2016 MIAC Volleyball Schedule

Add to Calendar
Date Away Home Notes Status Links
 
September
Fri., Sep. 02 Saint Benedict 3 St. Mary's (Ind.) 0 Emory Tournament @ Atlanta, Ga. Final
  Birmingham-Southern 3 St. Thomas 2 Emory Tournament @ Atlanta, Ga. Final
  Gustavus 2 Elmhurst 3 Elmhurst Tournament Final
  Finlandia 0 Saint Mary's 3 Sugar Loaf Classic Final
  Martin Luther 1 Carleton 3 St. Olaf & Carleton Tournament @ Northfield, Minn. (STO) Final
  Bethany Lutheran 0 St. Olaf 3 St. Olaf & Carleton Tournament Final
  Hamline 3 Buena Vista 0 @ Grinnell, Iowa Final
  Wis.-Oshkosh 3 Saint Benedict 2 @ Atlanta, Ga. Final
  St. Thomas 1 Emory 3 Emory Classic Final
  St. Catherine 0 Luther 3 Sugar Loaf Classic @ Winona, Minn. (SMU) Final
  Gustavus 3 Wis.-Whitewater 2 Elmhurst Tournament @ Elmhurst, Ill. Final
  Concordia 0 Loras 3 @ University of Northwestern (Minn.) Final
  Bethany Lutheran 0 Macalester 3 St. Olaf & Carleton Tournament @ Northfield, Minn. (STO) Final
  Augsburg 3 St. Scholastica 1 Northwestern Invite @ St. Paul, Minn. (UNW) Final
  Hamline 3 Grinnell 1 Final
  Neb. Wesleyan 1 Bethel 3 Bethel Invitational Final
  St. Norbert 0 Saint Mary's 3 Sugar Loaf Classic Final
  Macalester 0 St. Olaf 3 St. Olaf & Carleton Tournament Final
  Crown (Minn.) 0 Carleton 3 St. Olaf & Carleton Tournament @ Northfield, Minn. (STO) Final
  Augsburg 1 Coe 3 Northwestern Invite @ St. Paul, Minn. (UNW) Final
  Concordia 0 Northwestern (Minn.) 3 Final
  Willamette 0 Bethel 3 Bethel Invitational Final
  St. Catherine 3 Finlandia 0 Sugar Loaf Classic @ Winona, Minn. (SMU) Final
Sat., Sep. 03 Crown (Minn.) 0 St. Olaf 3 St. Olaf & Carleton Tournament @ Northfield, Minn. (CAR) Final
  Martin Luther 3 Macalester 1 St. Olaf & Carleton Tournament @ Northfield, Minn. (CAR) Final
  Gustavus 3 North Park 0 Elmhurst Tournament @ Elmhurst, Ill. Final
  Westminster (Mo.) 3 Concordia 1 @ University of Northwestern (Minn.) Final
  Birmingham-Southern 3 Saint Benedict 0 @ Atlanta, Ga. Final
  Concordia 3 Coe 2 @ University of Northwestern (Minn.) Final
  Bethany Lutheran 0 Carleton 3 St. Olaf & Carleton Tournament Final
  St. Mary's (Ind.) 1 St. Thomas 3 Emory Tournament @ Atlanta, Ga. Final
  Martin Luther 0 St. Olaf 3 St. Olaf & Carleton Tournament @ Northfield, Minn. (CAR) Final
  Carroll (Wis.) 0 Saint Mary's 3 Sugar Loaf Classic Final
  Wartburg 1 Bethel 3 Bethel Invitational Final
  Benedictine (Ill.) 1 Gustavus 3 Elmhurst Tournament @ Elmhurst, Ill. Final
  Augsburg 3 Loras 2 Northwestern Invite @ St. Paul, Minn. (UNW) Final
  Macalester 0 Buena Vista 3 St. Olaf & Carleton Tournament @ Northfield, Minn. (CAR) Final
  Wheaton (Ill.) 1 Bethel 3 Bethel Invitational Final
  St. Norbert 3 St. Catherine 0 Sugar Loaf Classic @ Winona, Minn. (SMU) Final
  Saint Benedict 3 Emory 2 Emory Classic Final
  St. Thomas 3 Wis.-Oshkosh 0 @ Atlanta, Ga. Final
  Augsburg 0 Wis.-Stout 3 Northwestern Invite @ St. Paul, Minn. (UNW) Final
  Buena Vista 2 Carleton 3 St. Olaf & Carleton Tournament Final
  Carroll (Wis.) 1 St. Catherine 3 Sugar Loaf Classic @ Winona, Minn. (SMU) Final
  Luther 0 Saint Mary's 3 Sugar Loaf Classic Final
Tue., Sep. 06 Wis.-Superior 1 Carleton 3 @ Northfield, Minn. (STO) Final
  Crown (Minn.) 0 Hamline 3 Final
  Wis.-Superior 2 St. Olaf 3 Final
  North Central (Minn.) 1 Macalester 3 Final
Wed., Sep. 07 Wis.-Eau Claire 3 Saint Mary's 1 Final
  Valley City St. 2 Concordia 3 Final
  Wis.-Stout 0 Augsburg 3 Final
  Minn.-Morris 0 Bethel 3 Final
  Martin Luther 0 Gustavus 3 Final
  Hamline 0 Wis.-River Falls 3 Final
Fri., Sep. 09 Saint Benedict 1 Wis.-Stevens Point 3 UW-Stevens Point Tournament Final
  Crown (Minn.) 0 Hamline 3 St. Kate's Invite @ St. Paul, Minn. (SCU) Final
  Luther 0 Saint Mary's 3 St. Kate's Invite @ St. Paul, Minn. (SCU) Final
  Wis.-La Crosse 3 St. Thomas 1 Augsburg College Inviational @ Minneapolis, Minn. (AUG) Final
  Augustana (Ill.) 3 St. Olaf 0 Loras Tournament @ Dubuque, Iowa Final
  Cornell College 3 Gustavus 2 Loras Tournament @ Dubuque, Iowa Final
  Marian (Wis.) 1 St. Catherine 3 St. Catherine Tournament Final
  Aurora 2 Bethel 3 @ Stevens Point, Wis. Final
  Bethany Lutheran 0 Saint Benedict 3 UW-Stevens Point Tournament @ Stevens Point, Wis. Final
  Carthage 2 Gustavus 3 Loras Tournament @ Dubuque, Iowa Final
  Wis.-La Crosse 3 Augsburg 1 Augsburg College Inviational Final
  Carleton 0 Buena Vista 3 UW-Platteville Tournament @ Platteville, Wis. Final
  Bethel 3 Ripon 0 UW-Platteville Tournament @ Platteville, Wis. Final
  Bethany Lutheran 2 Macalester 3 UW-Stevens Point Tournament @ Stevens Point, Wis. Final
  Central (Iowa) 1 Saint Mary's 3 St. Kate's Invite @ St. Paul, Minn. (SCU) Final
  Northwestern (Minn.) 3 Augsburg 1 Augsburg College Inviational Final
  Minn.-Morris 1 St. Thomas 3 Augsburg College Inviational @ Minneapolis, Minn. (AUG) Final
  St. Olaf 0 Cornell College 3 @ Dubuque, Iowa Final
  Carleton 3 Wis.-Platteville 1 UW-Platteville Tournament Final
  Central (Iowa) 1 Hamline 3 St. Kate's Invite @ St. Paul, Minn. (SCU) Final
  Macalester 0 Wis.-Stevens Point 3 UW-Stevens Point Tournament Final
  Neb. Wesleyan 2 St. Catherine 3 St. Kate's Invite Final
Sat., Sep. 10 Crown (Minn.) 0 Saint Mary's 3 St. Kate's Invite @ St. Paul, Minn. (SCU) Final
  St. Olaf 0 Loras 3 Loras Tournament Final
  Edgewood 2 Carleton 3 UW-Platteville Tournament @ Platteville, Wis. Final
  Aurora 0 Saint Benedict 3 @ Stevens Point, Wis. Final
  Saint Mary's 3 Neb. Wesleyan 2 St. Kate's Invite @ St. Paul, Minn. (SCU) Final
  Minn.-Morris 0 Augsburg 3 Augsburg College Inviational Final
  Gustavus 3 Wartburg 2 Loras Tournament @ Dubuque, Iowa Final
  Alverno 0 Carleton 3 UW-Platteville Tournament @ Platteville, Wis. Final
  Bethel 1 Wis.-Stevens Point 3 UW-Platteville Tournament @ Platteville, Wis. Final
  Macalester 0 Aurora 3 UW-Stevens Point Tournament @ Stevens Point, Wis. Final
  Wis.-Eau Claire 2 St. Thomas 3 Augsburg Invitational @ Minneapolis, Minn. (AUG) Final
  Hamline 2 Neb. Wesleyan 3 St. Kate's Invite @ St. Paul, Minn. (SCU) Final
  Gustavus 3 Loras 0 Loras Tournament Final
  Central (Iowa) 1 St. Catherine 3 St. Kate's Invite Final
  Carthage 2 St. Olaf 3 Loras Tournament @ Dubuque, Iowa Final
  Saint Benedict 0 Bethel 3 UW-Stevens Point Tournament @ Stevens Point, Wis. Final
  Macalester 3 Ripon 2 UW-Stevens Point Tournament @ Stevens Point, Wis. Final
  Wis.-Eau Claire 3 Augsburg 0 Augsburg Invitational Final
  Crown (Minn.) 0 St. Catherine 3 St. Kate's Invite Final
  Hamline 0 Luther 3 St. Kate's Invite @ St. Paul, Minn. (SCU) Final
  Northwestern (Minn.) 3 St. Thomas 1 Augsburg College Inviational @ Minneapolis, Minn. (AUG) Final
Mon., Sep. 12 St. Olaf 3 Bethany Lutheran 1 Final
Wed., Sep. 14 Saint Mary's * 3 St. Catherine 0 Final
  St. Olaf * 0 Augsburg 3 Final
  Carleton * 1 Hamline 3 Final
  Bethel * 2 Gustavus 3 Final
  St. Thomas * 3 Saint Benedict 1 Final
Thu., Sep. 15 Concordia * 3 Macalester 1 Final
Fri., Sep. 16 Concordia 2 St. Norbert 3 Nike/Eastbay Fall Classic @ Wis.-Eau Claire Final
  St. Catherine 2 Ripon 3 Ripon Invitational Final
  St. Thomas 3 Wis.-Stevens Point 2 Nike/Eastbay Fall Classic @ Eau Claire, Wis. Final
  Alverno 0 Saint Mary's 3 @ Ripon, Wis. Final
  Luther 3 Saint Benedict 1 Wartburg Invite @ Waverly, Iowa Final
  Saint Mary's 3 Dubuque 1 Ripon Invitational @ Ripon, Wis. Final
  Alverno 0 St. Catherine 3 Ripon Invitational @ Ripon, Wis. Final
  St. Norbert 1 St. Thomas 3 Nike/Eastbay Fall Classic @ Eau Claire, Wis. Final
  Bethel 0 Wis.-Eau Claire 3 Nike/Eastbay Fall Classic Final
  Buena Vista 3 St. Olaf 1 @ Waverly, Iowa Final
  Augsburg 3 Wartburg 0 Wartburg Invite Final
  Lakeland 3 Concordia 2 @ Wis.-Eau Claire Final
Sat., Sep. 17 Wis.-Stevens Point 3 Concordia 0 @ Wis.-Eau Claire Final
  Buena Vista 0 Saint Benedict 3 Wartburg Invite @ Waverly, Iowa Final
  Saint Mary's 3 Lawrence 1 Ripon Invitational @ Ripon, Wis. Final
  Lakeland 0 St. Thomas 3 Nike/Eastbay Fall Classic @ Eau Claire, Wis. Final
  St. Olaf 0 Wartburg 3 Final
  Concordia 0 Wis.-Eau Claire 3 Nike/Eastbay Fall Classic Final
  St. Thomas 3 Wis.-Stout 1 Nike/Eastbay Fall Classic @ Eau Claire, Wis. Final
  Augsburg 3 Buena Vista 0 Wartburg Invite @ Waverly, Iowa Final
  Lawrence 1 St. Catherine 3 Ripon Invitational @ Ripon, Wis. Final
  Luther 3 St. Olaf 2 @ Waverly, Iowa Final
  Bethel 3 St. Norbert 1 Nike/Eastbay Fall Classic @ Eau Claire, Wis. Final
  Macalester 0 MSOE 3 MSOE Triangular Final
  Saint Benedict 0 Wartburg 3 Wartburg Invite Final
  Saint Mary's 3 Ripon 1 Ripon Invitational Final
  Wis.-Stout 0 Bethel 3 Nike/Eastbay Fall Classic @ Eau Claire, Wis. Final
  Luther 3 Augsburg 2 Wartburg Invite @ Waverly, Iowa Final
  Gustavus 3 Lakeland 0 Nike/Eastbay Fall Classic @ Eau Claire, Wis. Final
  St. Catherine 1 Dubuque 3 Ripon Invitational @ Ripon, Wis. Final
  Macalester 3 Maranatha Baptist 1 MSOE Triangular @ Milwaukee, Wis. Final
  Gustavus 3 Dominican (Ill.) 1 Nike/Eastbay Fall Classic @ Eau Claire, Wis. Final
Wed., Sep. 21 Hamline * 0 Saint Mary's 3 Final
  Augsburg * 3 Concordia 0 Final
  St. Catherine * 0 St. Thomas 3 Final
  Gustavus * 3 St. Olaf 0 Final
  Macalester * 0 Saint Benedict 3 Final
  Bethel * 2 Carleton 3 Final
Fri., Sep. 23 Northwestern (Minn.) 3 Bethel 1 Final
  Concordia 3 Minn.-Morris 2 Final
  Augsburg * 3 Carleton 0 Final
  St. Catherine 2 Martin Luther 3 Final
  Macalester * 3 St. Olaf 1 Final
Sat., Sep. 24 Concordia * 3 Hamline 0 Final
  St. Thomas * 3 Saint Mary's 0 Final
  St. Catherine * 1 Gustavus 3 Final
  Saint Benedict * 3 Bethel 2 Final
Tue., Sep. 27 Bethel %   Saint Mary's   7:00 PM
Wed., Sep. 28 St. Thomas * 3 Hamline 0 Final
  Carleton * 3 St. Catherine 2 Final
  Gustavus * 1 Augsburg 3 Final
Fri., Sep. 30 Carleton * 3 Macalester 0 Final
  Saint Mary's * 3 Saint Benedict 1 Final
  St. Olaf * 1 Concordia 3 Final
  Bethel * 3 St. Catherine 1 Final
  St. Thomas 3 Northwestern (Minn.) 2 Final
 
October
Sat., Oct. 01 Crown (Minn.) 0 St. Catherine 3 St. Kate's Triangular Final
  Saint Mary's * 3 Concordia 0 Final
  St. Olaf * 1 Saint Benedict 3 Final
  Wis.-River Falls 1 St. Catherine 3 St. Kate's Triangular Final
  Gustavus * 3 St. Thomas 1 Final
  Northwestern (Minn.) 3 Carleton 1 Final
  Hamline * 0 Bethel 3 Final
Mon., Oct. 03 Minn.-Morris 1 Concordia 3 Final
  Martin Luther 1 Macalester 3 Final
Tue., Oct. 04 St. Catherine 3 Bethany Lutheran 2 @ St. Paul, Minn. (Northwestern) Final
  Gustavus 1 Wis.-Stout 3 Final
  St. Catherine 0 Northwestern (Minn.) 3 Final
Wed., Oct. 05 Macalester * 1 Augsburg 3 Final
  Saint Mary's * 3 St. Olaf 0 Final
  Wis.-River Falls 0 Carleton 3 Final
Thu., Oct. 06 Concordia * 1 Bethel 3 Final
Fri., Oct. 07 Keystone 0 Saint Mary's 3 Neumann Invitational @ Aston, Pa. Final
  Penn St.-Behrend 0 Saint Mary's 3 Knights Fall Classic @ Aston, Pa. Final
  Carleton * 0 Gustavus 3 Final
  Saint Benedict 0 Northwestern (Minn.) 3 Final
  Hamline * 3 Macalester 0 Final
Sat., Oct. 08 Bethel 1 Wartburg 3 Final
  Saint Mary's 3 Neumann 0 Knights Fall Classic Final
  Rowan 1 Saint Mary's 3 Neumann Invitational @ Aston, Pa. Final
  Hamline 3 Martin Luther 1 St. Scholastica Triangular @ Duluth, Minn. Final
  Augsburg * 3 St. Thomas 1 Final
  Saint Benedict * 3 St. Catherine 1 Final
  North Central (Minn.) 0 St. Olaf 3 Final
  Hamline 0 St. Scholastica 3 St. Scholastica Triangular Final
Mon., Oct. 10 Macalester 3 Crown (Minn.) 0 Final
  Martin Luther 1 St. Olaf 3 Final
Wed., Oct. 12 Hamline * 3 Saint Benedict 2 Final
  St. Olaf * 1 Bethel 3 Final
  Saint Mary's * 1 Augsburg 3 Final
  St. Catherine * 0 Concordia 3 Final
  Carleton * 2 St. Thomas 3 Final
  Gustavus * 3 Macalester 1 Final
Fri., Oct. 14 Luther 3 Concordia 1 @ Colorado College Final
  Wis.-Oshkosh 3 Gustavus 2 @ Eau Claire Final
  Martin Luther 1 St. Thomas 3 Sandy Shumacher Memorial Tournament @ Eau Claire, Wis. Final
  Concordia 0 Millikin 3 @ Colorado College Final
  Gustavus 3 Wis.-Eau Claire 2 Sandy Schumacher Memorial Tournament Final
  Buena Vista   St. Catherine   Cancelled
  St. Thomas 3 Minn.-Morris 0 Sandy Shumacher Memorial Tournament @ Eau Claire, Wis. Final
  Saint Benedict 3 Wis.-Superior 0 Final
Sat., Oct. 15 Saint Mary's   Buena Vista   Carleton Quadrangular @ Northfield, Minn. (CAR) Cancelled
  St. Thomas 1 Wis.-River Falls 3 Sandy Shumacher Memorial Tournament @ Eau Claire, Wis. Final
  Minn.-Morris 0 Gustavus 3 Sandy Shumacher Memorial Tournament @ Eau Claire, Wis. Final
  Crown (Minn.)   Carleton   Carleton Quadrangular Cancelled
  Wis.-Stout 3 Macalester 0 St. Kate's Quadrangular @ St. Paul, Minn. (SCU) Final
  Wis.-Stout 3 St. Catherine 2 St. Kate's Quadrangular Final
  Saint Mary's   Crown (Minn.)   Carleton Quadrangular @ Northfield, Minn. (CAR) Cancelled
  Buena Vista   Carleton   Carleton Quadrangular Cancelled
  Gustavus 0 Northwestern (Minn.) 3 Sandy Shumacher Memorial Tournament @ Eau Claire, Wis. Final
  Saint Benedict 3 St. Scholastica 0 Final
  Loras 3 Macalester 1 St. Kate's Quadrangular @ St. Paul, Minn. (SCU) Final
  St. Thomas 3 Wis.-Superior 0 Sandy Shumacher Memorial Tournament @ Eau Claire, Wis. Final
  Bethel * 0 Augsburg 3 Final
  Loras 1 St. Catherine 3 St. Kate's Quadrangular Final
  Concordia 2 Eastern 3 @ Colorado College Final
  Concordia 0 Colorado Col. 3 Final
Tue., Oct. 18 Buena Vista 2 Gustavus 3 Final
Wed., Oct. 19 Augsburg * 3 Hamline 0 Final
  Macalester * 0 St. Catherine 3 Final
Fri., Oct. 21 Northland 0 Macalester 3 Final
  Bethel * 3 Saint Mary's 1 Final
  Saint Benedict * 3 Carleton 1 Final
  St. Thomas * 3 St. Olaf 0 Final
  Concordia * 2 Gustavus 3 Final
Sat., Oct. 22 Concordia * 0 Carleton 3 Final
  St. Thomas * 3 Bethel 0 Final
  Hamline * 3 St. Olaf 1 Final
  Saint Benedict * 1 Gustavus 3 Final
  Macalester * 0 Saint Mary's 3 Final
  St. Catherine * 1 Augsburg 3 Final
Mon., Oct. 24 Wis.-Superior 0 Hamline 3 Final
Tue., Oct. 25 Bethel * 3 Macalester 0 Final
Wed., Oct. 26 Carleton * 1 Saint Mary's 3 Final
  Gustavus * 3 Hamline 0 Final
  Augsburg * 3 Saint Benedict 2 Final
  Concordia * 0 St. Thomas 3 Final
  St. Catherine * 2 St. Olaf 3 Final
Fri., Oct. 28 Mass.-Boston 2 Augsburg 3 Trinity Invite @ San Antonio, Texas Final
  Augsburg 2 Trinity (Tex.) 3 Trinity Invite Final
  St. Olaf * 1 Carleton 3 Final
Sat., Oct. 29 Augsburg 0 Hardin-Simmons 3 @ San Antonio, Texas Final
  Augsburg 1 Mary Hardin-Baylor 3 Trinity Invite @ San Antonio, Texas Final
  Bethel 3 Millikin 2 UW-Whitewater Tournament @ Whitewater, Wis. Final
  Saint Benedict * 0 Concordia 3 Final
  Gustavus * 2 Saint Mary's 3 Final
  St. Thomas * 3 Macalester 0 Final
  St. Catherine * 0 Hamline 3 Final
  Bethel 1 Wis.-Whitewater 3 UW-Whitewater Tournament Final
 
November
Tue., Nov. 01 Concordia % 0 St. Thomas 3 Match 2 - MIAC Quarterfinals Final
  Bethel % 3 Saint Mary's 1 Match 1 - MIAC Quarterfinals Final
Thu., Nov. 03 Bethel % 3 Augsburg 1 Match 3 - MIAC Semifinals Final
  St. Thomas % 2 Gustavus 3 Match 4 - MIAC Semifinals Final
Sat., Nov. 05 Bethel 1 Gustavus 3 MIAC Playoff Championship Final
Thu., Nov. 10 Wartburg % 0 Gustavus 3 NCAA Tournament - First Round @ St. Paul, Minn. (Northwestern) Final
  St. Thomas % 0 Wis.-La Crosse 3 NCAA Tournament - First Round @ St. Paul, Minn. (Northwestern) Final
Fri., Nov. 11 Gustavus % 0 Cal Lutheran 3 NCAA Tournament Second Round @ St. Paul, Minn. Final
Date Away Home Notes Status Links
 
November
Sat., Nov. 05 Lowest Remaining Seed   Highest Remaining Seed   Match 5 - MIAC Championship
* Conference
% Post season