2018-19 MIAC Women's Basketball Schedule

Date Away Home Notes Status Links
 
October
Sun., Oct. 21 TBA   St. Thomas   Purple-Grey Intrasquad Scrimmage 11:00 AM
 
November
Thu., Nov. 08 Bethany Lutheran   Macalester   7:00 PM
Fri., Nov. 09 Gustavus   Wis.-River Falls   5:00 PM
  Carleton   Martin Luther   7:00 PM
  Crown (Minn.)   Hamline   7:00 PM
Sat., Nov. 10 Calvin   Concordia   @ Hancock, Mich. 3:00 PM
  Bethel   Minn. Duluth   5:00 PM
Sun., Nov. 11 Macalester   Wis.-La Crosse   TBA
  Concordia   Finlandia   3:00 PM
Mon., Nov. 12 St. Catherine   Northwestern (Minn.)   7:00 PM
Tue., Nov. 13 Wis.-River Falls   Carleton   7:00 PM
  Saint Benedict   Minn.-Morris   7:00 PM
  St. Olaf   Wis.-Stout   7:00 PM
Wed., Nov. 14 Northwestern (Minn.)   Hamline   7:30 PM
Thu., Nov. 15 Crown (Minn.)   Augsburg   7:00 PM
  Valley City St.   Concordia   7:00 PM
Fri., Nov. 16 Macalester   Wheaton (Ill.)   Beth Baker Classic 3:00 PM
  Martin Luther   Bethel   Gustie Classic Tournament @ St. Peter, Minn. 5:00 PM
  St. Catherine   Wis.-Stout   UW-River Falls Classic @ River Falls, Wis. 5:30 PM
  Saint Mary's   Simpson   Quinlivan & Hughes Tip-Off Tournamet @ St. Joseph, Minn. 6:00 PM
  North Central (Minn.)   Hamline   7:00 PM
  St. Thomas   George Fox   7:00 PM
  Minn.-Morris   Gustavus   Gustavus Classic 7:30 PM
  St. Olaf   Wis.-River Falls   UW-River Falls Classic 7:30 PM
  Neb. Wesleyan   Saint Benedict   Quinlivan & Hughes Tip-Off Tournamet 8:00 PM
Sat., Nov. 17 Macalester   TBA   Beth Baker Classic @ Wheaton, Ill. TBA
  St. Olaf   TBA   UW-River Falls Classic @ River Falls, Wis. TBA
  Saint Mary's   Neb. Wesleyan   Quinlivan & Hughes Tip-Off Tournamet @ St. Joseph, Minn. 1:00 PM
  Augsburg   Northwestern (Minn.)   1:00 PM
  Minn.-Morris   Bethel   Gustie Classic Tournament @ St. Peter, Minn. 1:00 PM
  Martin Luther   Gustavus   Gustavus Classic 3:00 PM
  Simpson   Saint Benedict   Quinlivan & Hughes Tip-Off Tournamet 3:00 PM
  St. Catherine   Wis.-River Falls   UW-River Falls Classic 3:00 PM
  Bethany Lutheran   Hamline   5:00 PM
  Lewis & Clark   St. Thomas   @ George Fox University, Newberg, Ore. 7:00 PM
Mon., Nov. 19 Wis.-Superior   Augsburg   7:00 PM
Tue., Nov. 20 Macalester   Northwestern (Minn.)   5:30 PM
  Wis.-River Falls   Bethel   5:45 PM
  Buena Vista   Gustavus   7:00 PM
  Hamline   Wis.-Stout   7:00 PM
  Dubuque   Carleton   7:00 PM
  Saint Mary's   St. Scholastica   7:00 PM
  Martin Luther   St. Olaf   7:00 PM
  St. Catherine   Bethany Lutheran   7:00 PM
Fri., Nov. 23 St. Olaf   Colorado Col.   2018 Rocky Mountain Thanksgiving Classic 3:00 PM
Sat., Nov. 24 Bethany Lutheran   Saint Mary's   1:00 PM
  St. Olaf   Johnson & Wales (CO)   @ Colorado College, Colorado Springs, Colo. 1:00 PM
  Gustavus   Luther   2:00 PM
  Caltech   Carleton   UC Santa Cruz Tournament @ Santa Cruz, Calif. 6:00 PM
  Augsburg   Wis.-Platteville   UW-La Crosse Tournament @ La Crosse, Wis. 7:00 PM
Sun., Nov. 25 Wis.-Stevens Point   St. Thomas   2:00 PM
  Augsburg   Wis.-La Crosse   UW-La Crosse Tournament 5:00 PM
  Carleton   UC Santa Cruz   UCSC Thanksgiving Classic 6:00 PM
Tue., Nov. 27 Northland   St. Catherine   5:00 PM
  Minn.-Morris   Macalester   7:00 PM
  Concordia   Saint Benedict   7:00 PM
Wed., Nov. 28 Saint Benedict   Wis.-Superior   5:00 PM
  Hamline   Martin Luther   5:30 PM
  Bethel *   Augsburg   7:00 PM
  Bethany Lutheran   Carleton   7:00 PM
  St. Thomas   Wis.-River Falls   7:00 PM
Thu., Nov. 29 Bethel   Wis.-Eau Claire   7:00 PM
  Wis.-Oshkosh   Saint Mary's   7:00 PM
  Gustavus   Wis.-La Crosse   7:00 PM
  North Central (Minn.)   Macalester   7:00 PM
 
December
Sat., Dec. 01 Augsburg   St. Scholastica   1:00 PM
  Gustavus *   Saint Benedict   1:00 PM
  Northwestern (Minn.)   Bethel   1:00 PM
  Concordia *   Hamline   1:00 PM
  Saint Mary's *   Carleton   1:00 PM
  St. Olaf *   Macalester   1:00 PM
  St. Catherine *   St. Thomas   1:00 PM
Wed., Dec. 05 Concordia *   Saint Mary's   5:45 PM
  Saint Benedict *   St. Catherine   7:00 PM
  Augsburg *   Hamline   7:00 PM
  Macalester *   Gustavus   7:00 PM
  Carleton *   St. Olaf   7:00 PM
  St. Thomas   Bethel   7:00 PM
Sat., Dec. 08 Bethel *   Macalester   1:00 PM
  Saint Mary's *   Gustavus   1:00 PM
  Hamline *   Saint Benedict   1:00 PM
  Concordia *   Augsburg   1:00 PM
  St. Olaf *   St. Catherine   1:00 PM
  Carleton *   St. Thomas   1:00 PM
Wed., Dec. 12 St. Thomas *   Concordia   5:45 PM
  Carleton   Wis.-Eau Claire   7:00 PM
  Saint Mary's *   Saint Benedict   7:00 PM
  St. Olaf *   Gustavus   7:00 PM
  St. Catherine *   Augsburg   7:00 PM
  Hamline *   Macalester   7:00 PM
Sat., Dec. 15 Trinity (Tex.)   Augsburg   1:00 PM
  Bethel *   Carleton   1:00 PM
  St. Catherine   Wis.-Eau Claire   3:00 PM
  Simpson   Concordia   3:00 PM
  Viterbo   Hamline   5:00 PM
Wed., Dec. 19 Viterbo   Saint Mary's   7:00 PM
Sat., Dec. 22 North Central (Ill.)   Saint Mary's   3:00 PM
Fri., Dec. 28 Bethel   Lewis & Clark   9:00 PM
Sat., Dec. 29 Husson   Saint Benedict   @ Nashvile, Tenn. 2:00 PM
  Gustavus   Coe   2:00 PM
  Washington (Mo.)   St. Thomas   Wartburg Holiday Tournament @ Waverly, Iowa 3:00 PM
  Concordia   Wis.-Superior   3:00 PM
  St. Catherine   Minn.-Morris   3:00 PM
Sun., Dec. 30 TBA (Wartburg or North Central)   St. Thomas   12:00 PM
  Concordia   St. Scholastica   @ Wis.-Superior 1:00 PM
  Saint Benedict   St. Norbert   @ Nashville, Tenn. 3:00 PM
  Bethany Lutheran   St. Olaf   5:00 PM
  Bethel   George Fox   6:00 PM
 
January
Wed., Jan. 02 Macalester *   Concordia   5:45 PM
  Saint Mary's *   Hamline   7:00 PM
  Augsburg *   Saint Benedict   7:00 PM
  St. Thomas *   Gustavus   7:00 PM
  Bethel *   St. Olaf   7:00 PM
  St. Catherine *   Carleton   7:00 PM
Sat., Jan. 05 Concordia *   St. Olaf   1:00 PM
  Gustavus *   Carleton   1:00 PM
  Saint Benedict *   Macalester   1:00 PM
  Hamline *   St. Thomas   1:00 PM
  Augsburg *   Saint Mary's   1:00 PM
  St. Catherine *   Bethel   1:00 PM
Wed., Jan. 09 Hamline *   Concordia   5:45 PM
  Macalester *   St. Olaf   7:00 PM
  Augsburg *   Bethel   7:00 PM
  St. Thomas *   St. Catherine   7:00 PM
  Saint Benedict *   Gustavus   7:00 PM
  Carleton *   Saint Mary's   7:00 PM
Sat., Jan. 12 St. Olaf *   Saint Benedict   1:00 PM
  Macalester *   Saint Mary's   1:00 PM
  St. Thomas *   Augsburg   1:00 PM
  Carleton *   Hamline   1:00 PM
  Gustavus *   St. Catherine   1:00 PM
  Bethel *   Concordia   1:00 PM
Wed., Jan. 16 Saint Mary's *   Concordia   5:45 PM
  St. Olaf *   Carleton   7:00 PM
  Bethel *   St. Thomas   7:00 PM
  Hamline *   Augsburg   7:00 PM
  Gustavus *   Macalester   7:00 PM
  St. Catherine *   Saint Benedict   7:00 PM
Sat., Jan. 19 Concordia *   Gustavus   1:00 PM
  Hamline *   Bethel   1:00 PM
  Saint Benedict *   Carleton   1:00 PM
  St. Catherine *   Macalester   1:00 PM
  Augsburg *   St. Olaf   1:00 PM
  Saint Mary's *   St. Thomas   1:00 PM
Wed., Jan. 23 Concordia *   St. Thomas   5:45 PM
  Carleton *   Bethel   7:00 PM
  Macalester *   Hamline   7:00 PM
  Augsburg *   St. Catherine   7:00 PM
  Saint Mary's *   Saint Benedict   7:00 PM
  Gustavus *   St. Olaf   7:00 PM
Sat., Jan. 26 St. Thomas *   Carleton   1:00 PM
  Augsburg *   Concordia   1:00 PM
  St. Catherine *   St. Olaf   1:00 PM
  Macalester *   Bethel   1:00 PM
  Gustavus *   Saint Mary's   1:00 PM
  Saint Benedict *   Hamline   1:00 PM
Wed., Jan. 30 St. Olaf *   Saint Mary's   7:00 PM
  Bethel *   Saint Benedict   7:00 PM
  St. Thomas *   Macalester   7:00 PM
  Carleton *   Augsburg   7:00 PM
  Concordia *   St. Catherine   7:00 PM
  Gustavus *   Hamline   7:00 PM
 
February
Sat., Feb. 02 St. Olaf *   Concordia   1:00 PM
  St. Thomas *   Hamline   1:00 PM
  Macalester *   Saint Benedict   1:00 PM
  Saint Mary's *   Augsburg   1:00 PM
  Bethel *   St. Catherine   1:00 PM
  Carleton *   Gustavus   1:00 PM
Wed., Feb. 06 Saint Benedict *   Concordia   5:45 PM
  Hamline *   St. Catherine   7:00 PM
  Carleton *   Macalester   7:00 PM
  Saint Mary's *   Bethel   7:00 PM
  St. Olaf *   St. Thomas   7:00 PM
  Augsburg *   Gustavus   7:00 PM
Sat., Feb. 09 Augsburg *   St. Thomas   1:00 PM
  Concordia *   Bethel   1:00 PM
  Saint Mary's *   Macalester   1:00 PM
  Saint Benedict *   St. Olaf   1:00 PM
  Hamline *   Carleton   1:00 PM
  St. Catherine *   Gustavus   1:00 PM
Wed., Feb. 13 Concordia *   Carleton   5:45 PM
  Macalester *   Augsburg   7:00 PM
  St. Catherine *   Saint Mary's   7:00 PM
  Saint Benedict *   St. Thomas   7:00 PM
  Gustavus *   Bethel   7:00 PM
  Hamline *   St. Olaf   7:00 PM
Sat., Feb. 16 St. Olaf *   Augsburg   1:00 PM
  Macalester *   St. Catherine   1:00 PM
  Bethel *   Hamline   1:00 PM
  Carleton *   Saint Benedict   1:00 PM
  St. Thomas *   Saint Mary's   1:00 PM
  Gustavus *   Concordia   1:00 PM
* Conference