1/4 (4.10m) (3.80, 3.95[2], 4.10) 8 Dan Thorson, So, Concordia Moorhead 13-5 1/4 (4.10m) (3.95[3], 4.10[2]) 9 Josh Owens, Fr, Gustavus 13-5 1/4 (4.10m) (3.95[3], 4.10[3]) 10 Andrew Overson, Jr, Concordia Moorhead 12-11 1/2 (3.95m) (3.95) 11 Thomas Hillebrand, Sr, St. Thomas 12-11 1/2 (3.95m) (3.95[3]) 12 Nik Hawley, So, Hamline 12-11 1/2 (3.95m) (3.80[2], 3.95[3]) 13 Josh Hendricks, Fr, Bethel 12-5 1/2 (3.80m) (3.80[2]) Jay May, Fr, St. Thomas NH Aaron Laine, Jr, Saint John's NH
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Pentathlon 1 Matthew Griswold, Jr, St. Thomas 3331 (7.87, 6.30, 9.63, 1.66, 2:43.30) 2 Joe Rohlfing, Sr, St. Thomas 3212 (8.44, 5.96, 8.12, 1.93, 2:47.25) 3 Dan Maxbauer, Jr, Saint John's 3178 (8.63, 5.92, 10.76, 1.81, 2:50.66) 4 Gavin Yseth, Fr, St. Thomas 3164 (8.43, 5.91, 9.49, 1.81, 2:48.86) 5 David Bernardy, Sr, Saint John's 3076 (9.06, 6.05, 10.16, 1.87, 2:55.59) 6 Curt Van Asten, Sr, Saint Mary's 2984 (8.37, 5.88, 9.32, 1.69, 2:56.60) 7 Devin Dirth, So, St. Thomas 2944 (9.91, 5.52, 14.26, 1.75, 2:55.54) 8 Caleb Giesen, So, Concordia Moorhead 2943 (8.57, 5.71, 9.51, 1.63, 2:48.82) 9 Jeff Bakke, Sr, Concordia Moorhead 2941 (8.74, 6.10, 10.96, 1.57, 2:57.25) 10 Mark Geskermann, Sr, St. Thomas 2690 (8.81, 5.37, 10.19, 1.51, 2:56.64) 11 Brad Johnson, Fr, Concordia Moorhead 2659 (9.40, 5.73, 8.87, 1.57, 2:51.31) 12 Derek Rausch, Fr, Saint John's 2568 (8.49, 5.29, 8.94, 1.57, 3:12.06) 13 Matt Johnson, So, St. Olaf 2516 (9.26, 5.01, 11.32, 1.54, 3:06.57) 14 Ryan Ness, Fr, Gustavus 2432 (10.08, 5.37, 8.16, 1.66, 2:56.73) Cameron Roemhildt, Sr, St. Thomas ND (8.28, 6.28, 10.30, 0.00) Marly Simmons, Sr, Concordia Moorhead ND (8.47, 5.87, 10.78, 0.00)
55 | 200 | 400 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 55 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 600 Yard Dash, 800 Meter Run, 1000 Meter Run, Mile Run, 3000 Meter Run, 5000 Meter Run, 55 Meter Hurdles, 800 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Distance Medley Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Weight Throw, High Jump, Pole Vault, Pentathlon 1 St. Thomas 163.0 2 Hamline 156.0 3 Bethel 121.5 4 Gustavus 79.5 5 St. Olaf 71.0 6 Augsburg 62.0 7 Saint John's 44.0 8 Concordia Moorhead 31.0 9 Carleton 23.0 10 Saint Mary's 21.0 11 Macalester 8.0
Click here for data on women

Return to home page.